Enginar soymanın ipuçları

Ülkemizde genellikle Ege Bölgesi’nde yetişen enginar içerisinde bulunmuş olduğu cynarin  maddesinden ötürü karaciğer dostu olan bir gıdadır. Bu madde vüc..

Ülkemizde genellikle Ege Bölgesi’nde yetişen enginar içerisinde bulunmuş olduğu cynarin  maddesinden ötürü karaciğer dostu olan bir gıdadır.

Bu madde vücutta birikmiş olan nikotin alkol ve yağ gibi zararlı toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki amonyak ve kolesterol de enginar sayesinde azalır şeker hastalığında da büyük faydalar sağlar.


Enginarın içerisinde bol oranda A ve B vitamini olmasından dolayı kireçlenme ve böbrek taşı gibi riskleri minimum seviyeye indirir. Aynı zamanda grip dönemlerinde ateş düşürücü ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Enginar tüketilmeden önce sebzenin doğru seçilmesi gerekir ve mutlaka enginarın doğru şekilde ayıklanması gerekir. Enginarı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bir tanesi hazır soyulmuş şunu almak yerine taze ayıklanmış olanlarını seçmektir. Enginar ayıklarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Enginar seçerken öncelikle enginarın orta boyutlarda olmasına büyük bir özen göstermelisiniz çünkü çok büyük ya da çok küçük enginarlar vitamin ve mineral yönünden maalesef istenilen verimi sağlayamaz, enginarın sapını kestikten sonra boyutu daha ideal bir görüntüsünü kavuşacaktır.

Öncelikle bir kabın içerisine su koyup daha sonra içerisine yarım limon suyu sıkılır

Enginar kesme işlemini gerçekleştirirken keskin bir bıçak kullanıldığından emin olmak zorundasınız, özellikle bu aşk bölümünün kesimi gerçekleştirirken enginarın üçte birlik kısmının kesilmesi ve ardından alt kısmında kalan yaprakların ayıklanması gerekir.

Enginar ayıklarken 3 ya da 4 kat kalmasına özen gösterilmelidir. Dış bölümlerinin ise sadece iki katının sorulması yeterli olacaktır.

Bir makas yardımıyla uç bölümleri kuru ve sert kısımlarında ayrılabilir.

Üzerindeki kısmı algılamalı ve ardından dış kısmını limonla ovun. Enginarın göbeğini çıkartırken dış bölüm neredesin kalın yapraklar tutularak kopartmak gerekir.

Iç kısmındaki üçüncü bölümü kaşık yardımıyla temizleyebilirsiniz.  Daha sonra kestiğiniz bölümlerin kararmaması için bir limonlu suyun içerisinde bekletin. Başlamak için hazır hale getirdiğinizde atabilirsiniz. Pişme işlemi gerçekleştikten sonra belirli bir oranda dereotu ve limon suyu ekleyerek renginin beyazlaşmasına fayda sağlayabilirsiniz

72570