Börek Açma Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Börek Açma Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar. Börek gibi lezzetli hamur işlerinin her zaman sofralarda yer edinmesi şaşırtıcı değil. Özellikle ülkemiz gibi geleneksel mutfağına sahip çıkan bölgelerde bu duruma sık sık rastlayabiliyoruz.

Ayrıca börek yaparken kullanılabilecek birkaç farklı metot var. Örneğin ev açması tabiri herkes tarafından bilinir. Böreğin hamurunu açarak yufkayı evde yapmak bu tabirin karşılığıdır.

Ancak artık bunun yerine dışarıdan hazır yufka alarak börek yapıldığına daha çok şahit oluyoruz. Aslında evde açılan yufkanın tadı daha da ayrı oluyor.

Günümüzde börek yapacağınız zaman en zorlanacağınız kısım ise yufkanın dolayısıyla hamurun açılma aşaması olabilir. Oysa bunun için herkesin bilmediği bazı mutfak sırları olduğunu vurgulamak gerek.

Börek Açma için Hamurun İncelikleri

Börek hamuru diğer hamur türlerinden biraz daha farklı bir noktaya konulabilir. Çünkü diğerlerinde hamur açılarak yufka formuna getirilmez. Ancak börek ve baklava için bu durum gerçekten önemlidir. Hem lezzet için hem de böreğin şekli, kokusu ve kıvamı için en önemli noktaların başında gelir.

Hamuru tarife bağlı kalarak hazırladıktan hemen sonra bazı detayları atlamayarak böreği yapmanız mümkün. Bu püf noktaların başında yufkaların açılması var.

Hamurdan ufak ufak parçalar bölerek bunları oklava ile genişletmeniz gerek. Bu genişletme aşaması aynı zamanda hamurun incelmesine de sebep oluyor.

Tepsiye dizerek böreğin malzemesini eklemeye başladığınızda ise en önemli unsur yağ oluyor. Aslında yağ kullanımı börek yaparken en net detayların başında gelir.

Çünkü her yufkayı yağlamak daha çıtır çıtır bir börek yapmanıza olanak tanır. Dışarıda yediğiniz börek hem yumuşak hem de daha ağızda dağılan bir yapıya sahiptir. Fakat evdekine kıyasla çok daha yağlıdır. Bunun sebebini bu şekilde açıklamak mümkün.

Hamuru açmadan önce yoğurma şamasında mutlaka su yerine süt kullanmanız önerilir. Bu sayede daha yumuşak ve lezzetli bir hamur elde edersiniz. Dolayısıyla bunun sonucunda yufkalar daha da iyi olur. Sütü ılık olarak eklemek ve yanında yumurta da dahil etmek hamur harcını daha kıvamlı bir hale getirecektir.

Yaptığınız börek türü farklı ise buna göre bir hamur yoğurmalısınız. Örneğin çiğ börek hamurunda ılık su önemli bir faktördür. Hatta çiğ böreğin gevrekliğini sağlayan nokta sirkedir.

Yine benzer şekilde Boşnak böreği için uygulanan teknik olabildiğince sade bir hamur oluşturmaktır. Burada da süt yerine su, un ve tuz yeterli olabiliyor. Eğer Arnavut böreği yapacaksanız kıvamını çok iyi tutturmanız gerek. Hamurun bu kıvamda olabilmesi içinse sirke ile zeytinyağı karıştırılarak hamura dahil edilir.

Su böreği kadar lezzetli bir tarifi uygulamak için biraz daha zahmete girmeniz gerek. Her yufka katını ayrı ayrı tuzlu suda haşlıyor olmanız ideal sonuç için önem arz ediyor. Ayrıca yine tüm yufkaları dizdikten sonra tepsi üzerinde yağlamayı ihmal etmeyin. Yağ ile yumurtanın karıştırılarak sürülmesi lezzet ve yumuşaklık bakımından biraz daha pozitif bir sonuç verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap