Cibes Otu Neye İyi Gelir?

Aslında marul olarak bildiğimiz sebzeye fazlasıyla benzeyen Cibes otu bir artık olarak düşünülebilir. Hemen her tarım yapılan arazide görme şansına sahip olduğ..

Aslında marul olarak bildiğimiz sebzeye fazlasıyla benzeyen Cibes otu bir artık olarak düşünülebilir.

Bu içerikte ve Cibes Otu Cibes Otu Faydaları Cibes Otu Kullanımı Cibes Otu İle İlgili Araştırmalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Hemen her tarım yapılan arazide görme şansına sahip olduğumuz turpgiller ailesine ait bir sebzedir. Ege bölgesi en meşhur olduğu yer olsa da Karadenizliler daha fazla tüketir.

Karadeniz ortak ağızda Cici olarak isimlendirmiştir. Farklı bölgelerde Azman, Lahana patlağı ve Cibez olarak tanımlanabilir.

Egeliler salatadan yemeğe birçok yerde kullandıkları için aktif olarak sofralarda yer alır. Buradan sık tüketilmeye başlayan bitkiler arasına girdiği için Türkiye’nin dört bir yanında manav ve pazarlarda satışa sunulmaya başlanmıştır. Nitekim lezzeti yerinde olan bir sebze olarak tanımlandığından Cibes otu faydalarıyla ön plana çıkabilmektedir.

Lahana ya da karnabahar gibi kökten kesilerek toplanan sebzeler mutlaka toprak altında kök parçalarını bırakır. İşte tam bu esnada iklim, güneş ve sulama gibi detaylar bize Cibes otunun yetişmesini sağlar. Hasadın ardından çıkarak Mart ayında tezgahlarda taze taze bulunabilir.

Cibes Otuyla Salata Nasıl Yapılır?


Cibes salatası Ege için vazgeçilmez bir lezzet iken diğer bölgelerde çok fazla tüketilmez. Ancak yinede tarifi elden ele yayılarak oldukça geniş bir alanda uygulanmaya başlanmıştır. Sağlıklı bir sebze olmasından ötürü Cibes salatası tarifi çok sevilmiştir. Her sağlıklı olan şey gibi lezzetsiz bir yapısının olmayışı ise salata severleri yakalamasında önemli bir etken olmuştur.

Malzemeler

Yarım Kilogram Cibes Otu


3 Diş Sarımsak


1 Limon (Suyu Sıkılmak İçin)


Zeytinyağı


Hazırlanışı

Cibes otu tıpkı marul gibi güzelce temizlenmesi gereken bir sebzedir. Bu yüzden bol suyla yıkandıktan sonra bir tencerenin içerisinde suya yatırılır.
Tencere ocağa alınarak altı yakılır ve kaynaması için bir müddet beklenir.


Kaynanaya kadar Cibes salata sosu hazırlanabilir.


3 diş sarımsak, zeytinyağı ve bir limonun taze sıkılmış suyunu karıştırarak bir araya getirdiğimizde muazzam bir tat ortaya çıkar.


Bu arada kaynamakta olan tencerede Cibes otu yaprakları iyice salınır.


Kendilerini bırakan yaprakları kaynayan suyun içerisinden alarak soğumaya bırakırız.

Bu işlem hem mikroplardan arınmasını hem lezzetinin oturmasını sağlamıştır.


Soğuduktan sonra Cibes otunun yaprakları üzerine hazırlanan karışım eklenerek süslenir.


Muntazam lezzetin yanına görsel eklemek için zeytin, peynir ve benzeri besinler kullanılabilir.


Ekstradan Cibes salatası için nar ekşisi, pul biber, sirke, turunç suyu ya da farklı baharatlar atabileceğinizi unutmayın.


Cibes Yemeği Nasıl Yapılır?


Cibes yemeği ise apayrı bir medeniyet olarak görülebilir. Salatası oldukça basit bir tarifle herkesin damak zevkine hitap edebilecek düzeydeyken yemeği biraz daha uğraşmalıdır. Klasik bir zeytinyağlı ile aynı özellikleri taşıyarak sıradan bir Ege yemeği olarak görülebilir.

Malzemeler

1 Tane Cibes Otu (Bir baş)


1 Tane Kuru Soğan


1 Yemek Kaşığı Domates Salçası


1 Yemek Kaşığı Biber Salçası


Yarım Su Bardağı Zeytinyağı


Hazırlanışı

Cibes otu toprak altından çıkarılan bir sebzedir ve toprak kalıntılarını üzerinde barındırabilir.


Önceliği güzelce duru suyla yıkanmasına veriyor ve sirkeli suya basarak yemeğin hijyen standardını yükseltiyoruz.

Bu aşamanın ardından ise 1 santimetre kalınlıklarda parçalara ayırmak suretiyle kesiyoruz.


Biz bu işlemi yaparken bir yandan soğanların kavrulması için büyük boy soğanımızı ay şeklinde parçalara ayırarak tavaya atıyoruz.


Tabi ki zeytinyağı döktüğümüz tavada soğanların kavrulması esnasında ise biber ve domates salçasını soğana dahil ediyoruz.


Biraz çevirdikten sonra Cibes otunu ekleyerek hep birlikte kavurmaya devam ediyoruz.


Sıradan yemeklerden farklı olarak yalnızca yarım su bardağı su ilave etmelisiniz.


Kapağını kapattığınız tavada pişirmeye bırakın ve göz kararıyla takip edin.


Dilerseniz sıcak olarak ana yemek formunda tüketebilir, dilerseniz soğuk meze olarak sonrasında yiyebilirsiniz.


Cibes Otunun Faydaları


Cibes otunun faydaları Ege insanlarını dinç ve zinde tutmaya yetiyor. Birçok sebzeyle kıyaslandığında daha dar bir yelpazeyle karşımıza çıktığı düşünülebilir. Ancak birbirinden önemli yararlarını göz önüne aldığımızda hepimiz için sağlığa olumlu yönleri olduğu kanısına varabiliyoruz. Dolayısıyla Cibes faydaları ile yemek ve salataları süslemeye devam edecek diyebiliyoruz.

Zayıflama


Cibes diyet listeleri için özellikle tercih edilecek bir yeşil bitkidir. Genellikle salata türevi yiyeceklere yer verdiğiniz bir beslenme programına sahipseniz, farklı tat arayışınızı Cibes salatasıyla ortaya dökebilirsiniz.

Bağırsakların İdeal Çalışması


Bağırsak tembelliği, sindirimin yeterli düzeyde olmaması, boşaltım sistemi sorunları derken bir insanın birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kaldığına şahit olabiliriz. Cibes bunların tümünü düzenleyici bir etkiyle karşımıza çıkıyor.

Kansere Karşı


Kanserle mücadele eden sayısız bitkiden yalnızca birisi olurken Egeli insanların uzun yaşam sırları arasında yer aldığını dile getirmek gerekiyor.

Bağırsak Kurtları ve Parazitler


Parazit oluşumlarını ve parazitlerin üremesini fazlasıyla önleyen yapısıyla mikroplardan arınan bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

Bu aşamada bağırsak kurtlarını atmamızı, bu organizmaların yaşam alanlarının yer etmemesini sağlar.

Cilt Sağlığı


Cilt lekeleri, yaşlılık çatlakları ve kırışıklıkları, cilt rengi gibi cildimize dayalı tüm sorunların çözümünü sağlayabilen bir bitkidir.

52197