Diş Fırçası İle Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Eski diş fırçaları ile cam, fayans ve akvaryumların ulaşılmayan noktalarını temizleyebilirsiniz. Diş fırçası ile lekeleri çıkarma yöntemleri yazımızda.

Herkesin diş fırçasını yalnızca diş ve ağız sağlığı açısından kullanılır bir ürün olduğunu zannetmesi tabi ki rastlantı değil. Amacı doğrultusunda işlevsel bir ürün olsa da ev temizliğinde başvurabileceğiniz bir araç gereç olduğunu sizde kabul edeceksiniz. Her fırçanın, telin, süngerin ya da bezin ulaşamayacağı bir nokta vardır. Özellikle bunların boyutları ya da uzun bir sapa sahip olmamaları bu handikap açısından önemlidir. Fakat diş fırçası temizlik konusunda sizin için bir sihirli değnek görevi görebilir. Eremediğiniz yerlere erişmek, daha aktif bir temizlik sağlamak, hatta her zamankinden daha rahat bir temizliği tamamlayabilmenin bu kadar kolay olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca bunun için eski diş fırçanızı kullanmak size herhangi bir maddi yük oluşturmaz.

Diş Fırçası Ev Temizliğinde Nerelerde Kullanılabilir?

Diş fırçaları yoğun kıllara sahip uzun saplı araçlardır. Bu nedenle her noktadaki kiri ve pası sökmek için kullanılabilir. Kadınlar bunun değerini fayans aralarında oluşan derz lekelerinin temizlenmesinde anladılar. Sonrasında ise bitmek bilmeyen bir kullanım alanının doğduğunu söylemeliyiz.

Diş Fırçasıyla Fayans Temizliği

Fayansların yüzleri diş fırçasıyla güzelce fırçalanarak kirlerinden ve arınmayan artıklarından temizlenebilir. Ancak bunun haricinde asıl kullanımı fayans aralarıdır. Derz sıkılarak beyaz ya da farklı bir renk görünümü elde edilse de bunlar çok çabuk kirlenir. Banyoda nem ve temizlik açısından daha uygun bir ortam olduğundan bu pek sık rastlanmayan durumlardandır. Ancak mutfakların fayans araları gerçekten rezil bir duruma gelebilir. Temizleyici bir malzemeyle birlikte diş fırçasını bu alanları fırçalayarak çok kolay bir biçimde temizleyebilirsiniz.

Diş Fırçasıyla Cam Temizliği

Camlarınızda silikon, yapıştırıcı, etiket ya da farklı kirler varsa bunu temizlemek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Hem camı çizmemek hem de lekeleri arındırmak içinse diş fırçasıyla temizlemek en mantıklı çözüm yolu olacaktır.

Diş Fırçasıyla Akvaryum Temizliği

Akvaryumunuzun her noktası cam olacağından mutlaka bir temizleyiciye ihtiyaç duyacaksınız. Özel akvaryum temizleme jellerini alarak ovalama kısmında diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Hem akvaryumunuz boşken, hem de akvaryumun içerisi doluyken bunu rahatlıkla uygulayabileceğiniz için tercih edebilirsiniz. Üstelik en köşe noktaya dahi erişerek temizlemeniz mümkün.

Diş Fırçasıyla Leke Çıkarma

Lekeli olan bölgenin nerede olduğunun pek bir önemi yok. Eğer ovalamanız gerekiyorsa ve siz bunu bir fırça yardımıyla yapmak istiyorsanız en ideal boyut diş fırçası olacaktır. Farklı bir fırçayla lekeye tam olarak erişememe ya da büyük fırçalarla kazıyamama sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak diş fırçası sizin için her zeminde leke çıkarıcı bir etken oluşturacaktır.

Diş Fırçasıyla Kıyafet Temizliği

Kazınması gereken bir leke pantolonunuza ya da elbisenize bulaştıysa bunun için farklı temizlik yollarına başvurabilirsiniz. Yıkamadan önce ya da acil temizlemeniz gereken anlarda doğal ya da hazır temizleyici yöntemleri diş fırçasıyla çok rahat uygulayabilirsiniz. Hemen lekenin üzerinde nüfuz edeceğiniz için çok rahat bir şekilde lekeyi çıkarıp kıyafetinizi temizleyebilirsiniz. 82359