Ceviz Nasıl Saklanır? Hangi Koşullarda Bozulur?

Ceviz kabuğunda kararma varsa bozulmaya başlamıştır. 5 derece sıcaklıkta, yüzde 60 nem oranında saklanmalıdır. Buzdolabında 1 sene muhafaza edilebilir.

Ceviz ülkemizde çok sık yetiştirilen ve aynı attan olan aileden gelen meyvelerin ortak isimlerin ile ifade edilmektedir. Yerinde yapraklarını tamamen döken ceviz ağacından elde edilen ceviz ülkemizde yaygın olarak sevilmek de birçok alanda tüketilmektedir. Satın almış olduğunuz cevizlerin uzun süre muhafaza edilebilmesi için sağlıklı bir tüketim gerçekleştirebilmek için özenli ve dikkatli bir şekilde muhafaza işlemlerini uygulamamız gerekiyor. Aksi halde çok basit bir şekilde bozulma ve bayatlama gibi durumlar söz konusu hale gelebilir. Ceviz bozulduktan sonra kesinlikle tüketilmemelidir içerisinde oluşan bakteriler gıda zehirlenmesine ve bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Ceviz nasıl saklanmalı?

Cevizin içinde bozuk yada kabuk bölgesi Kararmış olanlar bulunuyorsa kesinlikle satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Daha sonra depolanması için karar vermiş olduğunuz cevizler Eğer mümkünse seyrek örgülü bir biçimde yapılmış çuvallar içerisinde yerleştirilmelidir Çünkü cevizin bayatlamaması için mutlaka hava alması gerekiyor. Uzun bir süre boyunca saklamak istiyorsanız ortam sıcaklığı ve nem oranlarının düzgün olması ve stabil olması gerekmektedir. Sıcaklık Yaklaşık 5 derece ortamdaki nemlilik de yüzde 60 seviyelerinde olursa cevizler bir yıl kadar çok rahat bir biçimde saklanabilir. Ortam sıcaklığının yükselmesi durumunda cevizlerin ömründe ciddi anlamda sık azalma meydana gelecektir ve sağlıksız hale gelecektir. Cevizler saklandığı yerde kokusu Keskin elmalar soğan domates gibi etrafa koku yayacak herhangi bir gıda olmaması gerekiyor çünkü ceviz kokuyu üzerine çeken bir özelliğe sahip olduğu için hem diğer yiyeceklerin hem de cevizin yapısı bu şekilde bozulabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir diğeri de ceviz içi Eğer ihtiyacınız değilse cevizin içerisinden çıkarmamız gerekiyor. Çünkü ceviz içinin muhafaza edilebileceği en güzel alan ceviz kabuğunun içinde bulunmasıdır. Kısa süre içerisinde bozulmaya ve bayatlamaya başlama riski taşıdığından ötürü bu söylediğimiz noktalara dikkat edersiniz bir yıl kadar düzenli bir şekilde tüketebilir ve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 26976