En Güzel Özdemir Asaf Aşk Sözleri ve Şiirleri

Özdemir Asaf, şüphesiz ki Cumhuriyet tarihinin en iyi şairlerindendir. Aşka dair olan Şiirleri ve birbirinde etkileyici sözleri dillere pelesenk oldu.

En Güzel Özdemir Asaf Aşk Sözleri ve Şiirleri. dönemi şairlerinden olan Özdemir Asaf’ın asıl adı, Halit Özdemir Arun’dur. 11 Haziran 1923’te Ankara’da doğdu. Babası, Şura-yı Devlet’in kurucularından olan Mehmet Asaf’tır. Annesinin adı Hamdiye Arun’dur İlköğrenimini Ankara’da tamamlayan Asaf, ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınmıştı. 1942’de Kabataş Lisesi’nden mezun oldu.

Üniversite hayatına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriş yaparak başladı. Daha sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’nde öğrenciliğe devam etti ancak hiç birinden mezun olmadan 1947 yılında eğitimini yarıda bıraktı. Bir süreliğine sigorta prodüktörlüğü yaptı.

Tanin ve Zaman isimli gazetelerde çevirmenlik yaparak çalışma hayatını sürdürdü. Bu sürede çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Matbaacılığa 1951 Yılında başladı. 1955 yılında kendi şiir kitaplarını da basacağı Sanat Basımevini kurdu. Daha sonra Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurdu. Kendi kitaplarını da bu isim altında yayımladı. İlk eşi Sebahat Selma Tezakın’dan bir kızı, ikinci eşi Yıldız Moran’dan üç oğlu vardır. 28 Ocak 1981 hayata veda etti.  

En Güzel Özdemir Asaf Aşk Sözleri ve Şiirleri
En Güzel Özdemir Asaf Aşk Sözleri ve Şiirleri

Özdemir Asaf’ın Edebi Kişiliği

Kelime oyunlarına dayalı anlatım tarzıyla “herkese şiiri sevdiren adam” olarak tanınır. Aşk, sevgi, ayrılık üzerine kurulu il şiirlerinin yerini sonralarda kaçma, mutsuzluk ve ölüm üzerine kurulmuştur. Dörtlü ve ikili satırlardan oluşan ve basit kelimelerle yoğu duygular oluşturan şiirleri her dönem okur bulmuştur. İkinci Yeni ve Garip şiir akımlarını kaynaştıran ayrı bir şiir tarzı yaratmıştır.

Özdemir Asaf’ın En bilinen Şiirleri

Güzel sözler unutulmaz ve kim tafaından söylendiği mutlaka bilinir. En güzel Özdemir Asaf şiirleri dendiğinde herkes tarafından bir şekilde bilinen”Lavinia’ Şiiri Özdemir Asaf’a aittir. Lise yıllarında aşık olduğu Mevhibe Meziyet Beyat’ için yazmıştır ve aşkı hiçbir zaman karşılık görmemiştir.

Asaf bu şiirini şiir yarışmasına gönderir ve birinci olur. Salonda bu şiiri bir de kendi sesinden okuması istendiğinde Mevhibe Hanımın’da salonda olduğu ve daha sonra salonu terk ettiği söylenir.

Lavinia

 • Sana gitme demeyeceğim.
  Üşüyorsun ceketimi al.
  Günün en güzel saatleri bunlar.
  Yanımda kal.
 • Sana gitme demeyeceğim.
  Gene de sen bilirsin.
  Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
  İncinirsin.
 • Sana gitme demeyeceğim,
  Ama gitme, Lavinia.
  Adını gizleyeceğim
  Sen de bilme, Lavinia.
 • İlk aşk için düşünülen ilk sevgiliye okunan şiirler arasında yer alır Akıl Gözü. Sonraları büyüdükçe, hayat tecrübesi edindikçe hayata bakış felsefemiz olur. Her zamana ve her tür düşüncenin anlatım ve ifade ediş biçimidir bu şiir. Özdemir Asaf aşk sözleri, her yaşın her nesneye olan duygusunu yansımasıdır.
 • Akıl Gözü
 • Seni bulmaktan önce aramak isterim.
  Seni sevmekten önce anlamak isterim.
  Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,
  Sana hep, hep yeniden başlamak isterim.

Geceleri tek başınıza uzandığınız yatağınız veya kalabalıklar içindeyken duyulmayan çığlığınızın kelimelere dökülmüş halidir bu şiir.  Kim bilir yazma duygusuna girmek için ne çok acılar ne çok kayıplar yaşadı Özdemir Asaf. Yalnız olmak tercih miydi onun için yoksa çevresindekilerinin bir tavrı mı? Bunu hep düşüneceğiz. Özdemir Asaf aşk sözleri

Yalnızlık Paylaşılmaz

Yalnızlık, yaşamda bir an,
Hep yeniden başlayan..
Dışından anlaşılmaz.

Ya da kocaman bir yalan,
Kovdukça kovalayan..
Paylaşılmaz.

Bir düşün’de beni sana ayıran
Yalnızlık paylaşılmaz
Paylaşılsa yalnızlık olmaz.

Özdemir Asaf sözleri şiir değildir belki. Bir özet. Hayatımızdan bir kesit. Okudukça her mısrası ne kadar ömrümüz olursa olsun mutlaka derin bir gezintiye çıkarır bizi. Kimi zaman bir sevgili kimi zaman kardeş kimi zamanda bir dost bir arkadaş. En derin duyguları hissettirir bize.

Özdemir Asaf’ın en güzel sözleri sevgi ve özlem üzerine kurulmuştur. Hangi şiiri okunursa okunsun içte bir sizi ve bizden bir kesit bırakmaması mümkün değildir.

Özlem

Bir gece,
Gecede bir uyku..
Uykunun içinde ben..
Uyuyorum,
Uykudayım,
Yanımda sen.

Uykumun içinde bir rüya,
Rüyamda bir gece,
Gecede ben..
Bir yere gidiyorum,
Delice..
Aklımda sen.

Ben seni seviyorum,
Gizlice..
El pençe duruyorum,
Yüzüne bakıyorum,
Söylemeden,
Tek hece.

Seni yitiriyorum
Çok karanlık bir anda..
Birden uyanıyorum,
Bakıyorum aydınlık;
Uyuyorsun yanımda.
Güzelce

Zıt anlamlı kelimelerle kurduğu cümlelerle bizi bir an düşündüren ve sonra anlamını bulduğumuz içselleştirdiğimiz cümleleri bir süre daha yankı bulmaktadır kimi zaman yüreğimizde kimi zaman ise beynimizde. Güzel sözler iz bırakır.

Özdemir Asaf, benzersiz bir şekilde yapmıştır bunu. Özdemir Asaf sözleri kısa haliyle de karşımıza çıkmaktadır. Özdemir Asaf sözleri resimli olarak da kullanılmaktadır. Özdemir Asaf sözleri tumblr gibi platformlarda da yer almaktadır. Özdemir Asaf sözleri alıntılar yapılarak oldukça fazla kullanılmaktadır.

Çocuklara

Yalan bile söylerken
Prensibim doğruluk
İsterim ki ben
Sen de öyle ol çocuk

77258