Dize İsminin Anlamı

Dize İsminin Anlamı

Dize İsminin Anlamı Günümüzde bebek bekleyen aileler için bebeklerine verecekleri isimler oldukça önem taşımaktadır. Bu durumun arkasında bulunan nedenlere bakacak olursak ismin kulakta yarattığı ahenk ve ismin bebeğe yükleyecek kişilik özellikleri görülebilir. Tam da bu anda “Dize isminin anlamı nedir” sorusunun cevabı bebek adayları için büyük önem taşır.

Dize ismi mısra, şiirin satırlarından her biri anlamlarına gelmektedir. Ek olarak Farsça’ da renk anlamına da gelmektedir.  Bu kadar güzel anlamlarından dolayı birçok aile yeni doğacak olan çocuklarına bu ismi koymak isterler.

Diğer çok merak edilen sorulardan bir tanesi ise “Dize ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusudur.  Sorumuzun cevabı Dize ismi Kur’an-Kerim’de geçmemektedir.

Dize isminin doğacak bebeğin karakterine olan etkisi nedir? Araştırmacılar, Dize isminin anlamı bakımından bu isme sahip kişilerin iradelerinin güçlü olduklarını söylemişlerdir. Genellikle olumlu amaçlar edinmiş olan bu kişiler oldukça motive edicidirler. Detaylardan hoşlanmazlar ve kendilerini kontrol etmeyi başarabildikleri durumda oldukça başarılı olurlar. Ayrıca Dize ismine sahip insanlar kendi çıkarlarının başkalarının çıkarlarıyla çatışmamasına dikkat etmeliler. Böyle bir durum olması halinde sevdikleri insanları düşmanları haline çevirebilirler.

Peki, ülkemizde Dize ismi ne kadar popüler ve ne kadar sıklıkla tercih edilmekte? Ülkemizde son yapılan istatistiksel analizlere göre Dize ismi ülkemiz genelinde en çok tercih edilen 8107. isimdir. Kız isimleri arasında ise 3367. sırada yer almaktadır. Türkiye’de toplam olarak 32 kişi Dize ismini kullanmakta olup, bu kişilerden 9’u İstanbul şehrinde yaşamaktadır.

Şimdi de Dize isminin harf analizine bakalım; D harfi üstün güçlere sahip olma, hırs anlamlarına, İ harfi hassas ve duygusal anlamlarına, Z harfi okumayı seven anlamlarına ve E harfi mücadeleci anlamlarına gelmektedir. Bilimsel açıdan okumayı sevmekte olan Dize ismindeki bu kişiler aynı zamanda hırslıdırlar. Dize ismindeki kişiler mücadeleyi seviyor olup lider ve atılgan ruha sahiptirler.

Her ne kadar güzel anlamlara sahip olsa da ülkemizde Dize isminde çok kimse bulunmamaktadır. Bu nedenle Dize ismine sahip ünlüler ile ilgili uzun araştırmalarımız sonucunda herhangi bir örneğe rastlayamadık.

Araştırmacılar Dize isminin analizi hakkında, Dize ismine sahip kişilerin her zaman oldukça iyimser ve idealist olduklarını savunmuşlardır. Bu kişilerin çok gergin durumlarda dahi olaylara ılımlı ve pozitif bir bakış açısı ile baktıkları gözlenmiştir. Bu kişiler hareketli bir karaktere sahip olup kalabalık olmayı severler. Yeni insanlarla tanışmayı seviyor olup bu insanlarda kültür ve görgü aradıkları özelliklerdendir.

Sanatın ve estetiğin kıymetini bilen Dize ismine sahip kişiler aynı zamanda kolay etki altında kalıp zora gelmekten de çok hoşlanmazlar. Fiziksel özelliklerine bakacak olursak bu kişiler keskin güçlü yüz hatlarına sahiptirler. Atletik, ince ve uzun bir yapıya sahip olan bu kişilerin gözleri iri ve çeneleri geniş ve çukurludur. Her zaman uzun boylu olmayıp bazıları kısa boylu olan Dize ismine sahip bireylerin kararlı ve etkileyici ses tonları vardır.

dize-isminin-anlami-16877
Dize İsminin Anlamı

Dize ismi ile benzerlik gösteren isimlere bakacak olursak; Hafize, Azize, Pakize, Faize, Nafize, Ramize, Ferize gibi isimleri sayabiliriz. Bu isimlere ek olarak Dicle ismi ile uyumlu olarak; Dizdar, Dicle, Dede, Dilge, Dücane, Dilemre gibi isimleri de erkek isimleri olarak sıralayabiliriz. Eğer yeni doğacak olan bebeğinize birden fazla isim düşünüyorsanız bu isimlerin aklınızda yer edinmesinde fayda vardır.

Geçmişten bugüne Dize ismi birçok bebeğe verilmiş bir isimdir. Çok güzel anlamlara sahip olan Dize ismi bebeklere gönül rahatlığı ile konulabilecek isimlerden bir tanesidir.

Dize isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Renk (Farsça).
  • 2 – Şiirin satırlarından her biri, mısra

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe/Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Dize ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Dize ismini kullanan 32 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Dize ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Dize ismini kullanan 5 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Dize ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.

Dize isminin Türkiye sıralaması

Dize en çok kullanılan 8107. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3367. isimdir.

Dize ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2 kişi artmıştır.

Dize isminin Harf Analizi

Kişiye Dize ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Dize İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Dize ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Dize isminin anlamını gözden geçirin!

Dize İsminin Numerolojisi

Dize isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
İ: on iki
Z: yirmi dokuz
E: altı
TOPLAM: 52

93264