Ceviz Topladıktan Sonra Evde Doğal Şekilde Kurutmanın Yolları

Ceviz Topladıktan Sonra Evde Doğal Şekilde Kurutmanın Yolları. Ceviz tüketmenin insan sağlığına çok yararlı olmasından dolayı kurutma işlemi gerçekten önem taşıyor. Yaş olarak nitelendirilen ve cevizin ilk toplandığı halini tanımlayan şekliyle tüketilmemektedir.

Toplama işleminin incelikleri olduğu gibi kurutma işleminde de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var. Özellikle son dönemlerde tatlılardan atıştırmalıklara, soslardan unlu mamullere kadar her şeyin içerisinde yer alabiliyor.

Dolayısıyla ceviz gibi sağlıklı bir besinin toplanması ve kurutulması aslında hepimiz için elzem oluyor. İçeriğine bakıldığında ağırlığının %65’ini yağların oluşturduğu, %15’i ise protein olan bir besinden söz ediyoruz.

Ayrıca vitamin yönünden aşırı derecede zengin bir yapısı var. A, C, B, B6, E ve D vitamini içeriyor. Mineraller konusunda da içi boş değil. Mangezyum, demir, kalsiyum, pantotenik asit, folat, tiamin, sodyum, çinko, riboflavin ile adeta sağlıklı bir gıda deposuna dönüşüyor.

Yaş Cevizi Kurutma Yolları

Yaş Cevizi Kurutma Yolları

Yaş olarak toplanan ve kurutulduktan sonra tüketilen ceviz için sağlığa faydaları kansere kadar uzandığından ötürü saymakla bitmiyor. Nörolojik olarak beyne iyi geldiği, kansere karşı direnç gösterdiği, kansızlığa karşı kullanıldığı, kalp ve damar hastalıkları için tavsiye edildiği biliniyor.

Sağlıklı bir yaşam isteyenlerin mutlaka her gün bir avuç tüketmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ceviz için genellikle Eylül veya Ekim ayları hasat zamanı olarak tanımlanır. Bu zaman diliminde cevizler toplanarak kurutma işlemine geçilir.

Toplamaya başladığınız zaman her zaman gördüğünüz o kabuklu yapısına rastlamayacaksınız. Zira yaş olarak yeşil bir kabuğun içerisinde yetişmektedir. Toplandıktan sonra yeşil dış kabuklar açılarak içerideki kahverengi kabuklu bildiğimiz formuna ulaşırız. Ardından ise kurutma işlemi başlar.

Eğer yeşil kabuğu bıçakla açtığınızda kabuğun rengi kahverengi değilse ceviz henüz hamdır ve olgunlaşma aşamasını tamamlamamıştır. Dolayısıyla kurutma için uygun değildir. Ayrıca ceviz kabukları insanın elini ciddi şekilde boyadığı için bu işlemleri yaparken mutlaka elinizde bir eldiven olmasını öneririz.

Cevizlerin olgunlaştığını gördüyseniz tüm cevizleri açarak yeşil kabuklarından çıkarabilirsiniz. İç kahverengi kabuklarına zarar vermemeniz gerektiğini vurgulamak gerekiyor. İç kabuklarıyla birlikte güzelce yıkadıktan sonra kurutma işlemine geçilmelidir.

Ceviz gibi yemişler doğrudan güneş ışığında kurutulmazlar. Aksine güneş görmeyen bir noktada sererek kurutma işlemini yapabilirsiniz. Bu süreç nispeten biraz daha uzun olacağı için farklı kurutma yöntemleri ortaya çıkmıştır.

Tel ızgaraya dizdiğiniz cevizleri yaşlığı gidene kadar kurutabilirsiniz. Bu şekilde süreci ciddi bir oranda hızlandırmış olacaksınız. Ayrıca hava sirkülasyonu ile birlikte cevizler zarar görmeyecek. Eğer süreci hızlandırmak adına cevizleri güneş ışığı gören bir noktaya sererseniz gerçekten sonuç alabilirsiniz.

Ancak bunun cevizin tadını olumsuz etkileyeceğinden ve renginin kahverengiden siyaha dönmesini sağlayacağından emin olabilirsiniz. Bu yüzden güneşte ceviz gibi yemişlerin kurutulması kesinlikle önerilmemektedir.

Ceviz Kurutulduktan Sonra Hangi Koşullarda Saklanmalı?

Ceviz Kurutulduktan Sonra Hangi Koşullarda Saklanmalı?

Severek yediğimiz ceviz için en meşakkatli iş olan kurutma sürecini tamamladıktan sonra bir diğer önemli faktör saklamaktır. Saklama işlemini özellikle yine güneşten uzak bir biçimde yapabilirsiniz. Bu standart kurutma işleminde olduğu gibi cevizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca derin dondurucuya direkt olarak yeşil kabuklarıyla birlikte konularak çok uzun süreler saklanabildiğini söylemek gerek.

Fakat kurutma işlemi yapıldıktan sonra mutlaka güneş ışığı almayan ve hava ile bağlantısı kesilmiş kaplarda tutulması öneriliyor. Tercihen cam kavanozlar ile ağzını iyice sıktığınızda en doğru şekilde muhafaza etmeniz mümkün olacaktır. Cevizler dilerseniz kabukları kırılmış şekilde de kavanozda saklanabilir .

39744