Bütün Kaz Etini Ayıklamanın Hızlı Temizlemenin Kolay Yolu

Bütün Kaz Etini Ayıklamanın Hızlı Temizlemenin Kolay Yolu. Kaz etinin lezzet bakımından son derece üst notalarda yer aldığını görmek mümkün. Özellikle ülkemizin doğu bölgelerinde çok sık tercih edilen ve özel günlerde yapılan yemeklerden birisi olarak bilinen bir alternatiftir.

Kars ve Ardahan ziyaretlerinizde mutlaka tadına bakmanız gereken bu lezzetin evlerde de yapımı sanıldığı kadar zor değildir. Kaz ile ilgili en çok duyulan şey temizlemenin zor olduğudur. Ancak bunun için bazı yöntemler var ve müthiş sonuçlar veriyor.

Kaz, içi temizlendikten hemen sonra tercihe bağlı olsa da genellikle bulgur pilavı ile doldurularak servis edilmektedir. Dolayısıyla ayıklanması lezzetinin ve görselliğinin en önemli noktası olarak tanımlanabilir. Ayıklamaya başlamadan önce nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız zor gibi görünebilir. Ancak püf noktaları ile beraber bir kazı çok basit bir biçimde ayıklayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bütün Kaz Etini Ayıklamanın Hızlı Temizlemenin Kolay Yolu

Bütün Kaz Etini Ayıklarken Dikkat Edilecek Noktalar

Bütün Kaz eti özellikle vitamin bakımından çok doygun bir yapıya sahiptir. İçerisinde A, B ve E vitamini barındırdığını ve zengin besin öğeleriyle tavsiye edildiğini hatırlatmak gerek.

B12 vitamininin eksikliği görüldüğünde uzmanların ilk önerilerinden birisi kaz tüketilmesidir. Metabolizmayı koruyan ve bağışıklık sistemini zayıflatan tüm etkenlerle savaşan bir yiyecektir.

Kaz pişirmeden önce ayıklanarak temizlendiği için öncesinde bu aşamaya dikkat çekmek gerekiyor. Hazır olarak marketlerde satılan bütün kazlardan satın aldığınızda zaten tüyleriyle uğraşmanıza gerek kalmaz.

Fakat yeni kesildiğini varsayarsak tüylerini temizleyerek başlamanız gerek. Eğer tüylerini yolmaya başlayacaksanız bu işlemi ertelemeyin. Çünkü kesildikten hemen sonra daha kolay bir biçimde tüylerinin ayrıldığını fark edeceksiniz.

Kesildikten belli bir süre geçtiyse ısıyı arttırarak bu işlemi daha da hızlandırabilirsiniz. Sıcak suyun bulunduğu bir kaba kazı tamamıyla yatırarak bir süre bekletin. Ardından çıkarınca kolayca yolabileceğinizi görebileceksiniz.

Kaz tüylerinin kolayca çıkmamasının sebebi temelde kuruluğudur. Eğer sıcak suyun içerisinde bekletirseniz bu noktada hiçbir sorun yaşamazsınız. Sıcak suda bekledikten sonra bir kısmını temizledikten sonra tekrardan tüyleri çekerken zorlanıyorsanız yeniden sıcak su uygulaması yapabilirsiniz. Akabinde de yine kolayca kaz etine ulaşabilirsiniz.

Tüyleri tamamıyla yolduktan hemen sonra kuyruk kısmına dikkat etmeniz gerekiyor. Burada yağ kesesi bulunuyor ve bunu almanız gerekiyor.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra deriyi yıkayarak kağıt havlu yardımıyla silebilirsiniz. Kuruladıktan hemen sonra ise iç organlarını çıkararak pişirmeye hazır hale getirmeniz gerek. Kaz pişirmek için pek çok farklı alternatif yollar bulunuyor. Elinizdeki malzemeler, mutfağınızdaki imkânlar ve damak tadınıza bağlı olarak bunlardan herhangi birisini seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap