C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitaminler, vücudumuzun normal fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlayan organik maddelerdir. Vitaminler vücudumuz tarafından üretilemed..

Vitaminler, vücudumuzun normal fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlayan organik maddelerdir. Vitaminler vücudumuz tarafından üretilemediğinden, dışarıdan besinlerle alınmaktadır. Özellikle sebze ve meyvelerde bulunan vitaminlerin vücudumuza yeterli ölçülerde alınması, sağlıklı beslenmenin de temelini oluşturmaktadır. Vitaminler, kas ve iskelet sistemimizin sağlıklı olması, tükettiğimiz yiyeceklerin sindirilmesi ve enerjiye dönüşmesi, kalp, kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu olmaları, sinir sisteminin sağlıklı olması, dokuların yenilenmesi, vücudun enfeksiyonlara karşı dirençli olması gibi birçok önemli işleve sahiptir. Her vitaminin vücudumuz için farklı bir görevi ve farklı bir yararı vardır. Vücudumuz için önemli olan vitaminlerden biride, C vitaminidir.

C Vitamini Nedir?

C vitamini, suda eriyebilen bir özelliğe sahip olan, diğer vitaminler gibi vücut tarafından üretilemeyen ve fazlası idrar ya da ter yoluyla vücuttan atılan bir vitamindir.

Vücudun Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Genel olarak hem kadınlarda, hem de erkeklerde günlük C vitamini ihtiyacı, 60 mg’dır. Hamilelik dönemi için C vitamini ihtiyacı yaklaşık olarak 120 mg olmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde günlük C vitamini ihtiyacı, 40 mg olmakta ve bebekler anne sütünden C vitaminini yeterli ölçüde karşılamaktadırlar. Çocuklarda, 18 yaşa kadar günlük C vitamini ihtiyacı ise yaklaşık olarak 70 mg olmaktadır. Sigara ve alkol kullananların, vücutta C vitamini emiliminin düşük olması nedeniyle, almaları gereken C vitamini miktarı daha yüksektir. Ayrıca, kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları ya da böbrek hastalarının da, C vitamini emilimi düştüğünden, daha yüksek oranlarda C vitamini almaları önemlidir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C vitamininin vücut sağlığı için çok önemli ve hayati faydaları bulunmaktadır. C vitaminini düzenli ve yeterli ölçüde alan kişiler, birçok hastalığa karşı dirençli olmakta ve sağlıklı bir yaşam sürmektedir. C vitamini, kansere neden olduğu bilinen nitrosaminlerin vücutta oluşumunu engellemekte ve birçok kanser türünün ortaya çıkmamasını sağlamaktadır. C vitamininin, yaraları çabuk iyileştirme özelliği vardır. Özellikle ameliyat sonrası olan büyük yaraların çabuk iyileşmesi için, C vitamini alımına dikkat etmek gereklidir. Yanık ve diş eti kanamalarına iyi gelir. C vitamininin, laksadif özelliği vardır. Laksadif, barsak yumuşaklığı yani bağırsağın hızlı çalışmasıdır. C vitamini, kabızlığı engeller ve bağırsakların çalışmasını sağlar. Kan pıhtılaşma sorunu olan kişilerde, kanın pıhtılaşma oranını düşüren C vitamini, idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında, ilaçların başarı yüzdesini artırarak, daha çabuk iyileşme sağlamaktadır. C vitamini, bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir, bakteriyel ve viral hastalıklara karşı vücudu koruma altına alır. C vitamini ateşli hastalıklarda ve herhangi bir nedenle oluşan zehirlenmelerde, vücut direncini artıran bir özelliğe sahiptir. Deri, tendon bağ ve kan damarları hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Kolesterolü düşüren bir etkiye sahip olan C vitamini, aynı zamanda kolajen üretimini sağlar. C vitamini diüretik, yani böbreklerden idrar aracılığıyla fazla biriken sıvının atılmasında etkilidir, başka bir anlatımla, doğal bir idrar söktürücüdür.

C Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

C vitamini eksikliği, vücutta halsizlik ve isteksizlik yaparak, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir etki yaratır. Diş eti kanamalarına ve diş etlerinde şişliğe neden olabilen C vitamini eksikliği, aynı zamanda dilde yara oluşmasına da neden olmaktadır. C vitamininin vücuda yeteri ölçüde alınmaması durumunda, vücutta olan yaraların iyileşme süresi uzar. C vitamini eksikliği, kas, kemik ve eklem ağrılarına neden olur. C vitamini eksikliğinde, vücudun bağışıklık sistemi büyük ölçüde zayıflar ve hastalıklara karşı dirençsiz olur.

C Vitamininin Fazla Alınmasının Zararları Var mıdır?

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, C vitamininin de fazlası zarardır ve vücutta bazı sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Fazla alınan C vitamini, vücuttan ter ya da idrar yoluyla atılmasına karşılık, yine de bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Fazla C vitamini, böbreklerden idrar yoluyla atıldığı için, böbrekleri yorar ve böbreklerde taş oluşumuna neden olur. Fazla C vitamini alımı, demir emiliminin artışına, doğal olarak da, vücutta fazla demir depolanmasını ortaya çıkarır. Vücutta fazla depolanan demir, damar sertliğine, hücrelerin erken yaşlanmasına, karaciğer ve pankreas da bozulmalara neden olmaktadır. Ayrıca bağırsakların çalışmasını hızlandıran C vitamini, fazla alındığında ishale neden olur ve alerjik deri hastalıklarının oluşmasını sağlayabilir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini, en çok sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Kuşburnu, maydanoz, kırmızıbiber, yeşilbiber, kivi, çilek, kavun, greyfurt, portakal, mandalina, lahana, domates, karnabahar, mango, ahududu, ıspanak, turp, tere, roka ve limonda, yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır.

C Vitamini Değerini Kaybeder mi?

C vitamini bazı koşullarda değerini ve etkisini kaybeden bir vitamindir. Sıcak hava, ışık, pişirme yöntemi, hava gibi etkiler, C vitamininin değerini kaybetmesine neden olan faktörlerden bazılarıdır. C vitamininin etkisini kaybetmemesi ve faydasının vücut tarafından tam anlamıyla görülebilmesi için, tüketilmesinde bazı konulara dikkat etmek önemlidir. C vitamini hava ve ışıkla temas ettiğinde etkisini kaybettiğinden, soyulan meyvelerin ya da sıkılan meyve sularının hemen tüketilmesi gereklidir. Fazla pişirilen sebzelerde C vitamini değerini kaybettiğinden, az pişirmeye ya da çiğ tüketmeye özen gösterilmelidir. 85779