En İyi Yerli Ve Yabancı Asker Filmleri Önerileri

Türk Savaş Filmleri Askerlik üzerine yapılmış filmler ülkemizde ve Dünya'da çok popüler. yerli ve yabancı filmler arasından en beğenilenleri sizler için derledik.

Türk Savaş Filmleri ABD ve Avrupa’da çokça yapılmasına rağmen, ülkemizde savaş ve askeri konseptli filmler çok azdır. Ülkemizin özel durumu, bunun en büyük sebebidir. Bütün bu şartlara rağmen çok başarılı yapımlar da mevcut. Bu yapımlar arasında en iyi asker filmleri listesini derledik.

Türk Yapımı Asker Filmleri

Nefes Vatan Sağolsun Filmi

Türk Savaş Filmleri
Nefes, güneydoğu sınırına yakın bir ilçede bir tugayda görev yapan, ve Karabal Tepesi’ni korumakla vazifelendirilmiş bir yüzbaşı ve 40 askerin başından geçenleri konu almıştır. Çok zor şartlar altında görev yapan askerler, tüfekleri ellerinde, evleri sırtlarında dağlar tepeler, buz gibi sular aşıyorlar. Kalplerinde sevdiklerinin, eşlerinin, anne babalarının özlemi, daha da ağır basan vatan sevgisiyle borcunu ödemeye gelen gencecik fidanlar. Sınır, emir nedir bilmeyen, sivil hayatında istediği gibi yaşayan çocuklar, bir anda emir altına girip, her adımı buna göre yapmaya başladılar. Bir yandan bunun bocalaması, diğer yandan sevdiklerinden uzakta olmanın verdiği eksiklik. Ama tam anlamıyla bütün yüreklerini dolduran vatan sevgisi… Filmin başrollerini paylaşan Cüneyt Deniz, Barış Aydın, Mete Horozoğlu gibi muhteşem oyunculuk performansları da göz dolduruyor. Film, Hakan Evrensel’in Güneydoğu’dan Öyküler adlı kitabından esinlenerek uyarlanmıştır. Film çekimleri için Tahtalı Dağı’na bir karakol kurulmuş ve oyuncular eğitimli kişilerden seçilmiştir. Türk asker filmleri kategorisinin en başarılı filmlerindendir.

2. Dağ 1 Filmi

2012 yılında yayınlanan film, Alper Çağlar imzası taşıyor. Zengin bir ailenin çocuğu olan Oğuz, bedelli askerlik yapabilecek olmasına rağmen, vatan borcunu kısa dönem asker olarak yapmaya karar verir. Ankaralı Bekir ise, arkadaşları ve üstleri ile sürekli sorun yaşayan uzun dönem askerdir. Sorunlu kişiliği yüzünden askerliği 2 sene uzamıştır. Sürekli tartışan ve poşet diyerek dalga geçtiği Oğuz ile, birçok kez omuz omuza olmak zorunda kalacaktır. İletişim anteninin bozulması üzerine bir ekiple birlikte tamir için giden Oğuz ve Bekir, hain bir pusuya düşer. Sadece ikisi hayatta kalır. Şimdiye kadarki bütün çekişmeleri bir kenara bırakıp, sırt sırta düşmana karşı koyarlar. Karlı hava şartları ve zor coğrafi konuma karşı hayatta kalma mücadelesi verirler. Senaristliği ve yönetmenliği Alper Çağlar’a ait olan filmin başrolünü Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar ve Fırat Doğruluoğlu paylaşıyor. Türk yapımı asker filmleri arasında en çok merak edilen ve izlenen asker filmi önerileri arasındadır.

3. Dağ 2 Filmi

İlk filmi ile büyük yankı uyandıran Alper Çağlar, ikinci filmini de 2016 yılında yayınladı. İlk filmin devam filmi olmasına rağmen, diğerinden bağımsız bir konu içermektedir. Filmde Bekir ve Oğuz, özel time girmek için epey çaba sarf ettikten sonra, amacına ulaşıyor ve time girmeyi başarıyor. Genel itibariyle sınır ötesindeki gizli operasyonlara gönderilen Fırtına Getiren timinin hikayesini konu alıyor. Oğuz ve Bekir’in de içinde bulunduğu tim, bir gazeteciyi kurtarma görevi ile sınır dışına gidiyor. Çekimlerde  TSK’nın desteği ile gerçek silahlar, helikopter ve uçaklar kullanılmıştır. Bu özelliği ile film, gerçek ekipmanların kullanıldığı ilk ve tek yerli asker filmi olma özelliğini taşımaktadır.

4. Ayla Filmi

Film, hem gözyaşlarına boğacak kadar duygusal, hem de gururlandıran savaş sahneleriyle dolu. Yaşanmış bir hikayenin kahramanlarının anlattıklarından yola çıkılarak yapılmış bir filmdir. Kore savaşı sırasında astsubay Süleyman ve Kore’de bulduğu küçük bir kız çocuğu arasında geçenleri anlatmaktadır. Kıza ayla ismini verir. Orada bulunduğu süre boyunca Ayla’ya babalık yapan Süleyman, onu Türkiye’ye getirmek ister fakat kanunlar buna müsaade etmez. Ayrılmak zorunda kalırlar. Ancak yıllar sonra yine bir araya geleceklerdir. İzlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız film, askeri dram filmi kategorisindeki en başarılı Türk yapımı diyebiliriz.

Yabancı Asker Filmleri

Türkiye özel durumu dolayısı ile çok fazla askeri filme yer vermese de, ABD ve Avrupa bu konuda oldukça özverili. Çok da kaliteli yabancı asker filmleri çekmeyi başarıyorlar. En çok izlenen birkaç filmi sizin için derledik.

Er Ryan’ı Kurtarmak Filmi

Steven Spielberg, hayatının belki de en iyi filmini yapmış m birçok Türk ve yabancı askeri diziye ilham olan film, 1998 yılı ve ABD yapımıdır. Film, 2. Dünya Savaşı’nı konu almaktadır. Dört erkek çocuğu olan bir kadın, savaşta 3 oğlunu kaybetmiştir. Tek umudu kalan son oğlunun savaştan sağ dönmesidir. Başkan durumu tesadüfen fark edip, bir emir verir. Bedeli ne olursa olsun, James Ryan savaştan sağ çıkarılacak ve annesine götürülecektir. Görevlendirilen tim, ölüm kalım savaşının verildiği ortamda Ryan’ı kurtarmak için elinden geleni yaparlar. Bir kişinin hayatı için 8 kişinin hayatının tehlikeye atılması ise sorgu konusu olacaktır. Film muhteşem bir senaryo ve oyuncu kadrosuna sahip. Yabancı asker filmi kategorisinde en çok izlenen filmler arasındadır.

Pearl Harbor Filmi

Film 2001 yapımıdır. Çocukluk arkadaşı olan Rafe McCawley ve Danny Walker, Amerikan ordusunda pilottur. İkisi de gerçek bir savaşa girmek isterken, 2. Dünya Savaşı patlak verir. İngiltere’ye gidip Nazilere karşı mücadele edecek pilotlara ihtiyaç duyulmaktadır. Görkemli savaş sahneleri, muhteşem kadrosu ve senaryosu ile asker filmi önerileri arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Kapıdaki Düşman Filmi

Film 2001 yapımı olup, birçok aksiyon asker filmi konusunda olduğu gibi, 2. Dünya Savaşı’nı konu almıştır. Savaşın en yüksek safhada yaşandığı ve vahşet dolu anlara ev sahipliği yapan Stalingrad, savaşta bir Almanların bir Rusların eline geçmektedir. Bu git gel içerisinde, iki ülkenin iki keskin nişancısı arasında büyük bir mücadele yaşanmaktadır. Ruslar tarafından, savaştaki üstün başarıları nedeniyle kahraman kabul edilen Vassili Zaitsev ismi Almanların cephelerinde de yankılanmaya başlayınca, Almanlar da en iyi keskin nişancılarını bu adamı öldürmesi için gönderirler. Stalingrad iki keskin nişancının muhteşem karşılaşmasına sahne olur.

Komedi Asker Filmleri

Hababam Sınıfı Askerde Filmi

Hababam Sınıfı, Yeşilçam’ın efsane yapımlarındandır. Yıllar geçse de asla eskimeyen izlemekten bıkmayacağınız bir seridir. Bu seriye günümüz uyarlaması ile eklenen bir yapım olan Hababam Sınıfı Askerde filmi, konusu ve oyuncuları ile oldukça güçlü bir yapımdır. Mehmet Ali Erbil, Halit Akçatepe, Hülya Avşar gibi büyük isimler filmin başrolünü paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda ise Ferdi Eğilmez oturuyor. Yeni nesil Hababam Sınıfı, haylazlıkları ile müdür Deli Bedri’yi çileden çıkarmıştır. Deli Bedri ise, çaresiz kalınca son çıkış yolu olarak sınıfı askere gönderir. Eski Hababam Sınıfı tadında olan film, Yeşilçam’ın efsane karakterlerinin benzerlerini canlandırarak hem günümüze uygun şekilde, hem de eskileri anımsatacak şekilde muhteşem bir oyunculuk performansı sunuyor. Film, Şafak Sezer, Mehmet Ali Alabora, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz gibi büyük isimleri bünyesinde barındırıyor. Askerde birbirinden eğlenceli maceralar yaşayan Hababam, askeri komedi filmi alanında en güçlü yapımlardandır.   41831