Bıttım Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar?

  Bıttım sabunu ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Bunun sebebiyse bitkinin aslında Menengiç ismiyle bilinmesidir. Her ne kadar sabunu yine kula..

Bıttım sabunu ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Bunun sebebiyse bitkinin aslında Menengiç ismiyle bilinmesidir. Her ne kadar sabunu yine kulağınıza tanıdık gelmemiş olsa da Menengiç kahvesinin ne kadar faydalı olduğuna dair kulağınıza bazı bilgiler çalınmış olabilir. Son dönemlerin en popüler kahvesi olmakla beraber tüm illerde bulunabilmektedir. Saç ve cilt bakımı için oldukça yararlı olduğu kanıtlanmış olan bu doğal sabunun kullanım oranı ise bir hayli düşük. Oysa aldığımız şampuanlardan ve cilt jellerinden hem yararlı hem de daha doğaldır. Bıttım sabununun faydaları arasında geniş bir yelpazeye rastlamamıza karşın Türkiye’de Mardin ve Siirt illerinde, çoğunlukla da Güneydoğu Anadolu bölgesinde rastlanmaktadır. Ne yazık ki batıda kullanım aşamasında çok büyük bir popülariteye ulaşamamıştır. Bu süreçte daha fazla yaygınlaşması ve kimyasaldan doğal ürünlere geçişte önemli bir rol oynayacağını düşünmekteyiz. Çünkü saç dökülmesine çare olup beyazları önleyen, kepeklenmeyi bitiren, dermatolojik rahatsızlıklara ise deva olan bir yapısı vardır.

Bıttım Sabunuyla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bıttım sabunu doğal ve organik bir üretimin eseri olup menengiç bitkisinin yağ özütünden elde edilir. Haliyle doğallığından ötürü saç ve saç köklerinize besleyici bir unsur olarak görülebilir. Genelde bunun için türlü şampuanlar ve saç bakım ürünlerine para verdiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Oysa kimyasal ürünlerin karışımdan elde edilen bu saç bakım kürlerinin ne kadar yararlı olduğu halen tartışılmaktadır. Saç bakımı için Bıttım sabunu kullanmak bildiğiniz teorik bilgiden farklı değildir. Saçınızı şampuan yerine bu organik sabunla yıkadığınızda saçınızın sağlığı için önemli birçok kriteri kazanmış olacaksınız. Saç dökülmesinde azalma Saç beyazlamasını yavaşlatma Saçlarda oluşan kepeklenmeyi bitirme Yıpranan saçlarınızın onarımı Daha güçlü saç yapısı Kırık saçlarda onarım Daha parlak saçlar Bıttım sabunuyla saçlarınızı yıkarken saçlarınızın tamamıyla ıslak olmasına özen gösterin. Buna ek olarak sabunun dışında herhangi bir bakım ürünü ya da şampuan kullanmanız önerilmemektedir. Yukarıdaki tüm etkileri alabilmek için tekil kullanım önemlidir. Bu ayrıntıya dikkat edilmediği takdirde alınan sonuçlar son derece düşük ölçekte olabilir. Saçınızı ıslattıktan sonra köpürtene kadar Bıttım sabunuyla yıkamalısınız. Ardından ise masaj yaparak saç diplerinize uygulamanız gerekir. Bu saçların kökten güçlenmesini ve saç sağlığınızın ideal seviyeye ulaşmasını sağlar. Ardından ise soğuk suyla durulamanız önerilmemektedir. Ilık su kullanmak saç derinizin için en idealidir. Güzelce duruladıktan sonra saçınızda bir sabun artığının kalmadığına dikkat edin. Tavsiye edilen kullanım şekli gün aşırı Bıttım sabunuyla saçlarınızı yıkamanız üzerinedir.

Bıttım Sabunuyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Dermatolojik rahatsızlıklar için menengiç bitkisinin özütü oldukça faydalıdır. Onarıcı yapısı gereği akne ve sivilce oluşumlarının önüne geçerek çok daha yararlı bir tedavi sürecini bizlere sunar. Buna ek olarak Bıttım sabunu cilt bakımı için tüm vücutta uygulanabilir. Şöyle ki lavabonuzda bulunan el sabununuzu bu organik sabunla değiştirebilirsiniz. Duş alırken vücudunuz için köpürtme işlemini duş jeli yerine yine sabunla yapmanız mümkün. Hem cildinizde oluşan sivilce benzeri oluşumları önler, hem de mantar oluşumunun önüne geçer. En ciddi cilt sorunları arasında bulunan egzama gibi hastalıklarla uğraşmamak için cildinizin ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri size sunabilecek bir üründür.

Bıttım Sabununun Yan Etkileri Var Mı?

Bir alerjik durumu olmadığından ötürü Bıttım sabunu yan etki bakımından nötrdür. Kimsenin saç sağlığı ve cilt bakımı açısından tereddüt etmesine bu yüzden gerek yoktur. Yine de her doğal ürünün içeriğinde doğal yağ özütleri bulunur. Menengiç bitkisinin Bıttım sabunu yapımında kullanıldığını hesaba katarsak yağ oranı yüksek bir sabundan bahsetmek mümkün olmaktadır. Eğer kronik ya da sonradan oluşmuş bir cilt rahatsızlığınız varsa kesinlikle doktorunuzun tavsiyesiyle kullanmanız önerilir. Keza dermatoloji uzmanları Bıttım sabununun faydaları sebebiyle hastalarına öneride bulunabiliyor. Sizin alerjen konusunda hassasiyet yaşamamanız için bu öneriyi almanız tavsiye edilir.

Bıttım Sabununun Faydaları

Tamamıyla saç ve cilt odaklı bir bakım sağlayan Bıttım sabunu yararları açısından ciddi bir bakım ürünü olarak görünmektedir. Aslında birçok kozmetik üründen daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hele ki şampuan, duş jeli ve saç bakım kürleri gibi kimyasal içerikli ürünlerin temizlik dışında sağladığı zararlar hesaba katılırsa çok daha doğal bir alternatif olduğu ortadadır.

Saç Dökülmeleri

Bazen yaştan bazen ise farklı sebeplerden ötürü saç dökülmesi birçok insanın yaşadığı olumsuz bir durumdur. Bunu engellemek ve önlemek içinse farklı kimyasal ürünlere başvurulabilir. Ancak Bıttım sabunu kullanarak oldukça rahat bir biçimde saçlarınızın sağlıklı kalması sağlanmaktadır.

Saç Derisi Sorunları

Saç derisinde yaşanan sorunlar arasında kepek, sedef hastalığı, deri döküntüleri ve bakteri oluşumu gözlenebilir. Bunların tamamından kurtulmanın en kolay yolu ise düzenli olarak gün aşırı Bıttım sabunu kullanmaktır.

Daha Doğal Saçlar

Saçlarınızın hem daha güçlü hem de parlak bir görünüme kavuşması için tercih edebilirsiniz. İpeksi bir havaya bürünecek olan saçlarınızın size çok daha sağlıklı bir saç stili sunacağından şüpheniz olmasın.

Mikrop ve Bakterilere Karşı

Hem cilt hem saç için mikropları barındırmayıp bakterilerin üremesini engelleyen yönünü es geçmemek gerekiyor. En bilinen deri hastalıkları arasında bulunan mantar ve egzama için çözüm yollarından birisidir. Üstelik doğal bir çözüm üretir. Bu yönden varis oluşumunu engellediği gibi tedavi sürecinde etkin rol oynar.

Saç Beyazlaması

Çoğunlukla yaşlılık sebebiyle, bazen ise stresten ötürü saç beyazlaması yaşanabilir. Bunu yaşamamak adına ortalama bir yıla yakın kullanım gerekir. Eğer düzenli olarak kullanılırsa saç beyazlaması durdurulabilir. 36299