Burak İsminin Anlamı

Burak İsminin Anlamı Nedir?

Burak İsminin Anlamı Farklı kişilik ve karakterlere sahip olan insanların değişik olarak farklı isimleri bulunmaktadır. Bu isimlerin koyulması genellikle ailelerin karar verdiği eylemlerdir. Erkek ve kız isimleri olarak değişkenlik gösteren bu isimler ayrı ayrı anlamlar ve değerler taşımaktadır. Bu isimler arasında yer alan Burak isminin anlamı temiz, berrak ve dürüstlük demektir. Genellikle erkek çocuğuna verilen isimlerden olan bu isim kız çocuklarına genel olarak kullanılmamaktadır. Popüler olan ve çoğu insanın tercih ettiği Burak isminin kökeni Arapça olmaktadır. Arapça’dan dilimize geçmiş bir isim olarak dikkat çekiyor.

Her insana farklı şekillerde isim konulmasının sebebi onları birbirinden ayıran görsel ve kişisel özellikleri olmasıdır. İnsanlara seslenebilmek ve iletişim kurmak adına verilmiş olan bu isimler büyük ölçüde önem taşımaktadır. Her ismin Türk dil kurumuna göre de anlamı bulunmaktadır. Bu gibi isimlerden Burak isminin anlamı da Türk dil kurumunda verilmektedir. Bu konuda bakıldığı zaman Burak isminin TDK deki anlamı Hz. Muhammed’in Miraç Gecesi’nde bindiği atın ismi anlamına gelmektedir.

Erkek çocuklarına koyulan isimlerden olan Burak isminin anlamı ve önemi güzelliği bakımından oldukça popüler olmaktadır. Genel olarak erkek çocuklarına çoğunlukla verilen bu isim analiz olarak da araştırılması yapılmıştır. Bu konuda Burak isminin analizi sayısal olarak bakıldığında Türkiye’de tam net olarak 176.110 adet bulunmaktadır. Tüm isimler içerisinde 40.sırada yer almaktadır. Yani tam olarak Türkiye oranına bakılırsa her 40 kişiden birinde Burak ismi bulunmaktadır. Sıkça rastlanılan bir isimdir.

Türkiye de her 40 kişiden birinde olan Burak isminin anlamı ve popülerliği oldukça beğeni kazanmaktadır. Her ismin değişik karakter anlamının olduğu gibi Burak isminin de bulunmaktadır. Bu konuda bakıldığında Burak isminin kişilik analizi yapılması gerekirse hızlılığı ve pratikliği ile bilinen isim olmaktadır. Aynı zamanda adaletli olan bu isim oldukça coşku dolu yapıya sahip olmaktadır. Eğlence  onlar için adeta bir yaşam biçimidir. Her konuda düşünceli ve genel olarak entelektüel yapıya sahip olmaktadırlar. Çalışkan azimli ve pratik yönleri de oldukça bilinmektedir. Sevecen ve yardımsever yapıya sahip olup herkes için elinden gelen yardımı yapan bir yapıya da sahiptirler.

Burak ismini taşıyan ve Burak isminin anlamı bakımından seven insanlar çoğunlukla diğer çocuklarına da buna yakın isimler koymaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman Burak ismine benzer olan isimler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Başak
 • Berrak
 • Bucak
 • Ferahnak
 • Irmak
 • Leylak
 • Yaprak
 • Zambak
 • Abdülhak
 • Abdürrezzak
 • Akburak
 • Alpak
 • Barak
 • Başak

Gibi Burak ismine benzer isimler bulunmaktadır.

burak-isminin-anlami-86447
Burak İsminin Anlamı

Din ve örf ve adetleri gereği çoğunlukla dini bakımdan uygun isimler seçilir. Burak ismi Kuran’da geçmez fakat dini açıdan verilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. İslami açıdan merak edenlerin Burak ismi caiz mi sorularına net ifade edilirse bu isim caiz olmaktadır. Bu nedenle bu ismi kullanacak olan aileler güven ve gönül rahatlığı ile verebilmektedir. Oldukça araştırılan ve Burak isminin anlamı ve din açısından uygunluğu olan bu isim genel olarak beğenilmektedir.

Sanat dünyası akıl almaz olup ve çokça değerli ünlüler bulunmaktadır. Bu isimler arasında Burak isminin anlamı ve önemine sahip olan  değerli ünlü sanatçı ve aynı zamanda oyuncularda bulunur. Bu gibi ünlü olan kişiler Burak Kut, Burak Özçivit, Burak Deniz, Burak Yılmaz, Burak Aksak gibi isimler bulunmaktadır. Bunlar dışında sanat dünyasında  Burak ismine sahip olan ünlüler bulunmamaktadır. Yani genel olarak tanınan ve beğenilen bu isimler dışında da isimlerde bulunur. Burak ismi sanat dünyasında oldukça fazla bulunmaktadır.

Burak isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Berk-Yıldırımdan Türetilmiştir. – Hz. Muhammedin Miracdaki Bineği. Kuranda Böyle Bir İsim Geçmemekle Beraber, İslam Kaynaklarında Böyle Bir Binitin Olduğuna Dair Rivayetler Vardır. Burak Reis: (Öl. 1499). Osmanlı Denizcilerinden.
 • 2 – Dişi Geyik
 • 3 – Başkaları Seni Toplasın, Derleme İşine Konu Ol, Toparlasınlar, Toplan
 • 4 – Hz. Muhammed’İn Miraç’Taki Bineği.
 • 5 – Hz. Muhammed’in Miraç Gecesi’ndeki biniti.
 • 6 – Hz. Muhammed’in (s.a.a) Miraca çıkarken bindiği bineğin adı. (Hadislerde geçer)
 • 7 – Arapça yıldırım, şimşek, parıldamak, ışıldamak anlamlarına gelen Berk kelimesinden türetilmiştir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Burak ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Burak ismini kullanan 178.246 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Burak ismini kullanan 41.880 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Burak ismini kullanan 15.468 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Burak ismini kullanan 10.234 kişi bulunmaktadır.

Burak isminin Türkiye sıralaması

Burak en çok kullanılan 46. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 25. isimdir.

Burak ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.136 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Burak isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Burak isminin Harf Analizi

Kişiye Burak ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Burak İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Burak ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Burak isminin anlamını gözden geçirin!

Burak İsminin Numerolojisi

Burak isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
U: yirmi beş
R: yirmi bir
A: bir
K: on dört
TOPLAM: 63

Burak ismi Türkiye’de oldukça yaygın bir isim olduğu için birçok ünlü kişi bu ismi taşımaktadır. İşte bazı ünlü Burak’lar:

 1. Burak Özçivit: Türk oyuncu ve model. “Muhteşem Yüzyıl” ve “Kara Sevda” gibi dizilerdeki rolleriyle tanınmıştır.
 2. Burak Deniz: Türk oyuncu ve model. “Tatlı Küçük Yalancılar” ve “Aşk Laftan Anlamaz” gibi dizilerde rol almıştır.
 3. Burak Yılmaz: Türk milli futbolcu. Türkiye’nin önemli golcülerinden biri olarak tanınır.
 4. Burak Kut: Türk şarkıcı ve oyuncu. Müzik kariyerinin yanı sıra “Yılan Hikayesi” dizisinde başrol oynamıştır.
 5. Burak Özdemir (CZN Burak): Sosyal medya fenomeni ve şef. TikTok ve Instagram platformlarında yemek videolarıyla popülerlik kazanmıştır.

Yukarıda belirtilen kişiler, Burak ismini taşıyan bazı ünlü kişilerdir.

3381