Bilinçsiz Spor Ağır Sakatlıklara Neden Olabilir Dikkat!

Bilinçsiz Spor Ağır Sakatlıklara Neden Olabilir Dikkat! Olası spor sakatlanmalarına imkan veren hataları belirleyerek, daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılan spor ile hayatınızı daha keyifli hale getirmeniz mümkün.

Bu makalede ve Bilinçsiz Spor Ağır Sakatlıklar Neden Olabilir Dikkat Spor Sakatlıkları Bilinçli detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Antrenman esnasında yanlış uygulamalar nedeniyle ya da ısınmayı es geçerek doğrudan çalışmaya geçen birçok birey bir takım sakatlanmalar yaşayarak, spora daha uzak kalmayı tercih ediyor.

Isınmadan Antrenmana Başlamak

Isınmadan Antrenmana Başlamak

Vücudu esnetmeden yani ısınmadan yapılan antrenmanlar, sakatlıklara davetiye çıkarıyor. Hangi spor dalı olursa olsun, ısınmadan antrenman yapmanın çok büyük bir yanlış olduğunu bilmemiz gerekir. Isınma egzersizler ile kasları esnetmek, hem antrenman performansını yükseltir, hem de sakatlanma riskini en az seviyelere indirir. Şunu unutmayın; antrenman sonrası oluşan ekrem ağlarının en büyük sebebi yeterince ısınmadan spora başlamak sonucunda meydana gelmektedir.

Sporda Hareketleri Doğru Formda Yapmamak

Sporda Hareketleri Doğru Formda Yapmamak

Hareketlerin doğru formlarını oturtmak, spora yeni başladıysanız biraz vaktinizi alabilir. Bu konuda sabırlı olun ve tekrarları arttırarak hareketlerin doğru yapılışını öğrenmeye çalışın. Yanlış uygulanan egzersiz hareketleri, hedeflediğiniz kasın verimli olarak çalışmasını engellerken aynı zamanda sakatlık riskini arttırmaktan başka bir şey değildir. Egoyu bir kenara bırakarak, çalışacağınız ağırlıkları doğru seçmeli ve hareketi tam yapmaya özen göstererek sağlığımızı korumaya dikkat etmeliyiz.

Sporda Kaldırabileceğinizden Fazla Ağırlık ile Çalışmak

Sporda Kaldırabileceğinizden Fazla Ağırlık ile Çalışmak

Fitness salonunda çalışacağınız ağırlıkları iyi belirlemelisiniz. Kapasitenizin üzerinde ağırlıklarla çalışmak, bir anlık dikkat dağınıklığı ile ağırlıkların üzerinize düşmesine ya da kaslarınızı gereğinden fazla zorlamaktan doğan sakatlıklar yaşamanıza sebep olabilir. Setinizin sadece son 1-2 tekrarında zorlanıyor olmanız gerekiyor. Bunun için de antrenmanlarınızda mutlaka bir partnerle çalışmanızda yarar olduğunu söylemeliyiz.

Gün geçtikçe gücünüz ve kas hacminiz artacağından daha fazla ağırlıkla, daha fazla tekrar yapabilir hale geleceğinizden adım adım ilerlemelisiniz. Bilinçsiz spor yapmak daha ağır sonuçlara neden olabilir.

97124