Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Vücudumuzun atıklarının süzülmesini sağlayan sistemi temsil eden böbreklerimiz iki tane olmak üzere sağlıklı bir insanda tüm ihtiyacı tek başlarına karşılayabi..

Vücudumuzun atıklarının süzülmesini sağlayan sistemi temsil eden böbreklerimiz iki tane olmak üzere sağlıklı bir insanda tüm ihtiyacı tek başlarına karşılayabilirler. Fakat bu durum bazı insanlarda farklı reaksiyonlarla gerçekleşebilir. Böbrek yetmezliği, tek böbreğin alınması ve buna benzer durumlar sebebiyle tek bir böbrekle de yaşamsal fonksiyonlarını sürdüren hastalar vardır. Özellikle de bu hastaların böbreklere ne iyi gelir diye merak ettiklerini biliyoruz. Üriner sistem için vazgeçilmez bir kısım olan böbreklerin pek bilinmese de asit-baz dengesini koruduğunu söylemeliyiz. Kan basıncını ise dengede tutan faktörlerden birisi olduğu için diğer sağlık sorunlarını da tetikleyici bir unsur olabilmektedir. Haliyle dikkat edilmesi gereken organlardan birisidir. Sodyum ve potasyum bileşenlere sahip olan besinlerin tüketilmesiyle birlikte böbreklerin düzensiz çalışması ve işlevini aksatması mümkün hale gelir. Sık sık yaşadığınız bir mide bulantısıyla beklemediğiniz bir iştah kesikliği başınıza geliyorsa bu midenizden dolayı değil üriner yapının çalışamamasından kaynaklanıyor olabilir. Böbreklerin bir rahatsızlık olduğunda dışa vurumu bu şekilde olurken aynı zamanda halsizlik ve kilo kayıpları da çok sık gözlemlenir.

Böbreklere Ne İyi Gelir?

Böbrek rahatsızlıkları başta sindirim ve boşaltım sistemi olmak üzere tüm vücudun dengesini bozabilmektedir. Belirli bir süre müdahale edilmeyen böbrek hastalıklarının sonradan hayatımızda ciddi eksikliklere yol açabileceğini de söylemeden geçmeyelim. Böbrek hastalıkları insanların ciddi bir biçimde problem yaşamalarına sebep olabiliyor. Zira düzensiz çalışma sonucunda daha çabuk yorulma, ağır iş yapamama, iştahsızlık ve halsizlik sorunlarıyla hayatlarını idame ettirmekte bile güç durumlarla karşılaşabiliyorlar.

Soya Proteini

Soya fosfor yönünden zengin olup çocukluktan itibaren alınması gereken bir proteindir. Kemik gelişimi içinde hayati önem taşıyan proteinin büyük çoğunluğunu ise süt ve süt ürünlerinden alırız. Aynı şekilde kırmızı etinde bu konuda zengin bir yapıda olduğunu vurgulayalım. Fakat fosfor seviyesinin artması da kemikler için çok sağlıklı olmayacaktır. Soya proteini alabileceğiniz alternatif bir diyet listesiyle dengede kullanmanız çok önemlidir.

Sebzeler

Sebze tüketimi gerçekten tüm hastalıklar için önemli bir noktadadır. Bir bakıma vücudumuzun et ve süt ürünleri kadar ihtiyaç duyduğu sebzelere gereken hassasiyeti göstermediğimiz ortadadır. Bu yüzden de vücudun temizlenmesinde önemli bir pay sahibi olan böbreklerin anti toksidan yapısını kaybetmemesi için sebze yemeklerine haftanın 4 günü minimum düzeyde ulaşmanız gerekir.

Meyveler

Vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve özellikle de vitaminleri tamamıyla depolamak amacıyla meyve tüketimini azar azar düzenli olacak şekilde dengelemelisiniz. Böylelikle gün içinde ara öğünlerde meyve tüketip daha sağlıklı bir böbreğe, daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Pirinç

Karbonhidratlar arasında en sık tercih edilen, sıklıkla yemek masalarından da eksik olmayan pirinç aşırı potasyum tüketmemesi gereken böbrek hastaları için ideal yapıdadır. Potasyum oranı çok düşük olduğundan beslenme alışkanlıklarında da yer etmesi gerekiyor. Potasyumun böbrekten süzülmesi çok daha güçtür ve aşırı miktarda tükettiğinizde daha ciddi problemlere yol açabilir.

Sodyum İçeren Besinler

Sodyum içeren besinlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken tek nokta düşük sodyum oranıdır. Çünkü kan basıncını kontrol edebilen bir olgudan bahsediyoruz. Haliyle aldığınız sodyum miktarının çok yüksek olması zaman içerisinde öğütülememesine, bu da vücutta farklı hastalıkların başlangıcına böbrekler üzerinden sebep olmaktadır. Örneğin sos kullanmanız, konservelerle yapılan gıdalar tüketmeniz, ısıl işlem görmüş et ürünleriyle birlikte patates cipsi yemeniz sodyum yönünden vücudun zarar görmesini sağlayacaktır. 89718