Cemre İsminin Anlamı

Cemre İsminin Anlamı

Cemre İsminin Anlamı En güzel isimler araştırması yapanlar yeni doğacak ya da doğmuş olan bebeklerine uygun olacak isim arayışına girmişlerdir. Verilecek olan isim bebeğin kişiliğini de yansıtacağı için araştırmaların detaylı bir şekilde yapılması gerekir. Araştırmalarınızda Cemre ismiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Cemre isminin anlamı nedir? Çoğu kişinin aklına toprağa düşen cemreler gelir. Diğer anlamları için sizlere bilgiler sunacağız.

Cemre, onur ve şeref anlamında kullanılır. Ayın çevresindeki ışıklı halka anlamına da gelmektedir. Kor halde olan ateş manasını da taşır. Hacıların Mina’da, Arafat’ta şeytan taşlaması olarak da bilinir. Cemre, taşlamada atılan çakıl taşına verilen isimdir. TDK’ya göre Cemre siminin anlamı; şubat ayında havada, suda, toprakta yaşanan sıcaklık yükselmesi demektir. Bunlar birer hafta aralıklarla yaşanır. Bu durum bahar mevsiminin geldiğinin habercisidir.

Cemre kız isimleri arasında bulunur. Az da olsa erkek isimlerde tercih edilir. Bu durum ismin üniseks olduğunu da bize bildirmektedir. Kökeni Arapçaya dayanır. Cemre ismi Kur’an da geçiyor mu? Bu ismin Kur’an-ı Kerim de geçmediğini görmekteyiz.

İsimlerin analizleri uzmanlar tarafından yapılır. Cemre isminin analizi için; bu isimde olan kişilerin çalışma ve eğlence hayatını birlikte yürüten neşeli kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Etrafına neşe saçan ve pozitif enerji veren kişilerdir. İnsanların olumsuz ve zor zamanlarında onlara faydalı olabilirler. Onlar için kötü gün dostu denilebilir. Güçlü bir karakterleri bulunur. Eşine, evine, çocuklarına bağlı, sadakatli kişiler olarak onları değerlendirebiliriz.

Olumlu yönleri; üretken, sosyal, yenilikçi, geleceğe yönelik hareket eden, arkadaş canlısı, sağduyulu, insancıl, dışa dönük olmalarıdır.

Olumsuz yönleri ise; fazla kontrolcü ve otoriter olasıdır. Bu huyu insanlarla bazı sorunlar yaşamasına neden olabilir. İş düşkünü olarak bilinirler. Duygusallıktan uzak olarak yaşarlar. Çekingen tavırlara sahiptirler.

Fiziksel özellikleri olarak Cemre ismindeki kişilerin uzun boylu olduğu söylenebilir. Geniş alınlı ve düz kaşlara sahiptirler. Parmakları incedir. El ve ayakları uzundur.

Cemre isminin ülkemizdeki popülerliğini merak ediyor musunuz? Türkiye’de Cemre ismini taşıyan 35.687 kişi bulunmaktadır. En çok kullanılan 474’üncü isimdir. Kız isimleri arasında 249’uncu sırada yer alır. Son bir yılda bu ismi kullananların sayısı 1.910 kişi artmıştır.

İsme göre kişilik analizi konusu da merak edilmektedir. Cemre isminin kişilik analizi yapıldığında onların aile hayatını oldukça fazla önemsediği görülmektedir. Öncelikli önem verdiği konu aile kavramıdır. Eş ve sevgili seçiminde de dikkatli davranırlar. Doğru kişiyi bulunca da onu el üstünde tutarlar. Hoşgörülü ve anlayışlı olmalarıyla bilinirler. İş hayatında başarılı oldukları için maddi sıkıntı çekmezler. Ferah ve rahat bir yaşam sürerler.

Cemre ismi sakıncalı isimler arasında bulunmamaktadır. Aksine oldukça güzel anlamlara sahiptir. Cemre ismi caiz mi diye merak edenler bu ismin özelliklerini inceleyerek bebekleri için tercih edebilir.

İsmin benzerleri konusu da ilgiyle araştırılmaktadır. Cemre ismine benzer isimler; Cemrem, Cemile, Cemaliye, Cemrenur, Cemanur, Ceminur, Zümre, Cevriye, Cevher, Amre, Cahide, Cazibe gibi kız isimler örnek verilebilir. Cemal, Emre, Cemalettin, Cevde, Cezmi, Cemil, Cem, Cemtuğ gibi erkek isimler de bulunmaktadır.

Ülkemizde Cemre isminde birçok ünlü bulunur. Cemre ismini taşıyan ünlüler konusuna da örnekler verelim. Şarkıcı Cemre Kemer, oyuncu Cemre Baysel, Cemre Sancaktar, futbolcu Cemre Atmaca, yazar Cemre Demirel ünlü isimlere verilen örnekler arasındadır.

Mahkum dizisini izleyenler olduysa burada Cemre karakterine Seray Kaya hayat vermiştir. Zalim İstanbul dizisindeki Cemre karakterini ise Sera Kutlubey oynamıştır. Alev Alev dizisinde Cemre rolünü de Demet Evgar oynamıştır. 

cemre-isminin-anlami-95012
Cemre İsminin Anlamı

Cemre isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Onur, şeref
  • 2 – Ayın Çevresinde Görülen Işıklı Halka
  • 3 – Kor Halinde Ateş.
  • 4 – Şubat Ayında Azar Azar Artan Sıcaklık.
  • 5 – Hacıların Minada Şeytan Taşlaması. Küçük Taş Parçası. Arafatta Hacıların Şeytan Taşlamaları.
  • 6 – Şubat ayında birer hafta aralıklarla önce havada, sonra suda en son toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Cemre ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Cemre ismini kullanan 35.687 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Cemre ismini kullanan 6.779 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Cemre ismini kullanan 2.162 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Cemre ismini kullanan 2.790 kişi bulunmaktadır.

Cemre isminin Türkiye sıralaması

Cemre en çok kullanılan 474. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 249. isimdir.

Cemre ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.910 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Cemre isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Cemre isminin Harf Analizi

Kişiye Cemre ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Cemre İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Cemre ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Cemre isminin anlamını gözden geçirin!

Cemre İsminin Numerolojisi

Cemre isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
E: altı
M: on altı
R: yirmi bir
E: altı
TOPLAM: 52

Cemre ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte Cemre ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Cemre Baysel: Türk oyuncu. “Sen Çal Kapımı” ve “Menajerimi Ara” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Cemre İnci Sözer: Türk şarkıcı. “Beyaz Show” adlı televizyon programında keşfedilmiş ve müzik kariyerine başlamıştır.
  3. Cemre Solmaz: Türk boksör. Türkiye’nin yetiştirdiği önemli kadın boksörlerden biridir ve ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarılar elde etmiştir.
  4. Cemre Kemer: Türk atlet. Özellikle 400 metre engelli dalında başarıları olan bir atlettir ve Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmiştir.

Bu listedeki kişiler, Cemre ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Ancak, Cemre ismini taşıyan daha pek çok ünlü kişi bulunabilir.

69626