Derviş İsminin Anlamı

Derviş İsminin Anlamı Nedir?

Derviş İsminin Anlamı Bir tarikata katılan ve onun yasalarına ve geleneklerine bağlı olan kişidir. İkinci olarak Derviş isminin anlamı ise alçak gönüllülüğü ve hoşgörülü kimseyi temsil eder. Fransızca kökenlidir.

Derviş isminin anlamı TDK da, bir tarikata girmiş, onun kanun ve örf ve adetlerine bağlı kimse anlamına gelir. Derviş isminin TDK deki anlamı bir diğeri ise, alçakgönüllü ve hoşgörülü insan anlamına gelmektedir.

Derviş numerolojisi için önce 32 rakamını harfleri tahlil kurallarına göre topladığımızda elde ettik. Böylece 32 sayısını oluşturan 3 ve 2 sayılarını ekledik ve 5 sayısını elde ettik. Derviş isminin analizi için seçilen 5’in özellikleri vardır.

Derviş isminin anlamı  özelinde onun özgürlüğünü sevmelisiniz. Özgürlüğünün bir şekilde sınırlandığını anladığı an, ciddi şekilde tepki verecektir. Zeki, analitik ve hızlı düşünme becerileri sayesinde yaptığı hemen hemen her şeyde başarılı olur. Sonuç almak istediğinde karşıdaki kişiye nasıl yaklaşması gerektiğini çok iyi biliyor bu yüzden satış gibi konularda çok başarılıdır. Derviş isminin anlamı bir diğer anlamlarından biri olan eğişmeyi, yeni yerler ve yeni insanlarla tanışmayı seven insandır.

Değişim tutkusu bazen işini zorlaştırabilir çünkü yenilik arzusu uzun süre bir işi sürdürmesini engeller ve bazen de büyük resmi kaybetmesine neden olur. Derviş isminin kişilik analizi incelendiğinde olumlu yönleri uyumlu, değişime açık olmalarıdır. Dezavantajları ise herhangi bir işe veya konuya uzun süre odaklanamama. Tüm bunların dışında Derviş isminin herhangi bir eksi yönünün olmadığı gözlemlenmiştir. Bu da Derviş isminin tercih edilmesinde önemli bir rol oynamasına neden olur.

Uysal ve aile hayatına düşkündür. Evcil bir kişiliğe sahip olduğu gözlemlenir. Kendisini ev hayatında güvende hisseder. Ancak maddi ve manevi sorunlar hiçbir zaman eksik olmaz. Hayal gücünün inceliği nedeniyle, fanteziyi gerçekle karıştırmaya meyillidir. Çevresi tarafından sevilen ve sayılan bir kişidir; Liderlik de bu durumda önemli bir rol oynamaktadır.

Derviş ismi ile uyumlu kız adları şöyledir, Fadiş, Mereviş, Desiderio, Verziş. Derviş ismine benzer isimler de erkek isimleri, Ermiş, Daniş, Ecemiş, Eryetiş, İlteriş, İbiş, Oktüremiş, Reviş’dir. Ama Derviş isminin anlamı ile bu isimlerin anlamları birbirinden farklı olabilmektedir.

Derviş ismi çok fazla duyulmayan ve kullanılmayan bir isimdir. Derviş isminin anlamı ile beraber araştırılan en önemli özelliği ise isim harflerinin analizidir. İçindeki harflere göre:
Üstün sağlam büyük gücü temsil eder; Dayanıklı ve hırslı, güçlü insanlardır.
Manevi karışıklığı temsil eder, bu insanlar üzüntü ve sevinci birlikte yaşarlar, manevi gelgitleri vardır. Kararsız bir kişilik, sürekli karar vermekte zorlanırlar.

İçine kapanık, kayıtsız kişilik, bana dokunmayan yılanın bin yaşasın kanunu olacağını düşünüyorlar.
Narin, kırılgan duygusal ve hassas kişiliktir. Aşırı hayal kurma, genellikle hayal kurma eğilimindedir. Yaratıcı zihinleri var ve sorunları çözebiliyorlar. Derviş isminin anlamı ile harflerinin içindeki özellikler birbiri ile uyum içindedirler. Derviş isminin kullanılmasında bir sakınca yoktur. İslam aleminde Derviş ismi caiz mi sorusuna cevap evettir.

dervis-isminin-anlami-6230
Derviş İsminin Anlamı

Derviş: Bir tarikata ve şeyhe bağlı mürit, tasavvufi bir hayat yaşayan kimsedir. Derviş Zaimağaoğlu, Kıbrıslı Türk yönetmen ve yapımcı. Dr. Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı olan siyasetçi de Derviş ismine sahip ünlüler arasında yerini alabilir.  Dervişan, 70’lerin ikinci yarısında aktif olan bir Türk progresif rock grubudur. Özellikle Cem Karaca ile yaptığı siyasi çalışmalarla dikkat çekti. Derviş Ali, Fatih: İstanbul’un Avrupa yakasında Fatih ilçesindeki 57 mahalleden biri olan Derviş Ali, idari sınırları göz önüne alındığında kuzeyde bulunmaktadır.

Derviş isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Çare, ilaç
 • 2 – Çelik Gibi Yiğit, Çelik Er
 • 3 – Allah İçin Alçakgönüllülüğü Ve Fukaralığı Kabul Eden Veya Bir Tarikata Bağlı Bulunan Kimse.
 • 4 – Fakir Ve Muhtaç Kimse.
 • 5 – Daha Çok Lakap Olarak Kullanılır.
 • 6 – Bir tarikata girmiş, onun yasa ve törelerine bağlı kimse.
 • 7 – Alçak gönüllü, hoşgörülü kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Derviş ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Derviş ismini kullanan 10.499 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Derviş ismini kullanan 1.493 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Derviş ismini kullanan 570 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Derviş ismini kullanan 349 kişi bulunmaktadır.

Derviş isminin Türkiye sıralaması

Derviş en çok kullanılan 1062. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 489. isimdir.

Derviş isminin Harf Analizi

Kişiye Derviş ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

Derviş İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Derviş ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Derviş isminin anlamını gözden geçirin!

Derviş İsminin Numerolojisi

Derviş isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
E: altı
R: yirmi bir
V: yirmi yedi
İ: on iki
Ş: yirmi üç
TOPLAM: 94

Derviş ismi Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isim olduğu için, bu ismi taşıyan birçok ünlü kişi bulunmaktadır. İşte bazı ünlü Derviş’ler:

 1. Derviş Zaim: Türk yönetmen ve senarist. “Tabutta Rövaşata” ve “Gölgeler ve Suretler” gibi filmleriyle tanınmıştır.
 2. Derviş Eroğlu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eski Cumhurbaşkanı. 2010-2015 yılları arasında görev yapmıştır.
 3. Derviş Günday: Türk yazar. “Beyaz Kale” ve “Daha” gibi romanlarıyla tanınmıştır.
 4. Derviş ipek: Türk dizi ve sinema oyuncusu. “Kardeşim Benim” ve “Ali Kundilli” gibi yapımlarda rol almıştır.
 5. Derviş Deringöl: Türk müzisyen ve müzik yapımcısı. Grup Yorum’un üyelerindendir.

Yukarıda belirtilen kişiler, Derviş ismini taşıyan bazı ünlü kişilerdir.

84963