Büşra İsminin Anlamı

Büşra İsminin Anlamı Nedir?

Büşra İsminin Anlamı Hamile bayanlar doğum zamanı yaklaştıkça dünyaya gelecek kız çocukları için isim düşünmeye başlarlar. Bu aşamada doğacak çocukları için hamile bayanlar ve ailesi isim telaşına kapılırlar. İsim koyma konusunda güçlük çeken ailelerin “Büşra isminin anlamı nedir?” sorusuna yanıt aradığı görülür. Büşra ismi müjde ve sevinçli haber olarak bilinir. Arapça kökenli olan Büşra ismine Kuran’da da sıkça yer verilir. Kuran’da geçiyor olması ve anlamı itibari ile aileler doğacak çocuklarına Büşra ismini vermeyi uygun görür. Hamile bayanların doğacak çocukları için Büşra ismi kısa ve kulağa hoş bir şekilde gelen güzel ve özel bir isimdir.

Yeni doğacak kız çocukları için isimlerinin anlamı kadar Kuran’da geçiyor olup olmaması da önemlidir. Bu nedenle “Büşra ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunun cevabına evet demek yeterli olacaktır. Büşra ismi Kuran’da birçok farklı ayet içinde yer alır. Örnek verilecek olursa Kuran’da en uzun sure olan Bakara Suresi içerisinde 97.ayet ve Enfal Suresi içerisinde 10.ayette yer alır. Bakara Suresi’nin 97.ayetinde anlam olarak Allah’ın 4 büyük meleğinden biri olan Cebrail Aleyhisselam için Diyanet İşleri yeni mealinde müjde verici olarak nitelendirmiştir. Bu sebeple Kuran’da güzel bir anlamı olan Büşra ismi Türk ve Müslüman toplumlarında doğacak kız çocuklarına sık sık koyulmaktadır.

Günümüzde doğacak çocuklar için artık karakter analizi yaparak bile isim kararı verildiği görülür. Karakter bakımından Büşra isminin anlamı son zamanlarda popüler bir yer almıştır. Uzmanlar doğacak kız çocukları için anlamı kadar karakterine de uygun olması gerektiğini belirtiyorlar. Bu nedenle Büşra ismi karakter olarak akılcı ve mantıklı bir özelliğe sahiptir. Çevresindeki insanlardan uzak kalarak içine kapanık bir karakter olma özelliği taşır. Büşra ismine sahip olan kız çocukları isminin özelliklerini taşıyarak eğer isterlerse çekingen olmadıkları sürece hem iş hem de sosyal yaşantısında başarılı olabilirler. Aynı zamanda duygusal bir yapıya sahip olan Büşra ismi için lider bir ruha sahip olduğu söylenebilir. Anlam olarak kız çocukları için önemli bir yer oluşturur.

Büşra isminin popülarite oranına bakıldığı zaman kız çocuklarına verilen ilk 100 isim listesinde yer alır. Aralık 2018 verilerinin sonuçlarına göre Büşra ismi bütün isimler arasında 589. sırada yer alarak İstanbul’da en fazla görülen isimlerden biridir. 2018 yılından bu yana Büşra ismi popüler bir hal alarak kız çocuklarına verilen isimlerden biri olmuştur. Uzmanların belirttiği görüşe göre Büşra isminin analizi yapılacak olursa bu isim kız çocukları için duygusallığı ifade eder. Kararlarını verirken duygusal yönü ağır basan Büşra adlı kız çocukları tereddütlü bir kişilik yapısındadır ve aynı zamanda gururlu bir yapıya sahiptir. Üretkenliği ile ün salmış olan bu isimdeki kız çocukları hırslı ve azimli bir kişiliğe sahip olurlar. Farklı açılardan Büşra isminin anlamı hümanist yani insancıl bir yapı özelliği ile bilinir. Maceraperest bir özelliği bulunan bu isim hayal kırıklığını sevmeyen bir karaktere sahiptir. Bu özelliğinden dolayı çevresi tarafından saygın bir yer edinir. Büşra ismi bu nedenle kültürümüzde genel olarak önemli bir yer ve yapıdadır.

Son zamanların popüler isimlerinden biri olan Büşra ismine sahip ünlüler arasında Büşra Pekin sıklıkla yer alıyor. Ünlü tiyatro oyuncusunun yanı sıra sosyal medyada ün salmış olan Büşra Duran Gündüz ise bu isme sahip olan ünlüler arasında yerini almıştır. Oyuncu olarak yine en çok bilinen ünlülerden biri olan Büşra Ayaydın da önemli isimlerden biridir. Anlam ve karakteristik özellikleri bakımından Büşra ismi doğacak çocuklara verilen en güzel isimlerden biridir. 

busra-isminin-anlami-47947
Büşra İsminin Anlamı

Büşra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Çalışan, Çaba Gösteren
  • 2 – Tebessüm Et
  • 3 – İncil’in bir ismi.
  • 4 – Müjde, sevinçli haber

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: büşra:
Kuran ‘da geçiyor.

Büşra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Büşra ismini kullanan 207.901 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Büşra ismini kullanan 39.930 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Büşra ismini kullanan 14.426 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Büşra ismini kullanan 7.843 kişi bulunmaktadır.

Büşra isminin Türkiye sıralaması

Büşra en çok kullanılan 32. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 13. isimdir.

Büşra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.933 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Büşra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Büşra isminin Harf Analizi

Kişiye Büşra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Büşra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Büşra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Büşra isminin anlamını gözden geçirin!

Büşra İsminin Numerolojisi

Büşra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
Ü: yirmi altı
Ş: yirmi üç
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 73

Büşra ismi Türkçe kökenli ve Türkiye’de oldukça yaygın bir isimdir. İşte Büşra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Büşra Pekin: Türk oyuncu. “Eve Dönüş” ve “Yalancı Bahar” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Büşra Yılmaz: Türk basketbolcu. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nda forma giymiş ve Türkiye milli takımında yer almıştır.
  3. Büşra Kılıç: Türk güreşçi. Kadın serbest stilde müsabakalara katılan ve ulusal ve uluslararası arenada başarılar elde eden bir sporcu.
  4. Büşra Develi: Türk oyuncu. “Kardeşim Benim” ve “Meryem” gibi televizyon dizileri ve filmlerde rol almıştır.

Bu listedeki kişiler, Büşra ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Türkiye’de daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Büşra ismini taşıyabilir.

77952