Dua Etmenin Sırları Nelerdir? Aynı Duayı Tekrar Etmek İyi midir? 

Rabbimiz ile iletişime geçmek, O’na ibadet emenin en güzel yollarından biri duadır. Hiçbir kimsenin aracı olmadığı, sadece dua eden ile Rabbi arasında geçmesi değerini artırmaktadır. ALLAH’ın Resulü biz ümmetine dua etmenin sırları nelerdir? Bilinmeyen sırları, kuralları, en iyi dua etme şekli ve aynı duayı sürekli tekrar etmenin doğru olup olmadığını sizler için hazırladık. 

Biz müminlerin Rabbinin yolundan gitmesi, her daim O’na kendini vermesi, gerçekten inanarak ekonomik ve manevi dilekleri sadece O’ndan istemesi gerekir. Dua bir nevi bizim Rabbimizi sürekli anmamızı da sağlar. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), normal hayatın akışında ne zaman olduğunun bir önemi olmadan daima dua edermiş. Dua ederken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Her şeyin bir püf noktası olduğu gibi duanın da vardır. ALLAH’ın Resulü ümmetinin çok içten, ısrarcı ve vazgeçmeden duanın edilmesini buyurmuştur.

Dua Etmenin En Güzel Yöntemi Nedir?

Rabbimiz muhakkak her duayı kabul edebilir ama adaba uygun dua etmek daha mantıklıdır. Dua öncesi Yüce Rabbimizi methetmeliyiz, her daim verdiği her şey için dilimizden şükrü eksik etmemeliyiz. Bu şekilde yaparsak yüreğimizde bir gaflet varsa kaybolur ve Rabbimizin yoluna gideriz. 

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), bir mümin kardeşinin camide namaz sonrası direkt dua ettiğini görünce şu cümleleri sarf etmiştir: Namaz kılan kardeşim, çabuk davrandın, namazın ardından oturma şamasında Rabbine yaraşır şekilde O’nu öv, ardından bana salat ve selam et, ardın da Rabbine duanı eti. 

Ayrıca ALLAH’ın Resulü, dua ederken aynı şeyi 3 sefer yinelerdi, Rabbinde ne dilerse 3 sefer dilerdi. 

Dua Etmenin Sırları Nelerdir? Aynı Duayı Tekrar Etmek İyi midir? 
Dua Etmenin Sırları Nelerdir? Aynı Duayı Tekrar Etmek İyi midir? 

Sünnete Uygun Şekilde Nasıl Dua Edilir?

  • Sünnete uygun şekilde dua etmenin ilk yolu abdestli olmaktır. Tabii, bu bir zorunluluk değildir ama sünnettir. 
  • Rabbinize duanızı kıbleye doğru etmek daha erdemli bir davranış olur. Bir rivayette ALLAH’ın Resulü bu şekilde dua edermiş.
  • Dua sırasında ellerin omza kadar yükseltilmesi de uygundur. 
  • Duayı bitirdikten sonra iki elimizi yüzümüze sürmek gerekir. Bu hali hazırda hepimizin alışık olduğu bir davranıştır. 
  • Düşük ses tonuyla ağlayıp Rabbine yakarır şekilde samimi dua edilmelidir. 
  • Rabbimizden hem korkmalıyız hem de O’ndan umutlu olmalıyız, bu şekilde dua da çok faziletlidir. 

Edilenin Duanın Kabul Olması için Neler Yapılır?

Duanın kabul olması için ilk şart beklemeyi öğrenmektir. Duayı ettim, ertesi gün oldu gerçekleşmedi gibi bir duruma kapılmak inançlı kişilere yakışmaz. Ama aynı duayı gerekirse her gün tekrar etmek gerekir. Edilen duanın kabul olması için Rabbimizin yasak kıldığı şeyler istenmemelidir. Sadece ezbere sözlü olarak dua edip olursa olur olmaza olmaz gibi içten olmayan dualar olmamalıdır. Ayrıca, kendinize ve ailenize haram lokma yedirmemeniz gerekiyor. Rabbinizden her an umutlu olursanız dualarınız kabul olur. 

Bir rivayete baktığımızda ALLAH’ın Resulü, birçok Müslümanın yaptığı bir yanlışı düzeltmek için şöyle demiştir: 

Eğer müminlerden herhangi bir çabuk davranmayıp: Duamı Rabbime ilettim ama gerçekleşemedi cümlesini kurmadığı müddetçe o kişinin duası gerçekleşir. 

Duanın Gerçekleşebilmesi için 5 Mucizevi Kelime

“Bismillahirrahmanirrahim. Lâ ilâhe illallâhu vallâhü ekber, lâ ilâhe ilâllahu vahdehû lâ şerike leh, lehül mülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir, lâ ilâhe illâllahu ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh.”

Manası: Rabbim senin dışında ilah yoktur. Rabbim ki en Uludur, O’ndan başka Yaradan yoktur. O birdir ve O’nun gibi bir tane daha bulunmaz. Mülk sadece O’na aittir. Övgüler Rabbimizedir. Şüphesiz ki ALLAH tüm şeylere kadir olandır. Rabbim hariç başka ilah yoktur. Güç, dirayet tüm şeyler O’ndadır. O’nun kudretinin üstünde başka kuvvet bulunmaz. Kudret sadece Rabbimizindir. 

10555