Diş İpi Nasıl Kullanılır? Kullanım Amacı ve Faydaları Nelerdir?

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Kullanım Amacı ve Faydaları Nelerdir? Diş ipi, kullanılmaya başladığı günden bugüne durmaksızın kullanılan bir tür ağız ve diş sağlığı aracıdır. Özellikle dişler fırçalandıktan sonra kullanılır ve kullanılırken diş eti kanamasını önlemek için de nazik olunmalıdır.

Bu ip kafalarda pek çok soru oluşturur. Diş İpi nasıl kullanılır ve ne işe yarar gibi sorular sıklıkla araştırılmaktadır. Bunların sonucunda sitemiz sayesinde özellikle diş ipi hakkında kafalarda soru kalmayacak ve gönül rahatlığıyla kullanılabilecektir. Peki diş ipi nedir, neden kullanmalıyız?

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Kullanım Amacı ve Faydaları Nelerdir
Diş İpi Nasıl Kullanılır? Kullanım Amacı ve Faydaları Nelerdir

Diş İpi Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Ağız ve diş sağlığı aracı olan diş ipi, diş fırçasının erişemediği noktalara erişebilmek için yapılmıştır. Fırçanın ulaşamadığı ara yüzleri ve sabit protezlerin gövde kısımlarının dişetine bakan kısımlar bu ip ile temizlenir.

Dişeti sürekli kullanılmaktadır ve kullanılması da tavsiye edilmektedir. Çünkü dişetinin daha temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar. Dişeti çizgisinin altındaki ve dişler arasındaki plak yiyecek artıkları diş ipiyle çıkarılabilir. Böylece fırçanın ulaşmadığı yerlere erişilir.

Diş ipi nasıl kullanılır sorusu İgrus ile yanıtlanmıştır. Hakkında biraz bilgi edildikten sonra akla gelen bir başka merak ise diş ipinin faydaları nelerdir olmuştur.

Diş İpi Nedir? Neden Kullanmalıyız
Diş İpi Nedir? Neden Kullanmalıyız

Diş İpinin Faydaları Nelerdir?

Diş ipi nasıl kullanılır ve nedir gibi meraklardan sonra akla gelen bir konu ise faydalarıdır. Diş ipi faydaları açısından pek çok uzmana önerilmektedir. Çünkü pek çok faydası bulunur ve çeşitli durumlara iyi gelir. Peki diş ipi neye iyi gelir?

Başlı başına dişleri en ufak ayrıntısına temizlediğinden faydaları arasında ağız enfeksiyonlarını önlemesi bulunmaktadır. Ağızda enfeksiyon oluşturabilecek bakteri ve virüsleri alabildiğinden dolayı ağız enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

Başka bir faydası da bakteri ve plaktan oluşabilecek kanamaları önlemesidir. Böylece diş eti kanamaları oluşmaz ve ağız içerisinde sağlıksız bir durum yaşanmaz. Bu nedenle kullanımı pek çok diş hekimi ve uzman tarafından önerilmektedir.

Diş İpinin Faydaları Nelerdir
Diş İpinin Faydaları Nelerdir

Diş İpi Gerekli Mi, Gereksiz Mi?

Şiddetli ve güçlü bir şekilde dişlere uygulandığı takdirde diş etlerinde kanamaya sebep olabilir. Tıpkı diş fırçası gibidir. Ancak haricinde başka bir zararı bulunmaz. Diş ipi diş fırçası gibi sert kullanılırsa dişi kanatabileceğinden diş fırçası kadar da önemlidir.

Çünkü diş fırçası büyük bir kısmını temizler. Ancak görünmeyen ve ufak kısımlar diş ipi ile halledilir. Yani diş ipi nasıl kullanılır merakı giderildikten sonra diş ipini nazik bir şekilde kullanmak öğrenilirse diş ipi gerekli mi, gereksiz mi gibi bir soru bile oluşmaz.

Ayrıca bu ip her kullanımdan sonra mutlaka özenli bir şekilde temizlenmeli ya da yenilenmelidir. Çünkü ağızdaki tüm bakterileri alan diş ipi eğer temizlenmeden kullanılırsa faydasından çok zararı olur ve tamamen gereksiz olur. Ancak diş fırçası gibi temizlenmesi gerektiği bilinirse diş ipi de her zaman gerekli olur ver ağız sağlığınızı güvende tutar.

Kimileri yuvarlak başlı diş fırçaları çıktığından bu yana diş ipinin işlevinin bittiğini düşünür. Ancak diş fırçasının başlığı yuvarlak da olsa her noktaya erişemez ve dişlerin arasındaki diş eti noktasını tamamen temizleyemez. Bu nedenle de yine diş ipi gerekli olacaktır.

Diş İpi Kullanımı Dişlere Zarar Verir Mi
Diş İpi Kullanımı Dişlere Zarar Verir Mi

Diş İpi Kullanımı Dişlere Zarar Verir Mi?

İpin kullanımı dişlerde bazı durumlarda dişlere zarar verebilir gibi görülür. Bu da kafalarda diş ipi kullanımı dişlere zarar verir mi sorusunu oluşturur. Diş ipi nasıl kullanılır kadar zararlı olup olmadığı da önemli bir konudur.

Diş ipinin zararlı olarak düşünülmesinin bir sebebi dişlerin arasını açmasıdır. Diş ipi kullanmak dişlerin arasını açıyor gibi pek çok yanlış ifade bulunur. Ancak diş ipi zaten çok ince bir ip olduğundan dişlerin ne yapısını bozar ne de arasını açar. Bu nedenle bu durumda bir zararı yoktur.

Bahsedildiği gibi ip diş etlerinde çok ve sert sürtünürse kanamaya sebep olabilir. Bu durum diş etlerinin çok hassas olmasından kaynaklanır. Bu sebepten dolayı da diş etleri kanamaları meydana gelebilir. Ancak diş ipleri düzgün ve özenle kullanılırsa herhangi bir diş eti zararına da sebep vermez.

29436