El Titremesi Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir? Ne İyi Gelir?

El Titremesi Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir? Ne İyi Gelir? Hareket bozuklukları ve sinir sistemi hastalıkları arasında yaygın olan el titremesi şikayeti hayatı etkileyecek boyutlarda olabilmektedir. Tıp dilinde tremor olarak isimlendirilen bu rahatsızlık, vücudun herhangi bir bölümünde bir veya birden fazla alanda görülebilir. İstem dışı ve ritmik bir biçimde aza ya da azaların hareket etmesi bunun en yalın tanımıdır.

Bu makalede ve El Titremesi Neden Olur Hastalığın Belirtisi Ne İyi Gelir Titreme Sebepleri El Titremesi Tedavisi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Bu durum herkesin ömründe bir kez de olsa deneyimlediği bir durumdur. El titremesi neden olur diye araştırıldığında aslında pek çok tetikleyici unsur ortaya çıkabilir. Ancak sıklıkla heyecan, sevinç, öfke, endişe gibi ani duygu değişimleri esnasında gözlemlenir.

Bunların yanında stres, yorgunluk, uyku bozukluğu, metabolik hastalıklar, aşırı çay ve kahve tüketimi gibi etkenler de bu soruna neden olabilir. Tüm bunlar akut sayılabilecek geçici kas sorunlarıdır. Ancak kronikleşmiş sorunlar ya da altında yatan başka sebepleri olan titremeler de rastlanabilir boyutlardadır.

El Titremesi Nedir Belirtileri Nelerdir?

El Titremesi Nedir Belirtileri Nelerdir?

Ani ya da ruhi yapımızı derinden etkileyen bir olayla karşı karşıya kaldığımızda bedenimizde de normal dışı şeyler olur. Normal dışı bu tepkimeler seyirme, titreme gibi kas ve sinir noktaları ile ortaya çıkabilir. Yani el titremesi neden olur, ne zaman endişelenmeliyiz gibi hususlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Yaşanan ve içinde bulunulan şartların da kişinin bu bulgularında aktif olarak rol aldığı kesin bir gerçektir.

Örneğin gün içinde yorulmuş ya da stresli bir gün geçirmiş birisinden: “Elim, ayağım titriyor” cümlesini çok defa duymuşuzdur. Böyle zamanlarda mevcut ruh halinin olumluya evrilmesi yahut istirahat edilmesinin ardından eldeki bu sorunun ortadan kalktığı görülmüştür. ‘Fizyolojik tremor’ olarak adlandırılan durum, normal olup hiçbir sağlık problemine işaret değildir.

Bu rahatsızlığın bir başka türü olan ‘esansiyel tremor’ ise en çok daha farklı boyutlardadır. Daha çok tek taraflı olarak başlayan ancak bir zaman sonra her iki elde de görülen bu rahatsızlık zorlu bir süreci başlatabilir. Burada ayrıştırıcı olarak eşlik eden birtakım yan semptomlar değerlendirilmelidir.

El titremesi nedir belirtileri nelerdir tarzındaki ayrıntıları bilmek, yaşanan reaksiyonun kaynağını tespit etmekle mümkündür. Neden tespit edildikten sonra sonuca gitmek yani tedavi için adım atmak beraberinde gelecektir.

hangi hastalığın habercisidir

El Titremesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Duygu durum dalgalanmalarının bu soruna yol açabileceği artık biliniyor. Buna göre hangi durumlarda tehlike çanları çalıyor esasen bundan bahsetmek gerekir. İgrus bilgi amaçlı içerikleri ile okuyucularına en doğru verileri sunar.

Korku, öfke ve gerilim gibi his değişimlerinde ortaya çıkan el titremesi neden olur diye sorgulamak pek de mantıklı değildir ve ekseriyetle korkulacak bir durum yoktur. Çünkü bu tarz olanlar kısa sürede kendiliğinden geçecektir. Ancak önemli olan ciddi hastalıklarda rastlanan bu sorunların zamanında ve uygun bir tedavi ile iyileştirilmesidir.

Kan şekerindeki düşüklük ve insülin direncine bağlı olarak ellerde titreme görülmesi de hayatı olumsuz etkileyen sorunlardandır. Bu soruna ilave olarak halsizlik, baş dönmesi ve uyuklama hali de eşlik ediyorsa teşhis için önemli bir belirtidir.

Obezite, yüksek tansiyon ya da damar sertliği damar sertliğine kadar birçok çeşitli hastalıkta da bu sorun görülebilmektedir. Buna yol açan bir diğer etmen de aşırı miktarlarda alkol tüketilmesidir.

Aşağıdaki hastalıklar kronik el titremesi hangi hastalığın belirtisidir ve nasıl seyreder gibi sorular için açıklayıcı olacaktır:

  • Parkinson
  • Epilepsi
  • MS Hastalığı
  • Tümoral Beyin Hastalıkları
  • Distoni ( Beyin ve kas sisteminin istemsiz hareketlere neden olması)
  • Polinöropati ( Motor ve otonom sinir hareketlerindeki bozukluklar)

Tüm bunlar ciddi hastalıklar olup tedavi edilmeleri gerekir. Şayet geciktirilip tedavi edilmediği takdirde dönüşü olmayan tahribatların yaşanabileceği göz ardı edilmemelidir.

titreme nasıl geçer

El Titremesi Nasıl Geçer?

Rahatsızlık, kendi başına bir hastalıktan çok, bir hastalığın bulgusu olarak sinyal verir. Yani bu problemde amaç yalnızca bu sorunu iyileştirmek değildir. Uyaranları ve neden olan genel tabloyu belirleyip bunları iyileştirmek eldeki titremeyi de geçirecektir.

El titremesi neden olur tespiti, ileri inceleme tetkik ve görüntüleme yöntemleri ile teşhis edilmelidir. Ardından hastalığın kökeni veya tetikleyen unsurlara göre ağızdan ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tamamen kişiye ve kişinin hastalığının derecesine özgü bir tedavi protokolü ile planlanmalıdır.

El titremesi nasıl geçer, ilaçsız tedavi seçenekleri mümkün müdür diye bilimsel veriler incelendiğinde elbette başka alternatifler de bulunmaktadır. Botoks ya da gereken durumlarda cerrahi uygulanmalar da tercih edilen tedavi metotlarındandır.

Ancak cerrahi işlemler ilaçla tedaviden sonuç alınmayan el titremeleri için geçerlidir. Ameliyat olma kararı su içememek, yardımsız yemek yiyememek, yazı yazamamak gibi fonksiyonel aksamalarda son çare olarak uygulanır.

El Titremesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

El Titremesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Elde oluşan sorun genel olarak sinir sistemin etkileyen durularda ortaya çıkar. Geçici titremeler ya da parkinson gibi kronik problemlerin altında dahi nöron ağlarının tepkimeleri gözlemlenir. Ancak bir de basit olanlar ya da ilaçlarla kısa sürede ortadan kaldırılacak türden olanları vardır.

Bunlar da vitamin eksikliği gibi dengesiz beslenme ya da metabolik sorunların neden olduğu semptomlardır. Örneğin guatr ya da diğer metabolizma hastalıkları elde bu sorun ve daha birçok eşlikçi belirtilerle kişiyi rahatsız edecektir.

El titremesi neden olur sorusunun belki de en iç rahatlatıcı ve kesin çözümü olan kısmı bu noktadır. Bilinir ki vitaminlerin neredeyse tamamı vücudumuzun yapı taşıdır. Buna göre el titremesi hangi vitamin eksikliğinden olur ve bunun tedavisi ne şekildedir merak konusudur. Ö

zellikle B12 vitamini eksikliği elde bu sorunun görülmesinde yaygın olarak rastlanan bir fizyolojik sorundur. B12 vitamininin vücutta vazifesi DNA sentezi yapmak, kırmızı kan hücresi olarak bilinen eritrosit üretimini sağlamak ve sinir dokusunun yenilenmesi için hücreleri onarmak gibi hayati etkilerdir. B12 eksikliği bu sorunun yanında başka sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir.

El Titremesine Ne İyi Gelir?

El Titremesine Ne İyi Gelir?

Bu sorunun altına yatan sebepleri ekarte etmek için öncelikle sakin ve dingin bir hayat sürmek gerekir. Şayet yaşam koşullarınız buna izin vermiyorsa yoga yapmak, spor ve egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmek gibi tempolu faaliyetler ciddi yarar sağlayacaktır.

El titremesine ne iyi gelir diye bitkisel destekler incelendiğinde karşımıza oldukça faydalı takviyeler de çıkmaktadır. Kan ölçümünüzde çıkan değerlere göre alınan vitamin takviyeleri basit sorunu iyileştirecektir. Bunun yanı sıra bu soruna iyi gelen şifalı bitkiler de mevcuttur. Alternatif tıp ve fitoterapi dalında sıkça istifade edilen bu bitkiler; kedi otu çayı, kuşburnu çayı ve çarkıfelek bitkisi başta olmak üzere kişiye göre uygulanan tedavilerdir.

Her bitki herkes için kullanıma uygun olmayabilir. Bu nedenle hiçbir ilaç ya da bitki desteğini hekiminize danışmadan kullanmayınız.

15448