Ebegümeci Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ebegümeci özellikle hamur işlerinde kullanılır. Diş etlerine, göz sağlığına iyi gelir. Birçok faydaları vardır lakin aşırı tüketim zararlı olabilir.

Ebegümeci

Ebegümeci, ebegümecigiller ailesine ait bir bitki türüdür. Oldukça fazla yayılan bir bitki türüdür. Genellikle Kuzey Afrika ve Akdeniz’de görülmektedir. Kuzey Afrika’da tek yıllık olarak yetişirken Akdeniz’de farklılık göstererek çok yıllık da olabilmektedir. Yaklaşık olarak bir metre boyuna ulaşabilmektedirler.

İçeriğimizde ve Ebegümeci Ebegümeci kullanımı Ebegümeci yemek tarifleri Ebegümeci faydaları Ebegümeci hastal konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Ebegümeci çiçek açtıkları zaman oldukça hoş bir görünüme sahip olurlar. Fakat yaz mevsiminin sonlarına doğru yapraklarını kaybetmeye başlarlar. Bu aşamadan sonra rengi koyu yeşile döner ve sapları yırtık, dağınık bir görünüm alır.

Göğüs kısmı oldukça yumuşak bir bitkidir ve cildi nemlendirmeden öksürüğe kadar birçok farklı rahatsızlıkta insan sağlığına olumlu bit eti yaratmaktadır. Genel olarak ebegümeci şifa kaynağı olarak görülmekte ve düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Ebegümeci Nasıl Saklanır?

Ebegümeci saklamak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle bu güzel bitkiyi mevsimi olmadığı dönemlerde tüketmek isteyenler için saklamak tek seçenektir. Ebegümeci doğrudan taze olarak saklanabileceği gibi kurutularak da saklanabilmektedir.

Taze ebegümeci saklamak için yapılması gereken birkaç farklı işlem bulunmaktadır. Öncelikli olarak alınan ya da toplanana ebegümeci bol su ile temizlenmelidir. Üzerinde herhangi bir olumsuz unsur bırakılmamalıdır.

Daha sonrasında yapraklar arasında herhangi bir şekilde solmuş ya da formu kaybetmiş olanlar ayıklanmalıdır. Bu işlemde tamamlandıktan sonra ebegümeci kullanılacağı kadar porsiyonlara ayrılarak buzdolabı poşetlerinin içerisinde yerleştirilmelidir. Dondurucuda uzun süreler bu şekilde saklanabilmektedir.

Kurutarak ebegümeci saklamak için ebegümecinin taze olarak tüketilen kökleri çıkartılmalı ve nemsiz bir ortamda kurutulmalıdır.

Yaprakların kurutulması içinse güneş almayan bir bölge gereklidir. Burada bir noktaya asılarak ya da bir alana serilerek yaprakların kurutulması mümkünüdür. Kurutma işleminden sonra ebegümeci nemden uzak kavanozların içerisinde saklanabilmektedir.

Ebegümeci Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ebegümeci yemeklerde nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı farklı şekillerde verilebilmektedir. Ebegümecinin nasıl kullanıldığı ile ilgili farklı yöntemler ortaya atılmıştır.

Ancak genel olarak ele alındıklarında yemeklerin içerisinde tıpkı ıspanak gibi yaprakları kavrularak kullanılabilmektedir. Bu yöntem ile hamur işlerinin içerisinde de eklenebilmektedir.

Aynı zamanda ebegümecinin yemeklerde kullanımı, etli yemekler ya da çorbalar olarak değişiklik gösterebilmektedir. Etli yemeklerde kullanımı ile sıklıkla tercih edilmektedir. Yine hem etki yemeklere hem de çorbalara eklenmeden önce yaprakları kavrulabilir.

Zeytin yağlı yemeklerin içerisinde ise he yaprakları hem de çiçekleri kullanılabilmektedir. Bu noktada da kavrularak yenmesi önerilmektedir.

Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci faydaları saymakla bitmeyen bitkiler arasında yer almaktadır. Ebegümeci sahip olduğu mineral ve vitaminler ile insan sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda ebegümeci faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

·        Diş etlerinde plak oluşumunu önleyici bir yapıya sahiptir.

·        Ağızda oluşan ve gelişen bakterilere karşı güçlü bir prooksidan etkisi göstermektedir.

·        Göz kuruluğu çekenlere fayda sağlamaktadır.

·        Ayak şişkinlikleri, kırıklar ve çıkıkların meydana getirdikleri şişlikler için olukça faydalıdır.

·        Akciğerde balgam toplanmasını önleyici bir yapıya sahiptir.

·        Cildi yenileme özelliği bulunduğunda yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir.

·        Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Ebegümeci Nelere İyi Gelir?

Ebegümeci insan sağlığına birçok farklı açıdan katkı sağlaması ile birlikte, farklı rahatsızlıkların giderilmesinde de son derece etkin bir rol oynamaktadır. Özellikle solunum sistemi ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Peki, ebegümeci nelere iyi gelir?

·        Ebegümeci, özellikle balgamlı öksürük, bronşit ve amfizem hastalıklarının tedavisinde etkin bir rol oynamaktadır.

·        Ses kısıklığı şikayeti olanlar için birebirdir. Günlük olarak bir ya da iki fincan ebegümeci çayı tüketmek ses kısıklığının giderilmesinde etkili olmaktadır.

·        Ateş düşürücü ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ateşli hastalanmalarda kullanıldığında rahatlama sağlamaktadır.

·        Yapraklarında bulunan kimyasallar sayesinde vücuttaki ağrıların giderilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda herhangi bir ağrıda, ağrı kesici özelliği ile kullanılabilmektedir.

·        Baş ağrısına karşı etkili bir özelliğe sahiptir.

·        Taze ebegümeci yaprakları ile hazırlanan lapa, ciltte meydana gelen yaralar, yanıklar ve çıbanların iyileşmesinde oldukça etkilidir.

·        Saç derisinde meydana gelen kepek, egzama ve kaşıntı gibi sorunlarının giderilmesine katkı sağlar.

Ebegümeci İçindeki Vitaminler

Ebegümeci içindeki vitaminler ele alındığında bitkinin vitamin açısından oldukça zengin olduğu gözlemlenmektedir. Sadece vitamin olarak değil mineral ve protein olarak da oldukça zengindir. Ebegümeci içerisinde bulunan vitaminler A, B, C ve E şeklinde sıralanabilir. Oldukça yoğun bir şekilde bu vitaminleri bünyesinde barındırmaktadır.

Ebegümeci Kalorisi

Ebegümeci kalorisi son derece düşük bitkiler içerisinde yer almaktadır. Bu sebepten tüketimi herhangi bir kilo almaya sebep olmamaktadır. 100 gram kadar ebegümecini kalorisi 25 olarak ölçülmüştür.

Ebegümeci Zararları

Ebegümeci zararları yaygın olarak gözlemlenmese de aşırı tüketimde ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten her bitkide olduğu gibi ebegümeci de doğru oranlarda tüketilmelidir. Ebegümeci zararları şu şekilde sıralanabilir;

·        Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

·        Kronik ya da ciddi bir sağlık sorununu olan kişilerde mutlaka doktor kontrolünden geçerek tüketmelidir.

·        Kullanımda aşırıya kaçıldığı zaman alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

 

63505