Elif İsminin Anlamı

Elif

Elif İsminin Anlamı Bebek bekleyen anne ve baba adayları, bebeklerine koyacakları ismi araştırmakta ve Elif isminin anlamı nedir sorusunun cevabını merak etmektedir. Elif ismi pek çok anlam taşır. Bunlar; sonsuzluk, ülfet eden, dost, tanıdık ve alışkın olarak sıralanabilir. Ayrıca bu ismin mitolojide tanrıların elçisi anlamına geldiği de bilinir.

Türk Dil Kurumu’na göre Elif isminin anlamı ince boylu uzun kızdır. Musikide ‘’la’’ notasını ifade etmek için de Elif kelimesi kullanılır. Günümüzde kız çocuklarına verilen bu ismin kökeni ise Arapça’dır. Her ne kadar Arapça kökenli bir isim olsa da Türkiye’de bu isme sıkça rastlanır.

Yeni doğan bebeklerine Elif ismini vermek isteyen ailelerin Elif ismi Kuran’da geçiyor mu sorusunu yönelttikleri görülür. İslami alfabenin ilk harfi Elif’tir. Ebced hesabında değeri 1 olan Elif, Kuran’ı Kerim’de birçok kez geçer. Bu nedenle islamiyeti benimsemiş toplumlarda Elif ismine sıkça rastlamaktayız.

Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde 531.575 kişinin Elif ismine sahip olduğu bilinir. Bu kişilerin yarısına yakını İstanbul, Ankara ve İzmir illerine yaşamaktadır. Ayrıca Elif isminin Türkiye’de en popüler 13. isim olduğunu söylemek mümkündür. Kız isimleri arasında ise 6. sırada yer alır. Son 1 yıldaki artışa bakacak olursak, Elif isminin zamanla daha yaygın bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.

İsimler, kişinin karakteristik özelliklerini yansıtabilir. Bu bağlamda Elif isminin analizi yapılacak olursa; bu isme sahip olan kişilerin yaratıcı, arkadaş canlısı, yumuşak, hoşgörülü, adil ve uyumlu olduklarını söyleyebiliriz. Detaycı olmak, zor affetmek, aşırı titiz olmak, kuşkucu ve zor memnun olmak da Elif ismine sahip olan kişilerin olumsuz özellikleridir.

Elif ismine sahip olan kişilerin fiziksel özelliklerine gelecek olursak; bu kişilerin atletik yapıya sahip oldukları, kısa çeneli ve düz saçlı oldukları, ince ve düz kaşların yanı sıra kalın ve gür ses tonuna sahip oldukları söylenebilir. Ayrıca bu kişiler pürüzsüz bir cilde ve gamzeye sahiptirler.

Sizlerin de bildiği üzere harflerden yola çıkarak karakter analizi yapılabilir. E harfi mücadeleciliği, L harfi sanatsal ruhu, İ harfi hassaslık ile duygusallığı, F harfi ise güvenilirliğin yanı sıra uysallığı çağrıştırır. Yani kısaca özetlemek gerekirse, Elif ismine sahip olan kişilerin; mücadeleci, sanatsal ruhlu, hassas, duygusal, uysal ve güvenilir kimseler oldukları söylenebilir.

Günümüzde Elif ismine sahip ünlüler, yeni doğacak bebekleri için isim düşünen pek çok kişi tarafından merak edilir. Elif ismi, Türkiye’de en çok kullanılan isimlerden biri olduğu için bu isimde pek çok ünlü kimse bulunur. Elif Karlı, Elif Şafak, Elif Ece Uzun ve Elif Turan bu ünlü kişilere örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca izlediğiniz dizilerde ve filmlerde Elif ismini kullanan pek çok oyuncuya rastlamanız mümkündür.

Elif isimli bir çocuk sahibiyseniz ve yeni doğacak kardeşinin benzer isme sahip olmasını istiyorsanız, Elif ismine benzer isimler sizleri yakından ilgilendirecektir. Elif ismine benzer isimlere; Elife, Elik, Elis, Elisa, Eliso, Eliz ve Elizan örnek olarak gösterilebilir. Eğer yeni doğacak olan bebeğiniz erkek ise; Enes, Emir, Ekin, Yiğit ve Akif isimlerini düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak Elif isminin Türk ve Arap toplumlarında sıklıkla kullanıldığını ve en yaygın isimler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Hem güzel anlamları hem de yaygınlığı sebebiyle günümüzde pek çok anne ve baba adayı bebeklerine Elif ismini vermektedir. Elif ismi genelde kız çocuklarına verilse de günümüzde Elif isminde erkek çocuklara rastlamanız da mümkündür. Sizler de bu ismin anlamlarına ve analizlerine göz atarak yeni doğacak olan bebeğinize Elif ismini verebilirsiniz.

elif-isminin-anlami-96177
Elif İsminin Anlamı

Elif isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Sonsuzluk.
 • 2 – Mitolojide Tanrıların Elçisi
 • 3 – Dinimizdeki Alfabenin İlk Harfi.
 • 4 – İslami Alfabenin İlk Harfi. Ebccd Hesabında Değeri Birdir.
 • 5 – Ülfet Eden, Dost, Tanıdık.
 • 6 – İnce uzun boylu kız.
 • 7 – Arap alfabesinin ilk harfi. Ebced hesabında değeri birdir.
 • 8 – Musikide “la” notasını ifade için kullanılır.
 • 9 – Alışmış, alışkın, alışık. – İki kelimeli isimler yapılabilir (Elif Beyza, Elif Nur v.s.).

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Elif ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Elif ismini kullanan 531.575 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Elif ismini kullanan 99.927 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Elif ismini kullanan 33.085 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Elif ismini kullanan 24.670 kişi bulunmaktadır.

Elif isminin Türkiye sıralaması

Elif en çok kullanılan 13. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 6. isimdir.

Elif ismini kullananların sayısı, son bir yılda 7.993 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Elif isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Elif isminin Harf Analizi

Kişiye Elif ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

Elif İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Elif ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Elif isminin anlamını gözden geçirin!

Elif İsminin Numerolojisi

Elif isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
L: on beş
İ: on iki
F: yedi
TOPLAM: 40

Elif ismi Türkçe kökenli ve Türkiye’de oldukça yaygın bir isimdir. İşte Elif ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Elif Doğan: Türk oyuncu. “Adını Feriha Koydum” ve “Kardeşim Benim” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
 2. Elif Güvendik: Türk şarkıcı ve oyuncu. “Güldünya” ve “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” gibi dizilerde yer almıştır.
 3. Elif Ece Uzun: Türk oyuncu. “Kara Sevda” ve “Kızım” gibi dizilerde rol almıştır.
 4. Elif Kaya: Türk şarkıcı. “Yağmurun Elleri” ve “Söz Vermiştin” gibi hit şarkıları bulunmaktadır.

Bu listedeki kişiler, Elif ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Türkiye’de daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Elif ismini taşıyabilir.

25850