Deniz Börülcesi Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız bu dönemde meydana çıkan çok farklı hastalıklar ve bu hastalıkların ortaya çıkmasında en büyük etken olarak hazır gıdaların gösterilmesi insanları ..

Yaşadığımız bu dönemde meydana çıkan çok farklı hastalıklar ve bu hastalıkların ortaya çıkmasında en büyük etken olarak hazır gıdaların gösterilmesi insanları düzenli ve sağlıklı beslenmeye itmektedir. Son zamanlarda yapılan televizyon programlarının ve beslenme uzmanlarının da tavsiyesi ile doğal ürünlere talep artmıştır. Her yerde şifa kaynağı olarak gösterilen doğanın mahsulü olan bitkiler de bu sebeple çok fazla rağbet görmektedir. Günümüzde teknoloji ve taşıma sistemlerinin gelişmesi de yöresel olarak bilinen ürünlerin sofralarımıza kadar gelmesini sağlamış ve deniz börülcesi gibi bitkilerin tüketimi artmıştır. Deniz börülcesinin 80 gramında 29.6 kalori bulunmaktadır. Bu da deniz börülcesini çok fazla tavsiye edilmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Ispanakgillerden bir bitki olan deniz börülcesi, ülkemizde çok fazla rağbet görmese de çok severek yiyen ve sık sık tüketen insanlara da rastlamak mümkündür. Deniz börülcesi, ülkemizde en çok Gökova’da yetişmekle birlikte adından da anlaşılacağı üzere deniz olan her yerde yetişmesi mümkündür. Ülkemizde Tuz Gölü ve çevresinde de deniz börülcesine rastlanmaktadır. Deniz börülcesi, daha çok Ege Denizi kıyısındaki sahil kasaba pazarlarında, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde ticarete konu olmaktadır. Deniz börülcesi, gel- git olan yerlerde suyun çekilmesine bağlı olarak yetişir. Taze veya haşlanmış olarak tüketilmesi mümkün olmakla birlikte isteyenler deniz börülcesinin salatasını, mezesini ya da yemeğini yapabilirler.

Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Deniz börülcesinin faydalarını maddeleyecek olursak en öne çıkan faydaları şu şekilde sıralayabiliriz: İdrar temizleyici, İştah açıcı, İdrar söktürücü, İçerdiği zengin vitaminler (A, C, D) ve mineraller ( fosfor, kalsiyum, iyot, silisyum, manganez) ile vücuda gerekli vitamin ve mineral desteğini sağlaması, Güç verici olması.

Zeytinyağlı Deniz Börülcesinin Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

1 demet deniz börülcesi ( yaklaşık 80 gram) 8-9 diş sarımsak 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı 1 adet limonun suyu Sarımsakları ezerken kullanmak üzere yarım çay kaşığı tuz Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Nasıl Yapılır? Öncelikle deniz börülcelerinin ayıklanması ve iyice yıkanması gerekmektedir. Daha önceden kaynamış bulunan suyun içine deniz börülcelerini atın. Deniz börülcelerini tamamen yumuşayana kadar haşlayın. Yumuşayan deniz börülcelerini bir kevgir yardımıyla kaynayan suyun içinden alın. Daha sonra kevgirdeki deniz börülcelerini soğuk sudan geçirin. Sarımsakları tuz ile beraber havan yardımı ile ezin. Ayrı bir kaba alınan ezilmiş sarımsakları limon ve zeytinyağı ile karıştırarak sos haline getirin. Deniz börülcelerini servis tabağına alın ve üzerine hazırlamış olduğunuz sosu döküp servis yapın. Afiyet olsun. 68793