Çiriş Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çiriş otu, kavurma tarzı yemekte kullanılır. Adet döneminde sancıların azalmasına faydaları vardır. Kalorisi düşüktür. Fazlası zararlı olabilir.

Çiriş Otu

Çiriş Otu Asphodelaceae (Zambakgiller) ailesinden olan çiriş otu, beyaz renkteki çiçekleri ile hemen diğer bitkilerden ayırt edilir. Çiriş Otu, yabani pırasa, güllük ya da yeling otu isimleri ile farklı yörelerde anılır. Ülkemizin hemen her bölgesinde kolaylıkla yetişmektedir.

Çiriş otu yurdun Karadeniz bölgesi hariç bütün bölgelerinde yetişiyor. Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinde, ayrıca doğu ve güney doğu Anadolu bölgesinde yaygın bir şekilde üretiliyor. Karadeniz bölgesi ve iç Anadolu bölgesinde ancak kişilere yetecek miktarda büyüyor. Çiriş otu bahar aylarının gelmesi ile birlikte canlanan bitki örtüsüne eşlik eder.

Bitki ilk çiçeklerini ilkbahar mevsiminde açar. Çok yıllık bir bitkidir. Hemen hemen her çeşit toprakta büyür. Kökünden alınmadığı müddetçe senelerce çiçek açarak canlılığını korur.

Görünüş itibari ile yeşil soğan ya da minik pırasaları andırır. Görüntüsü benzediği gibi aynı şekilde çiriş otunun tadı ve kokusu da soğansı bitkilerden olan pırasa ve yeşil soğana benzer.

Bitkinin uzunluğu en az 59 cm en uzun 100 cm’yi bulur. Yaprakları bitkinin uç kısımlarına doğru sivrileşir. Zambak ailesinden gelen bitkilerin ana karakterleri uzun ve gittikçe sivrilen yapraklarının olmasıdır.

Çiriş otu genellikle beyaz renkte çiçekler açar. Nadiren de olsa sarı renkli çiçekleri de olabiliyor. Bitkinin her iki renkteki çiçeği de hafif ve koklayanların çok hoşuna giden cinstendir. Bitki kısa bir sürede satışa çıktığı için hemen alınıp saklanması tavsiye edilir.

Çiriş Otu Nasıl Saklanır?

Çiriş Otu Nasıl Saklanır?
Çiriş Otu Nasıl Saklanır?

Bir pırasa ya da yeşil soğana benzediği göz önünde bulundurulursa çiriş otunun ne kadar kolay temizlendiği tahmin edilir. Bitkinin önce sararmış yaprakları ayıklanır. Yeşil kısımlar güzelce eşit boyutlarda kesilerek buzdolabı poşetine alınır. Havası alınan poşet sıkıca bağlanır.

Derin dondurucuda ya da buzdolabının buzluğunda istenildiği kadar bekletilebilir. Dondurma işleminin daha uzun ve daha koruyucu olması için ürünlere şoklama yapılabilir. Çiriş otu nasıl saklanır bilmeyenler genellikle yanlış saklama yöntemleri kullanırlar.

Çiriş Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Çiriş otu yemeklerde nasıl kullanılır diye sorulacak olursa en çok kullanılan yöntemi pırasa gibi kavurma yapmaktır.

Yumurtalı çiriş otu kavurması gibi ayrıca börek harcı da yapılarak tüketilebilir. Vitaminlerinden yararlanmak için yapılan çorbalara az miktarda eklenebilir. Ayrıca sıcak su ile demlenerek çayı da içilebilir.

Çiriş Otu Faydaları

Çiriş Otu Faydaları
Çiriş Otu Faydaları

Çiriş otu faydaları oldukça fazladır. Çiriş otunun halk tarafından tespit edilen faydaları şunlardır;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı korunmaz mekanizmasını güçlendirir.
  • Düzenli tüketildiğinde bedende zindelik ve güçlülük hissi verir.
  • Genç kızların ve kadınların ay hali zamanlarında yaşadıkları sıkıntıları aza indirir.
  • Vajinal akıntıları kontrol altına alır. Düzenle kullanılmaya devam edilirse ilerleyen zamanlarda tamamen yok eder.
  • Sindirim sistemi iltihaplarını tedavi edicidir.
  • Romatizma benzeri kemik sistemi rahatsızlıklarında olumlu sonuçlar verir.

Kronik hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır. Ciddi cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Bu sorunlara egzama ve akneler örnek verilebilir.

Çiriş Otu Nelere İyi Gelir?

Çiriş Otu Nelere İyi Gelir?
Çiriş Otu Nelere İyi Gelir?

Çiriş Otu Nelere İyi Gelir diye merak edenler için iyi geldiği durumlar vardır. Sadece çiriş otunun değil suyunun da pek çok faydası bulunuyor. Çiriş otundan elde edilen su rahatsızlıkların görüldüğü cilde uygulanır ise kısa sürede iyileşme olduğu görülür.

Sindirim sistemlerinde destekleyici unsur olarak görev yapar. Basurun önüne geçer. Hamileliğin ardından süt problemi yaşayan yeni annelerin düzenli olarak suyunu tüketmeleri ile sütlerinin çoğaldığı izlenmiştir.

Tamamen halkın tecrübesine dayalı bir bilgi olduğundan emziren anneler çiriş otu tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları tavsiye edilir.

Pek çok saç problemine iyi gelmektedir. Saç dökülmesi, zayıflayan saç yapısı ve kökleri tedavide gücünü en iyi gösterdiği rahatsızlıklardır. Ayrıca kepeklenme sorunu da çiriş otunun demlenen suyu ile çözülüyor. Saçlar yıkandıktan sonra çiriş otunun suyu ile durulanır. Kısa sürede kepeklerin azaldığı fark edilir.

Pek çok kez ilaçların bile fayda etmediği saç kıran hastalığında tedavi edici olarak görev yapar. En az çiriş otu ve suyu kadar çiriş otunun tohumu da oldukça nadir karşılaşılan bir durumda hayati tehlikeden kurtarır.

Çiriş otu tohumu, zehirli akrep ısırığında bir miktar sirke ile birlikte tüketilirse öldürücü akrep zehrinin kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar.

Çiriş Otu İçindeki Vitaminler

Yukarıda sayılan bütün faydalı etkilerini çiriş otu içindeki vitaminler ile sağlıyor. Otun içerisinde yoğun olarak C vitamini ve potasyum bulunuyor.

Çiriş otunda ayrıca demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum da bol miktarda bulunuyor. Beta karoten, A vitamini, niasin, riboflavin, tiamin, askorbik asit, C vitamini, çinko ve lif de hatırı sayılır şekilde bulunur.

Çiriş Otu Kalorisi

Çiriş otu kalorisi içindeki vitamin ve minerallere oranla oldukça azdır. 100 gramlık çiriş otunun kalorisi ortalama olarak 26 değerindedir. Çiriş otunun yağ oranı da oldukça düşük, 100 gram otta 0,46 gramlık oranda yağ bulunuyor.

Çiriş Otunun Zararları

Onlarca faydasının yanında elbette ki çiriş otunun zararları da bulunuyor. Ancak bilinmesi gereken şu ki doğru bir şekilde ve doğru miktarda tüketildiği müddetçe hiçbir zararı yoktur. Çiriş otu tüketmeden önce zararlarına göz gezdirmek de faydalı olabilir.

İdrar söktürücü özelliği bulunan çiriş otu tüketim miktarında ileriye gidildiğinde istenmeyen neticeler verebilir. Çok fazla tüketildiği zaman bedeni rahatsız eder. Aşırı halsizlik ve güç kaybı oluşturur.

Astım, bronşit gibi solunum yolu sıkıntıları dışında kalp damar, şeker, tansiyon gibi Kronik rahatsızlığı olanlar alternatif tıp uzmanları tarafından doktorlarına başvurmaları konusunda uyarılıyorlar.  Çiriş otunun fazla tüketimi ile oluşan çeşitli yan etkilerden korunmanın bir yolu da otu kurutup toz halinde kullanarak oranı iyi ayarlayabilmektir.

53211