Detoks Zamanı! Sağlığın Şifresi Bu Besinlerde Saklı!

Detoks Zamanı! Sağlığın Şifresi Bu Besinlerde Saklı!Besin desteklerinin yan etkilerini ortadan kaldırmak ve etkili bir yağ yakımı için vücudunuzda bir temizlik harekatı başlatmaya ne dersiniz?

Vücudunuz günlük yaşamınızda sürekli olarak maruz kaldığı toksin maddelerle savaş halinde hayata devam eder. Örneğin; İlaçlar, alkol, hormonlu gıdalar, katkı maddeli ürünler, radyasyon, sigara dumanı, egzoz gazı gibi bir çok etken, vücudunuzda toksin madde birikmesine sebep olabiliyor. Bu maddelerin zararlarını en aza indirgeme yöntemi olarak genellikle kısa süreli ve uzman gözetiminde detoks programları uygulanarak, en aza indirilebilir.

Antrenman ve spor yapan yani sporcu takviye ürünleri kullanan kişilere, doğabilecek yan etkileri ortadan kaldırarak, karaciğer ile böbrekleri rahatlatan ve vücudu her türlü toksik etkiden arından detoks programlarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Erkeklerin kas gelişiminin daha fazla olması ve buna bağlı olarak da yağ yakım hızının yüksek olması nedeniyle, sık aralıklarla detoks yapmalarına gerek vardır.

Detoksa başlamanın en sağlıklı yolu, kişiye özel hazırlanan bir programı uygulamak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kişiye özel hazırlanan detoks programları herkeste farklılık gösteren, boy, kilo, ilaç kullanımı, kronik hastalık, kan sayımı, D vitamini ve demir seviyeleri gibi etkenler dikkate alınarak tamamlanıyor. Şayet kronik bir hastalığınız ve düzenli bir ilaç kullanımınız yoksa, kısa süreli olmak koşuluyla kendiniz de detoks programı uygulamanızda sakınca bulunmuyor.

Detoks, doğru yapıldığında oldukça etkili bir beslenme düzenidir ancak yanlış uygulamalarda organ ve sistemlerde ciddi tehlikeler ve hastalıklar oluşabiliyor. Detoks programı hazırlarken çok dikkatli olmalı, vücudunuzu çok iyi tanımalı ve kesinlikle 3-4 günü geçmemeye özen göstermelisiniz. Uzun süreli detoksların, kan şekeri ve tansiyon gibi problemler oluşturması kaçınılmazdır.

İyi Bir Detoksun Olmazsa Olmazları

İyi Bir Detoksun Olmazsa Olmazları

Uyku evresi, detoks programlarının ilk adımıdır diyebiliriz. Günde 7-8 uyumaya önem vermeniz gerekiyor. Kalitesiz ve az uykunun detoksunuza zarar vereceğini bilmelisiniz.

Günde en az 2,5 litre su tüketmeye çalışmalısınız. Su, hem mide ve bağırsak sistemini düzenler, hem de etkili bir yağ yakımı için çok önemli bir faktördür.

Detoks uygulamalarında, üç ana üç ara öğün kuralına uymalısınız. Sebze veya meyve sularıyla ara öğünleri atlatabilirsiniz. Tükettiğiniz gıdalar yağsız ve şekersiz olması gerekiyor. Özellikle kızartma, hamur işleri ve tatlıların kesinlikle yasak olduğunu kabullenmelisiniz. Bol bol taze sebze ve meyve tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Fakat uyumaya yakın saatlerde şekeri oranı yüksek meyveler tüketmemeye özen göstermelisiniz. İçki ve sigarayı tamamen bırakmak da gerekli. Alkol, sinir ve kalp sistemini etkiler ve yağlanmaya neden olmaktadır. Sigara, ekstra toksik oluşturacağından detoks amacınıza tamamen aykırı bir ey olacaktır. Siyah çay ve kahve tüketimi vücuttaki suyu azalttığından, bunlara da sınır koymaya dikkat etmelisiniz.

Detoksun en iyi yardımcısının hareket etmek olduğunun altını çizelim. Detoksun beraberinde ağırlık antrenmanları ile zayıflama sürecini hızlandırmanız mümkündür. Gün içinde yarım saatlik hafif tempolu yürüyüş ve koşular da detoks programını destekleyecek önemli etkenlerdir.

Detoks All-Star

Detoks All-Star

Belirtelim ki; Sebzelerle yapılan detoks daha etkili olacaktır. Detoks sebzeleri olarak, lif oranı yüksek ve bağırsak dostu olan kabak, brokoli, lahana, soğan ve kerevizi haşlayarak ya da suyunu içerek tüketmeniz gereklidir.

Kabak

Fosfor ve potasyum yönünden oldukça zengin olan kabak, yoğun lif içeriği ile en iyi detoks besinlerinden biri olduğunu bilmelisiniz. Kilo verme ve vücudun temizlenmesine yardımcı olan kabak, aynı zamanda kilo korumayı da sağlayacağını bilmelisiniz. Bağırsakların daha iyi çalışmasına destek olur ve bağışıklık sistemini sağlam tutmaya yardımcı olur. Şeker hastalığı ve kolon kanserinde de oldukça etkilidir.

Brokoli

Zayıflama ve kilo koruma programlarında çok etkili olan brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kansere karşı korunma görevine destek olmaktadır. Detoks uygularken tüketildiğinde vücuttaki toksin maddeleri uzaklaştırır, karaciğer ve böbrekleri temizlenmesini sağlar. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlık probleminin giderilmesinde de büyük rol oynamaktadır. İltihapları söker, kabızlığı önler ve kolesterolü düşürmeyi sağlar. Çiğ brokolinin suyunu içmek, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, kemik gelişimine katkı olurlar, mide ve sindirim sistemini düzenlemektedir.

detoks için Lahana

Lahana

C,B,E vitaminleri yönünden çok zengin olan lahana, kilo vermek isteyenlerin programlarının önemli bir kısmında yer alması gerekiyor. Lahana ve lahana suyu, vücut yağlarının eritilmesi ve toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkili bir besindir. Romatizmal hastalıklar, kanser ve cilt hastalıkları gibi sorunlara karşı koruyucu görev yapmaktadırlar. Özellikle beyaz lahana çorbası veya suyu ile ciltte biriken ve leke oluşumuna sebep olan toksin maddelerin atılmasında oldukça etkili bir yöntemdir.

Soğan

Allisin içeriği ile antiseptik özellikler taşıyan, kan şekerini ve basıncını düzenleyen, mikroplara karşı vücut direncini arttıran, toksinleri vücuttan temizleyen soğan, C vitamini yönünden de oldukça zengin olması ile sıkça tercih ediliyor. Kalsiyum, potasyum, kükürt gibi mineralleri bolca bulundurması nedeniyle kaslardaki kramp ve kasılmaları önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Üstelik vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı koruduğundan oldukça da sağlıklıdır.

Kereviz

Kereviz, K vitaminini yüksek oranda bulundurması ile detoksun önemli sebzeleri arasında yer alıyor. Kereviz romatizma ve gut hastalıklarında bolca tüketilmesi gerektiğini de söyleyelim. Karaciğere yararlı olan başlıca besinlerden biri olmasının yanında; Kilo verme, yağ yakma, toksinlerin ve ödemin vücuttan atılmasında da oldukça büyük öneme sahiptir. Böbrekleri çalıştırır, sinir sistemine ve yorgunluğa iyi gelmesi ile bilinir. C vitamini yönünden zengindir ve uykusuzluğu gidermekte de son derece etkilidir.

67804