Egzersiz Yapanlar Hangi Besinleri Tüketmeli?

Sağlıklı beslenme spor yapan kişiler için oldukça önemlidir çünkü spor ve beslenme aslında bir bütündür ve zinde bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin spor ..

Sağlıklı beslenme spor yapan kişiler için oldukça önemlidir çünkü spor ve beslenme aslında bir bütündür ve zinde bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin spor kadar beslenmelerine de özen göstermeleri gerekmektedir. Egzersiz yapan kişilerin özellikle tüketmesi gereken vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapan kişilerin bağışıklık sistemini korumaları, vücutlarının direncini artırmaları, yağ yakabilmeleri ve gerekli olan enerjiyi elde edebilmeleri için öncelikli olarak aşağıdaki besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Yulaf:

Karbonhidrat kaslarımız ve enerji üretimimiz için oldukça önemlidir ve karbonhidratların içeriğinde glikoz bulunmaktadır. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta bütün karbonhidratların aynı değerde olmadığıdır ve bu yüzden tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Enerjiyi yükselten ve özellikle kan şekerimizi dengede tutan karbonhidratların tüketilmesi gereklidir. Bunlar da tam tahıllı ürünlerde yeterli miktarda bulunmaktadır. Tam ve dengeli beslenmeyi sağlamak adına spor yapmadan önce ve sonra enerji ve yağ bakımından doğru tahıl olan yulaf tüketilmesi önerilmektedir. Yulafın içeriğinde bulunan beta glukon ve lif de sağlıklı beslenmemize oldukça faydalıdır.

Su:

Egzersiz yapan kişilerin günlük olarak belli miktarda su tüketmeleri gerekmektedir. Vücudumuzda oluşan sıvı kaybını önlediği için günde yaklaşık olarak 2.5 veya 3 litre su içilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırdığı için diyet yapanlar için önemli bir içecektir.

Badem:

İçeriğinde yüksek oranda E vitamini ve flavonoid fenolik ait bulunmaktadır ve bu maddeler de spor yapan kişilerin performanslarını %43 oranında artırdığı için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bütünüyle bir enerji deposu olan badem formumuzun korunması adına son derece önemli bir besin kaynağıdır.

Balık:

Vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi içeriğinde bulunan yüksek miktarda omega 3 ile sağlamaktadır. Özellikle ton balığı ve somon balığı protein ve yağ miktarı bakımından oldukça faydalıdır. Kaslarımızın daha iyi çalışmasını sağlayan D vitamini bakımından da zengindir.

Kuru Üzüm:

Karbonhidrat ve potasyum bakımından zengin bir besin maddesi olan kuru üzüm tüketmek doğal yollardan enerji elde etmenin en kolay yollarından biridir. İçeriğinde bulunan doğal şeker ile enerji vererek vücudumuzun ihtiyacı olan zindeliği sağlar ve günde bir avuç kuru üzüm tüketilmesi önerilmektedir. 46751