Billur İsminin Anlamı

Billur İsminin Anlamı Nedir?

Billur İsminin Anlamı Kız çocuklarına isim verilirken Billur ismi oldukça sık tercih edilen bir isimdir. Bu nedenle “Billur isminin anlamı nedir?” sorusu sıklıkla sorulur. Billur isminin birçok anlamı olmakla birlikte bin tane gül, açılmamış ve gonca gül anlamlarına gelir. Bir diğer manası ise berrak, duru, kristal ve kesme camdır. Ayrıca şeffaf, temiz, parlak, elmas, parlak taş ve necef taşı gibi çeşitli birçok anlamda kullanılır.

Aileler yeni doğan çocuklarına isim seçerken çoğu zaman Kuran’da yer almasına özen gösterirler. Bu nedenle “Billur ismi Kuran’da geçiyor mu?” diye araştırıldığında geçmediği görülmüştür. Ancak Arapça kökenli bir isim olan Billur ismi Türk toplumunda olduğu kadar Arap toplumunda da tercih edilen isimlerden biridir. Özellikle kız çocuklarında tercih edilir.

İsim analizinde Billur ismi analiz edilecek olursa şu şekilde değerlendirme yapılabilir; bu isme sahip kişiler az sayıda dost edinmeyi tercih ederler. Etrafındaki insanlara güven duymaları ve bağlanmaları halinde içten bir sevgi beslerler. Çok heyecanlı bir yapıya sahip oldukları için heyecanlı anlarında gözleri hiçbir şeyi görmez. Bu nedenle bazen kalp kırıcı olabilirler.

Billur ismine sahip kişilerin genellikle arkadaş canlısı, etrafına karşı duyarlı, hoşgörü sahibi, tatlı diliyle kendini sevdiren, uyumlu ve sevimli olduğu gözlemlenmiştir. İnsanlar arasında adil olan, her zaman bir yolunu bularak uzlaşmacı bir yapıya sahiptirler. Sanatsal yönleri gelişmiş olan Billur ismine sahip kişiler aynı zamanda nezaketli ve iyimserdirler. Bu kişilerin zor affeden, aşırı titiz, sorgulayıcı ve zor memnun olan bir tarafları da vardır.

İsim tercihinde bulunurken insanlar harf analizine de önem vermektedir. Bu nedenle sizler için Billur isminin harf analizi yapıldı. B harfi kişiye önsezileri kuvvetli olduğuna dair bilgi vermektedir. İ harfi kişiye duygusal hassas olduğunu çağrışım yapar. L harfi kişiye sanatsal bir ruh katar. U harfi bolluk ve bereketin simgesidir. Ancak bir taneden fazla kullanılmamalıdır. R harfi tereddütlü kişileri çağrıştırır. İsimde kullanılmasa da olur.

Günümüzde artık isimler üzerinden kişilik analizi yapılmaktadır. Bu noktada Billur isminin kişilik analizi incelendiğinde bu isme sahip kişilerin taklit yeteneğinin oldukça gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir. Bu kişileri eğlenmekten ve konuşmaktan çok keyif alırlar. Altıncı hisleri kuvvetli olan bu kişilerin sezgileri oldukça gelişmiştir. Kariyerlerini çok önemsedikleri için iş hayatı tüm ihtiyaçlarından önce gelir. Sabırlı ve azimli olması ve aynı zamanda işlerinde temkinli davranması belirgin özelliklerindendir. Duygusal olarak bir kişiye tamamen bağlanmadan önce çok titiz davranarak onun gerçekten güvenilir olup olmadığından emin olmak ister.

Billur ismiyle benzerlik gösteren isimler; Billure, Birnur, Bilgenur, Binnur, Busenur, Bilgi ve Bilgin gibi çeşitli isimlerden oluşmaktadır. Çocuk için ikinci bir isim ya da kardeşine uyumlu bir isim verilmek istendiğinde bu isimler tercih edilebilir. Türkiye’de toplamda 1217 kişi Billur ismini kullanmaktadır. Ülkemizde Billur ismini kullananların 462’si İstanbul’da, 104’ü Ankara’da ve 73’ü de İzmir’de yaşamaktadır. Türkiye’de Billur ismi en çok kullanılan 2625. isimdir. Son bir yılda 18 kişi Billur ismini almıştır.

Ülkemizde Billur ismine sahip ünlüler incelendiğinde iki kişiye rastlanmıştır. Bunlardan biri tiyatro oyuncusu Billur Kalkavan, bir diğeri ise televizyon sunucusu ve oyuncusu olan Billur Yazgan’dır. Çocuklara Billur ismini koymada Türk gelenek ve görenekleri ve İslam dini dikkate alındığında herhangi bir sakınca görülmemiştir. Anlam ve analizleri incelendiğinde ismin konulmasında herhangi bir engel yoktur. Billur ismini çocuğuna vermek isteyenlerin herhangi bir tereddütte kalmalarına gerek yoktur. Gönül rahatlığıyla bu ismi çocuklarına verebilirler. 

billur-isminin-anlami-46591
Billur İsminin Anlamı

Billur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bin Tane Gül
  • 2 – Açılmamış Gül, Tomurcuk Gül
  • 3 – Bazı Cisimlerin Tabi Olarak Aldıkları Geometrik Şekil.
  • 4 – Duru, Berrak, Kesme Cam, Kristal.
  • 5 – Necef Taşı. (Mec.) Temiz, Pırıl Pırıl İnsan.
  • 6 – Işıklı, parlak
  • 7 – Şeffaf, duru, temiz, saydam, tanınmış ve değerli kesme cam, kristal.
  • 8 – Parlak taş, elmas gibi kıymetli.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Billur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Billur ismini kullanan 1.217 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Billur ismini kullanan 462 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Billur ismini kullanan 104 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Billur ismini kullanan 73 kişi bulunmaktadır.

Billur isminin Türkiye sıralaması

Billur en çok kullanılan 2625. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1187. isimdir.

Billur ismini kullananların sayısı, son bir yılda 18 kişi artmıştır.

Billur isminin Harf Analizi

Kişiye Billur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Billur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Billur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Billur isminin anlamını gözden geçirin!

Billur İsminin Numerolojisi

Billur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
İ: on iki
L: on beş
L: on beş
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 90

Billur ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte Billur ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Billur Kalkavan: Türk model, sunucu ve oyuncu. “Türkiye’nin Yıldızları” adlı programı sunmuş ve televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Billur Yıldırım: Türk milli basketbolcu. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nda forma giymiş ve Türkiye milli takımında da yer almıştır.
5444