Deliksiz Uyku için Yemeniz ve Uzak Durmanız Gereken Besinler

Deliksiz Uyku için Yemeniz ve Uzak Durmanız Gereken Besinler Deliksiz bir uyku çekmeyi hedefliyorsanız, gece yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Gece atıştırmalarının en önemli kuralının: Asla abartmamak olduğunu hatırlatmalıyız.

Yatmadan önce bir şeyler yemenin kilo alma ile ilgili olarak büyük bir etkisi olmadığı savunulsa da, uyumadan önce bir şeyler yemek uykunuzun bozulmasına ve kalitesinin düşmesine sebep olduğu ileri sürülüyor.

Tam bu noktada pek çok gastroentrologun belirttiği sözü tekrar hatırlatmakta yarar buluyoruz ki: Yatmadan 3 saat önce yemek yemeye mutlaka son vermelisiniz.

Sağlıklı bir bireyin besinleri sindirebildiği evre yani mideden bağırsağa ulaşma süresi yaklaşık 3 saat kadar zaman alabilmektedir. Şayet bu sindirim süreci tamamlanmadan yatağa giremeniz durumunda, uykunuzun bundan zarar görmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Mideniz gıdaları düzgün bir şekilde öğütemediğinde, kendini koruma moduna alacak ve içerindeki her şeyden kurtulmaya çalışıyor hale gelecektir. Yeteri kadar sindirilmemiş besinler ince bağırsağa gönderiliyor ve bu besinlerin emilim ve parçalanmaları ciddi sorunlar meydana getirebiliyor.

Uyku öncesinde kendinizi çok aç hissederseniz eğer küçük kaçamaklar yapmak elbette hakkınızdır ancak uykunuzun bölünmemesi ve midenizi rahatsız hissetmemeniz için bazı besinlerden kesinlikle uzak durmayı bilmeniz gerekiyor.

Peki bu besinler nelerdir?

Uyku Kalitesi için Uzak Durmanız Gerekenler

Yağlı Besinler

Vücudunuzun barındırdığı yağların sindirimi uzun süreceğini bilmelisiniz. Her öğününüzde sağlıklı yağlara yer vermeniz gerekiyor, bu durum bir sorun oluşturmaz ancak uykudan hemen önce ise yağlı besinlerden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Süt, peynir, yoğurt, dondurma, çerez ve avokado uykudan önce tüketilmemesi gereken başlıca yağlı besinler arasında bulunuyor.

Çikolata

uykusuzlukta çikolataya dikkat

Diyelim ki yatmadan önce nefsinize yenik düştünüz ve aklınızı kurcalayan çikolatadan yemek durumunda kaldınız. Artık mideniz şekerle dolu olduğunu unutmamalısınız. Üstelik çikolata, az miktarda da olsa kafein barındırmaktadır. Kafein az miktarı bile uykunuzu bölmeye yeterli olacağını da atlamamalısınız.

Asitli Besinler Uyku kalitesini olumsuz etkiler

Asitli Besinler Uyku kalitesini olumsuz etkiler

Çağımızın en popüler hastalıklarından biri olan ve her 5 yetişkinden 1’inde bulunan Reflü, boğazda ve göğüste yanma gibi belirtiler yaşamanıza neden olabiliyor. Kızarmış ya da aşırı baharatlı besinler de asitli bir yapıya sahip olduklarından gece yatmadan önce asla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Alkol

alkol

Alkol tüketmek, uyku döngünüze zarar vermektedir. Her ne kadar alkol aldığınızda daha kolay uykuya dalsanız da, derin uykudan mahrum kalacağınızı bilmeniz gerekir. Uykudan 1-2 saat önce alkol tüketimini kesmek ise iyi bir uykunun kuralları arasında yer alıyor.

Tercih Edebileceğiniz Besinler

Kivi

uyku kalitesini artıran besinler

Yapılan araştırmalar, uyumadan önce yenilen kivinin, içeriğindeki bazı antioksidanlar sayesinde uykunun kalitesini arttırdığını ortaya koyarak yenmesini tavsiye ediyor. Özellikle ahududu, böğürtleni, yaban mersini gibi orman meyveleri veya elma da tercih etmeniz de uyku kalitenizi arttıracaktır.

Muz

Muz, kompleks karbonhidrat içeriği ile hızlı sindirilebilir yapıdaki besinler içerisinde bulunuyor. Özellikle hızlı sindirim sizi uyku öncesi zorlamadan sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik içerisinde bulunan magnezyum ile de muz, uykuya dalmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Tam Tahıllılar

Tam tahıllı besinler, uyumayı sağlayan melatonin ve serotonin gibi hormonların salgılanmasını tetikleyen karbonhidratlardan olduklarından aşırıya kaçmadan 1-2 saat önceye kadar tüketmekte sakınca olmasa da, kısa süre sonra yatacaksanız pek tavsiye edilmemektedir.

Yumurta

Zengin yapısı ile önemli bir protein kaynağı olan yumurta, mide tarafından çok kolay sindirildiğinden ciddi sorunlar yaşamanıza neden olmaz. Ayrıca yağda pişirilen yumurta, haşlanmış yumurtaya göre daha kolay sindirilebildiği için daha çok tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap