Çikolata Temperleme Yöntemi ile Lezzetine Ayrı Bir Boyut Katın

Çikolata Temperleme Yöntemi ile Lezzetine Ayrı Bir Boyut Katın Çikolata denildiğinde akla ilk gelen şeyin mutluluk olması tesadüf değil. Araştırmalara göre de çikolatanın hormonlar üzerinde harekete geçirici etkisi bulunuyor. Bu yönüyle kadınlar başta olmak üzere herkes tarafından sıkça tüketiliyor. Son dönemlerde ise çikolata deyince aklımıza gelen bir diğer isim temperleme olmaya başladı. Anlık olarak popüler bir uygulamaya dönüşen bu teknik aslında çok daha lezzetli olmasını sağlıyor ve şık görünümüyle büyüleyici olabiliyor.

Bu makalede ve Çikolata Temperleme Yöntemi Lezzet Boyut Çikolata Temperleme Lezzetine Boyut Katma hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Temperleme tekniğinin bazı ayrıntıları gerçekten öne çıkıyor. Keza çikolata için uygulanan bu teknik sayesinde tabak süslemeleri üst seviyelere çıkarken aynı zamanda lezzet açısından muazzam sonuçlar yakalanıyor. Kısaca ısı ile çikolatanın baştan yaratılışı şeklinde tanımlayabileceğimiz bir teknik olduğunu söylemek mümkün. 

Çikolata Temperleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çikolata Temperleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çikolata ile yapacağınız herhangi bir süsleme ya da yiyecek için temperleme tekniğini kullanmak oldukça işinize yarayabilir. Öncelikle bu işlemi yapmadan önce gastronomide kristalleştirme olarak bilindiğini vurgulamak gerek. Daha sert bir çikolata yapısına sahip olmak öncelikli amaç iken aynı zamanda burada parlaklığı, katmanın kalınlığı ve çikolatanın akışkanlığı öne çıkan diğer faktörler oluyor.

Temperleme işlemi pek çok yiyecek için yapılıyor olsa da çikolata ayrı bir nokta olarak görülüyor. Ayrıca fazlasıyla ince detaylara sahip olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Dikkatli yapılmadığında ya da bilinçsizce uygulandığında çikolata o mükemmel formunu kaybedebilir, grileşebilir, tadı bozulabilir. 

Çikolata için yapacağınız temperleme tekniğinde ısı en önemli unsurdur. Önerilen ısı değerleri ise 27 ile 30 derecedir. Çikolata soğuması için 27 dereceye kadar getirilir ve sonrasında ısı arttırıldığında temperleşmesi sağlanır. Bunun içinse 30 derece ideal olarak belirlenmiştir. Bu ısı derecelerinin farklı uygulanması sonucu doğrudan etkileyebilir. 

Çikolata Temperleme Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çikolata Temperleme Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın ısı olduğundan söz etmiştik. Öncelikle ısının çok farklı olması durumunda çikolata formunu kaybedecek ve lezzeti negatif yönde etkilenecektir. Hatta rengi ve parlaklığı yok olacaktır. 27 derece ile 30 derece referans değerler olarak alınabilir. Temperleme yöntemi uygulanırken aynı zamanda çikolata için uygun bir kap seçilmelidir.

Kabın içerisinde derece arttığında çikolata zaten form olarak küçülecek ve rahatça çıkacaktır. Akışkan bir yapıya sahip olan çikolata 30 derece ile birlikte yine bu akışkan formuna kavuşacaktır. Ancak dış katmanı sert ve parlak kalacağından ötürü çıtır çıtır bir hale bürünecektir. Bu çıtırlığı koruyabilmek, katmanın olabildiğince ince olmasını sağlamak ve iç çikolatanın akışkanlığının korunması için işlem büyük bir titizlikle yapılmalıdır. 

Tabak ve pasta süslemelerinde de sıklıkla gördüğümüz bir teknik olduğundan ötürü sunumlarınıza renk katmak için tercih edebilirsiniz. Ayrıca temperleme sonrasında lezzetinin üst düzeye çıkacağının garantisini de vermek mümkün. 

54742