Çocuklar Hangi Besinleri Tüketmeli?

Çocuklarımızın sağlıklı olması için yiyeceklerin iyi temizlenmesi ve pişirilmesi gerekir. Özellikle et, süt, sebze ve meyvelerde bu konuya iyi dikkat etmeli.

Okul döneminde ve gelişim çağında olan minik yavrularımızın sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamaları ve büyümeleri ve dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmeleri oldukça önemlidir.

Bu konu hakkında anne ve babaların bilinçlendirilmeleri de oldukça önemlidir.

Çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için tüketmeleri gereken gıdalar ve besin maddeleri aşağıda sıralanmaktadır.

Sütler Ve Süt Ürünleri:


İçeriğinde bulunan mineraller ve proteinler ile çocuklarımızın fiziksel ve aynı zamanda zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir. Sabah ve akşamları olmak üzere toplam olarak iki bardak süt içmeleri gerekmektedir ve bu miktar daha küçük çocuklarda 2 ile 4 yaş arasındaki çocuklarda 3 bardağa kadar çıkabilmektedir.

Yalnız burada öneli olan sürün pastörize ve günlük olması gerekmektedir. Sütü sevmeyen çocukların ise bu ihtiyacı peynir ya da yoğurt ile karşılanabilir. İçeriğinde bulunan protein yönünden oldukça zengin olan süt çocuklarımızın kemik gelişiminde çok önemlidir ve sindirim sistemimizin son derece sağlıklı çalışmasına yardımcıdır.

Etler Ve Et Ürünleri:


Düzenli et tüketimi çocuklarımızın gelişimi ve dengeli ve sağlıklı beslenmesi için çok önemlidir. Vitamin değerinin kaybolmaması adına dondurulmuş yada kızartılmış et yerine taze et ve et yemekleri tüketimine dikkat edilmesi gereklidir. Fosfat, selenyum ve demir gibi vitaminler balığın içeriğinde çok fazla bulunmaktadır.

Ayrıca kemiklerin gelişine katkı sağlayan ve hafıza güçlenmesine yardımcı olan balık haftada iki yada üç kere olmak üzere tüketilmelidir. Aynı zamanda tavuk eti de çocuklarımıza yedirilmesi gereken besinlerin başında yer almaktadır.

Sebzeler Ve Meyveler:


Taze sebzeler ve meyveler mevsimine göre ve taze olarak çocuklarımıza verilmelidir. Sebzeler haşlanmış olarak yada salatanın içerisinde çocuklarımıza yedirilmelidir. Muz, havuç ve elma vitamin bakımından oldukça önemlidir. Aynı zamanda karnabahar, ıspanak, marul ve brokoli gibi sebzeler de ara öğünlerde çocuklarımıza yedirilmelidir.

Meyvelerin ise kuru olarak verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ceviz, kuru incir ve kuru kayısı gibi besinler çok zengin vitamin içerdiği için çocuklarımızın kaybettiği enerjiyi geri kazanmaları açısından oldukça önemlidir.

Çocuklarımıza hazır, faydalı olmayan ve paketlenmiş besinler yerine saydığımız besinlerden tüketmeleri sağlanarak sağlıklı ve dengeli beslenmeleri ve büyümeleri sağlanabilir.

94740