Erdem İsminin Anlamı

Erdem İsminin Anlamı

Erdem İsminin Anlamı Yeni doğacak olan bebeğe isim arama durumlarını çoğu kişi yaşamaktadır. Eğer aile büyüklerinin isimlerini bebeğinize vermeyecekseniz o zaman hem anlamlı hem de telaffuzu kolay bir isim seçmeniz gerekir. Erdem bu isimlerden bir tanesidir. Oldukça güzel anlamları bulunmaktadır. Erdem isminin anlamı nedir? isim araştırması içinde olanların merak ettiği bir konudur. Erdem ismi geçmişten günümüze kadar popülaritesi kaybetmemiştir. “Erdemli kişi” denilince ilk akla gelen “faziletli ve maharetli kişi” olmaktadır.

Erdem isminin anlamlarına bakacak olursak; şöhret, gönül eri, usta gemici, hüner, marifet, insanın ruhsal yetkinliği gibi kelime anlamlarını görürüz. TDK’ya göre Erdem isminin anlamı; alçak gönüllülük, yiğitlik ve doğruluk gibi kavramların genel adı olmaktadır.

Erdem erkek bebekler için tercih edilen bir isimdir. Türkçe kökenli bir isimdir. Erdem Kur’an da geçiyor mu diye merak edenler için Kur’an da geçmediğini söyleyebiliriz. Güzel ve anlamlı isimler içinde yer alır. Erdemli olmak bilgi sahibi olmaktan geçer. Erdem ismine sahip olan kişiler aklı başında ne istediğini bilen kişilerdir. Çevresi tarafından hem sevilirler hem de taktirle karşılanırlar.

Bebeğe verilecek isimden yola çıkılarak farklı analizler de uzmanlar tarafından yapılmıştır. Erdem isminin analizi incelenecek olunursa; merhametli ve fedakar kişiler oldukları görülmektedir. Hatta bu fedakarlıkları öncelikle başkalarını düşünme olarak da kendini göstermektedir. Gerçekçi kişiler olarak bilinirler. Çalışmayı severler.

Olumlu yönleri; dikkatli, sadakatli, sabırlı, tutkulu, sözüne sadık, hassas, çekingen, araştırmacı, hırslı, tutkulu, korkularıyla yüzleşebilen kişiler olmaktadır.

Olumsuz yönleri arasında onların rahatına düşkün olduklarını söyleyebiliriz. Tartışmayı sevmezler o yüzden her şeye katlanabilirler. Zevklerine fazlasıyla düşkündürler. Biraz kararsız olduklarını da söyleyebiliriz.

Fiziksel özellikleri arasında uzun boyu ile dikkat çekerler. Belirgin yüz hatları vardır. Dik omuzlu, açık renk gözlü olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca gür ve etkileyici ses tonuna sahiptirler.

Şimdi de sizlere Erdem isminin Türkiye’de ne kadar yaygın olduğundan bahsetmek istiyoruz. Türkiye’de 68.267 kişi Erdem ismine sahiptir. Sıralamaya göre de 236’ıncı sırada yer almaktadır. Erkek isimleri arasında en çok kullanılan 115’inci isim olmaktadır. Son bir yılda Erdem ismini kullananların sayısı 1.201 kişi artış göstermiştir.

Bebeğiniz için Erdem ismini düşünüyorsanız kişilik analizi ile nasıl bir yapıda olacaklarını da tahmin edebilirsiniz. Uzmanlar Erdem isminin kişilik analizi konusunu şöyle yorumlamaktadır; bu isme sahip olan kişiler oldukları gibi görünür. Yapmacık hareketlerde bulunmaz. Enerjisi yüksek kişilerdir. Haksızlığı sevmezler. Kararlı ve sorumluluk sahibidirler. Hırslı ve girişimci ruha sahiptirler. Partnerinin de boş olmamasını, akıllı ve yenilikçi olmasını tercih ederler.

Erdem isminin benzerlerini de merak ediyorsanız hemen o konuda da bilgi sunalım. Erdem ismine benzer isimler; Erden, Erdenalp, Erdener, Erdal, Erşan, Erman, Erdil, Erdinç, Erdoğan, Erdi, Erdim, Erem, Ertem, Ekrem, Evren, Efrail gibi erkek isimleri örnek verebiliriz. Çiğdem, Didem, Kardem, Çisem, Serdem, Sudem gibi kız isimlerini de sizlere sunabiliriz.

erdem-isminin-anlami-39291
Erdem İsminin Anlamı

Erdem ismi Kur’an da yer almadığı için Erdem ismi caiz midir? Sorusu da akıllarda belirmiş olabilir. Erdem sakıncalı isimler arasında yer almamaktadır. Kur’an da bulunmasa da erkek bebeklere verilebilir.

Birçok ünlü kişi Erdem adına ya da soyadına sahiptir. Erdem ismini taşıyan ünlüler; şarkıcı Erdem Alkın ve Mehmet Erdem örnek olarak gösterilebilir. Oyuncular Erdem Yener, Erdem Akakçe, Erdem Baş, Erdem Yılmaz, Erdem Köksal, Erdem Kaynarca örneklerini de vermemiz gerekir.

Misafir dizisini seyredenler varsa burada Erdem karakterini Buğra Gülsoy canlandırmıştır. Sen Çal Kapımı dizindeki Erdem rolünü ise Sarp Bozkurt oynamıştır.

Erdem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Gönül Eri
 • 2 – Şöhret
 • 3 – Liyakat.
 • 4 – Usta Gemici.
 • 5 – İnsanın Ruhsal Yetkinliği.
 • 6 – Hüner, maharet
 • 7 – Ahlakın övdüğü iyilikçilik, acıma, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk gibi niteliklerin genel adı, fazilet.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Erdem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Erdem ismini kullanan 68.267 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Erdem ismini kullanan 16.186 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Erdem ismini kullanan 4.924 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Erdem ismini kullanan 4.110 kişi bulunmaktadır.

Erdem isminin Türkiye sıralaması

Erdem en çok kullanılan 236. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 115. isimdir.

Erdem ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.201 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Erdem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Erdem isminin Harf Analizi

Kişiye Erdem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Erdem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Erdem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Erdem isminin anlamını gözden geçirin!

Erdem İsminin Numerolojisi

Erdem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
R: yirmi bir
D: beş
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 54

Erdem ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de sıkça kullanılan bir isimdir. İşte Erdem ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Erdem Yener: Türk futbolcu. Galatasaray ve Türkiye milli takımında forma giymiştir.
 2. Erdem Başçı: Türk ekonomist. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eski başkanlarından biridir.
 3. Erdem Ergün: Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. “Küçük Kıyamet” ve “İşler Güçler” gibi yapımlarda rol almıştır.
 4. Erdem Gündüz: Türk mimar ve aktivist. “DurAnkara” eylemiyle tanınmış ve demokrasi mücadelesinde aktif rol oynamıştır.

Bu listedeki kişiler, Erdem ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Türkiye’de daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Erdem ismini taşıyabilir.

33717