Diş Otu Neye İyi Gelir?

Otlardan birisi olarak bilinen ve kürdan otu olarak anılan bu bitkinin ülkemizde çok sık yetiştiğini söylemeliyiz. Aynı zamanda daha yaygın bir kullanıma sahip..

Otlardan birisi olarak bilinen ve kürdan otu olarak anılan bu bitkinin ülkemizde çok sık yetiştiğini söylemeliyiz. Aynı zamanda daha yaygın bir kullanıma sahip olan Diş otu ismiyle anıldığını biliyoruz. Yaklaşık olarak bir metreye kadar uzayabilen bu ot şeklindeki bitkinin aynı zamanda çiçeklerinin açtığını söylemeliyiz. Beyaz çiçekli bir ot bitkisi olmasına karşılık yararları çok daha fazlasının olduğunu gösteriyor. Birçok uzmanın araştırmalarında yer verdiği diş otu ne işe yarar diyenlerin aslında isimden yola çıkarak tahmin yürüttüklerini biliyoruz. Tahminler doğru ve diş ağrıları için birebir bitkisel çözümlerdendir. Dolayısıyla diş enfeksiyonlarında, ağrılarında ve çatlaklarında ağrıyan dişin tedavisinde öncü bir rol oynar. Yabani bir bitki olduğundan olsa gerek çok acı bir tadı vardır. Haliyle diş tedavisinde bunu tercih eden kişilerin suratlarının ekşimesi kaçınılmazdır. Fakat bir ters bir düz giden bir bitki olduğunu muhteşem kokusuyla bize göstermektedir. Hemen her yolun kenarında rastlamanızın mümkün olduğu bitkinin yabani şartlarda kendiliğinden yetiştiği bilinir.

Diş Otu Nasıl Kullanılır?

Diş otu kullanımı aslında farklı seçeneklerle bize oldukça yaygın bir alan sunar. Örneğin herkesin bildiği diş ağrısını geçiren bitki algısı otun çiğnenmesi sonucunda görülebilir bir etkidir. Bunun dışındaki kullanım alanları ise farklı sonuçları kapsar. Aslında yabani otların faydalarına baktığımızda bu kadar entegre bir bitkiye rastlamamız pek mümkün görünmüyor.

Diş Otu Çayı

Birçok faydadan yararlanmak için bitkilerin genel kullanım alanı olan bitkisel çaylardan birisidir. Diş otunun demlenerek elde edilmesi sonucunda şifa deposu bir çayla karşı karşıya kalırız.

Diş Otuyla Diş Ağrısı Geçer Mi?

Diş ağrıları bazen uyku uyutmayan, insanın psikolojik olarak çökmesini, hatta hiçbir şey yapmamasını gerektiren rahatsızlıklar arasındadır. Diş otunu çiğnerseniz ağız sağlığınızdaki sorunların büyük ölçüde kaybolduğunu görürsünüz. Bu ilelebet bir iyileşme olmamakla beraber o anlık ve bir süre boyunca diş ağrısını kesmektedir. Fakat tadı oldukça acıdır.

Diş Otu Sapı

Diş otunun farklı ölçülerde sapları dikkat çekecek şekilde kürdana benzemektedir. Yolunuz bir gün doğaya düşerse ve kürdana ihtiyaç duyacağınız bir an olursa aklınızda bulunsun. Diş otu sapını kürdan olarak kullanabilirsiniz.

Diş Otuyla Boya

Tabi ki diş otundan ve yaprağından boya yapmak imkânsızdır. Ancak kınayla bir araya geldiğinde ekstra bir siyahlık vererek saçların çok daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

Diş Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Diş otu çayı hazırlamak için aktarlardan bu bitkiden birkaç tutam almanız yeterli olacaktır.  Tüm aktarlarda bulabileceğiniz, en kötü ihtimalle kürdan otu, Hiltan ve Mısır anatonu isimleriyle anılmakta olduğunu belirtelim. Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı isimler kullanıldığı için belki bildiğiniz bir bitkiye yabancı kalabilirsiniz.

Malzemeler

1-2 Tutam Diş Otu Yaprağı 1 Bardak Su

Hazırlanışı

Bir bardak suyun kaynamasıyla beraber Diş otu çayının tek malzemesi olan yaprakları temizledikten sonra demliğe atıyoruz. Fakat kaynama işleminin ardından ocaktan indirmemiz gerekiyor. Keza diş otu yaprakları kaynamış suyun içerisinde demlenebiliyor. Ortalama demlenme süresi 10 dakika olduğundan evinizdeki malzemeleri kullanarak kolayca hazırlayabilirsiniz. Tüketmeden önce içerisine limon eklemeniz mümkün. Tabi bundan evvel süzme işlemini tamamlamayı ihmal etmeyin.

Diş Otu Çayı Nasıl İçilir?

Diş otu yaprağının tadı gerçek anlamda acıdır. Ağzınızda buruk bir tat bıraktığından dolayı birçok kişi tatlandırmak için alternatif bir besin kullanır. Limon ve bal bunların arasında en sık tercih edilenleridir. Bazıları şeker atarak kullansa da bitkisel bir çayın tüm yararlarını öldürdüğünü hatırlatalım. Gün içerisinde bir bardak tüketmeniz yeterli olacak ve tadından ötürü mide hassasiyetine mahal vermemek için dikkatli tüketmeniz gerekecek. Fazla tüketilmesi bu aşamada büyük sorunlar yaratabilir.

Diş Otunun Faydaları

Diş otu yaprağı ya da diş otu çayının faydaları arasında çoğu hastalığın çözümü yer alır. Bu aşamada doğal olarak bitkisel yöntemlerin ön plana çıkmasına şaşırmamak gerekiyor. Yalnızca ağız sağlığı için kullanıldığı zannedilse de tüm hastalıklarda aktif bir biçimde tedavi amacıyla tüketilebiliyor.

Kalp ve Damar

Kalp ve damar rahatsızlıklarında en önemli tedavi seçenekleri bitkisel olanlardır. Doğal yöntemlerle bu rahatsızlıkların üzerinden gelinebilir. Damar sağlığında tıkanıklıkların önlenmesi önemlidir. Haliyle damarları genişletici bir etkiyle karşımıza çıkar.

Solunum Yolları

Başta Astım olmak üzere tüm solunum yolu rahatsızlıklarında iyi gelen yönleri kanıtlanmıştır. Astım nöbetleri geçirmemek için tüketilebilecek bir şifa deposudur. Aynı zamanda Bronşit, nezle, grip ve öksürük gibi soğuk algınlıkları için önleyicidir.

Diş ve Ağız Sağlığı

Ağız sağlığı açısından kokuyu önlediği, fakat çok acı bir tada sahip olduğu için pek tavsiye edilmediği bir gerçek. Diş ağrılarını bitkisel ürünlerle geçirmenin ise en pratik yoludur.

Böbrekler

İdrar söktürücü olarak kullanılırken böbreklerinizi temizleyen, buna ek olarak taş düşürmenize yardımcı olan bir bitkidir. Kurt ve parazit oluşumlarını önler. 77493