Dana Eti Nasıl Yumuşar?

Özellikle dana etinin Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Dana etinden pek çok çeşit yemek yapmanız mümkündür. Türk mutfağı gibi geniş olan bir kültürde de..

Özellikle dana etinin Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Dana etinden pek çok çeşit yemek yapmanız mümkündür. Türk mutfağı gibi geniş olan bir kültürde de dana eti birçok yemekte değerlendirilmektedir. Dana eti kullanırken öncelikle yemeklerde etin hangi bölgeden elde edildiği de odlukça önemlidir. Kimi yemeklerde dana but ve kollardan çıkan etler önemli iken kimi yemeklerde ise dananın boyun ve gerdan etleri kullanılmaktadır. Daha etlerinde marinaysan, mühürleme, gibi birbirinden farklı yumuşatma yöntemleri kullanılabilmektedir. Dana etlerini çok iyi yumuşattığınız zaman yemeklerde hoş bir tatta elde etmeniz mümkündür. Eğer etli bir yemek yapılacak ise etlerin mutlaka dinlendirilmesi gerekmektedir. Dinlenmiş et her zaman çok daha yumuşak olacaktır. Yumuşak bir etin pişirimi de çok daha kolay olacaktır.

Marinasyon Nasıl Yapılır?

Marinasyon bir etin marine edilmiş haline denilmektedir. Etler ne kadar marine edilir ise lezzeti de o kadar artacaktır. Marine edilmiş bir et bekletilmiş ve çeşitli sosları içermiştir. Dana etini marine ederken zeytinyağı, yoğurt, sarımsak gibi malzemelerden faydalanabilirsiniz. Özellikle marine etme işlemlerinde zeytin yağ kullanılması oldukça önemlidir. Zeytin yağ ile bekletilen etler çok daha yumuşak olacaktır. Marine edilen etlerde malzemeler bekletilirken tuz kullanımı önerilmemektedir. Çünkü tuz etleri genelde sertleştirmektedir. Marinasyon işlemlerinde etleri kuşbaşı şeklinde doğrayıp zeytinyağı, sarımsak, salça ve yoğurt ile karıştırıp bir kaç saat buzdolabında bekletmeniz gerekmektedir. Bekletilen etler çok daha lezzetli olacaktır. Aynı zamanda etler sos içerisinde bekletildiğinde malzemeler birbiri ile çok daha iyi bir şekilde bütünleşecektir.

Mühürleme Nasıl Yapılır?

Etlerde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de mühürlemedir. Mühürleme ile yapılan etler çok daha lezzetli olmaktadır. Mühürlemede amaç etin suyunu içerisinde bekletmesi olduğundan etler kendi suyu ile pişerler ve ağızda hoş bir tat bırakırlar. Mühürleme işlemleri için öncelikle yanmaz tavayı iyice kızdırın daha sonra etleri tavaya atıp ıspatula yardımı ile iyice bastırın ve etin diğer yönünü çevirin. 18417