Elma Dilim Patates Evde Yapılır Mı? Püf Noktası Nedir?

Elma Dilim Patates, Elma şeklinde dilimlenmiş gibi gözüken ve dünya mutfağında Amerikan dilimi patates kızartması olarak anılan oldukça leziz bir yiyecektir.

Temelde klasik patates kızartmasından en büyük farkının kesiş şekli olduğu düşünülür. Parmak patates ya da yuvarlak kesim patatesten şekil olarak farklı olduğu doğrudur. Ancak bunun yanı sıra kabuk lezzetin rengini bambaşka bir noktaya taşır.

Öncelikle patates toprakla iç içe yetişen bir sebzedir. Bu kapsamda da kabukları soyularak tüketilir. Eskisinden farklı olarak daha ince kabuklu patates türleri ise elma dilim için en ideal olanlarıdır.

Bu patatesler soyulmaz. Aksine yıkanır ve yıkanırken güzelce fırçalanır. Fırçalandıkça üzerindeki toprak ve kirlerden arınır ve kabuklarıyla pişmeye hazır hale gelir. Bir yandan yıkandığı için hiçbir şekilde hijyenik sorun yaratmaz.

Elma Dilim Patates Nasıl Yapılıyor?

elma dilim patates yapımı
elma dilim patates yapımı

Elma dilim yapacağınız zaman tabii ki en önem vermeniz gereken şey bu yıkama aşaması olmalıdır. Çünkü ince de olsa patatesin üzerinde kabukları olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Ayrıca soyarak elma dilim patates yapılabiliyor olsa da tam manasıyla aradığınız tadı yakalayamayabilirsiniz. Kabukları tümüyle soyulduğunda parmak patatesten şekil haricinde hiçbir farkı kalmayacaktır.

Yıkama ve fırçalama işlemini tamamladıktan hemen sonra patatesleri yine su dolu bir kabın içerisine almalı ve kesme tahtasının başına geçmelisiniz.

Burada normalde yatay pozisyonda patatesleri böldüğümüzü unutmalıyız. Bu kez dikey pozisyonda ortadan ikiye keserek elma dilimler gibi inceden kalına giden dilimlere bölmemiz gerekiyor.

Yarım ay şeklini yakalamanız en doğru kesimi yaptığınız anlamına gelir. Ayrıca kabukların ince olması keserken sorun çıkarmayacaktır. Restoranlarda yediğimiz ve lezzetine bayıldığımız o patates kızartmasını evde de yapmak istiyorsak bir takım işlemi atlamamız gerek.

Kesim işlemini tamamladıktan sonra bir kabın içerisine su doldurarak içerisine çay kaşığıyla tuz ve karbonat ekleyiniz. Ortalama 1 saat boyunca bu suyun içerisinde patateslerin durması önerilir. Hatta bu süreci buzdolabına koyarak geçirmeniz patateslerin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Bir yandan kızartma yapacağınız tavayı ocakta ateşin üzerine alırken bir yandan ise buzdolabından 1 saat sonra kabı çıkarın.

Patatesleri tek tek alarak kağıt havluyla emdirin ve ardından kızartacağınız tavaya atın. Kızgın yağa attıktan sonra sürekli karıştırmanız elma dilim patates için önerilmez. Aksine bir kısmı sertleşene kadar durmalı, sonrasında çevirmeli ve diğer tarafın kızarmasını beklemelisiniz.

Kızardıkça tavadan alıp süzgeçli bir kaşıkla yağını süzmelisiniz. Parmak patatese göre çok daha fazla yağ çekeceğinden altına kağıt havlu serilmiş bir kaba koymalısınız.

Üzerine yine kağıt havlu peçete kapatarak her alandan fazla yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Sıcakken hem tuz hem de baharatların çok daha içine işleyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap