Bıldırcın Eti Nasıl Pişirilir? Lezzetli Bıldırcın Dolması İçin Öneriler

Bıldırcın Eti Nasıl Pişirilir? Lezzetli Bıldırcın Dolması İçin Öneriler. Bıldırcın kadar lezzetli bir ete rastlamak oldukça zordur. Bunu bilenler ise bıldırcın ile yapılan et tariflerinin pişirilmesine büyük özen gösterir.

Bu makalede ve Bıldırcın Eti Nasıl Pişirilir Lezzetli Bıldırcın Dolması Öneriler Yemek detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Temizleme aşamasından pişirme tekniğine kadar her detay önemlidir. Lezzetini ve etin diriliğini bu belirler. Dolayısıyla faydaları ile öne çıktığı kadar leziz bir tarif olmasıyla da sofralarda yerini almaktadır.

Et tüketmenin sağlık açısından faydaları uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Bıldırcın gibi eti lezzetli olan alternatifler ise tam bu noktada sofralar için özel tariflerle pişiriliyor.

A, B6, C, E ve D vitaminlerine sahip olan kalsiyum ve protein deposu bir besindir. Ayrıca magnezyum, sodyum, demir ve kalsiyum açısından tüketilmesi önerilmektedir. Yüklü miktarda potasyum içerdiği için mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Bıldırcın Eti Pişirme Yöntemi

Bıldırcın Eti Pişirme Yöntemi

Özellikle kas şikâyetleri ya da eklem ağrıları çekenler bıldırcın tüketmektedir. Protein ve kalsiyum içeriği tam bu noktada ön plana çıkmaktadır.

Böbreklerin düzenli çalışmasını sağladığından ötürü böbrek sorunları yaşayanlara düzenli olarak önerilir. Yine böbrek taşı düşürme ya da kum dökenlerde de etkili sonuçlar doğurur. Solunum zorluğu çekenler ve astım hastaları tarafından da en çok tüketilen et türüdür.

Bıldırcın pişirme yöntemlerini ele alırken tüm seçenekleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Burada tabii ki herkesin aklına ilk olarak ızgara geliyor.

Fakat açık hava organizasyonlarında daha çok ızgara tercih edilirken evde pişirileceği zaman bıldırcın için en iyi et lezzeti fırın için mümkün oluyor. Ayrıca bıldırcın dolması gerçekten şahane bir tada sahip olduğu için lüks restoranlarda bile menüde yer alabiliyor.

Pişirme tekniğini belirlerken bilmeniz gereken en temel nokta bıldırcın gibi kuş cinsi hayvanların çok kısa sürede pişmesi gerektiğidir. Yani bunun için de yüksek ateş gerekiyor. Yüksek ısılarda kısa süreli bir pişirme içinse fırın en doğru seçenek olabilir.

Ortalama 180 derece sıcaklığa ulaşmış fırına temizledikten sonra marine ettiğiniz etleri dizin. 180 derecelik bir fırın içerisinde pişirme süresinin maksimum 45 dakika olması önerilmektedir. Bu süreç ızgara için çok daha kısa olduğu için çoğunluk ızgaranın daha lezzetli olduğu yönünde düşünür. Ancak tek önemli nokta süreçtir.

Keza hem etin kurumaması hem de vitamin ve mineral yönünden kayba uğramaması için zamanın çok iyi ayarlanmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla bıldırcın dolması bu pişirme ritüelleri arasında en farklı alternatif olarak değerlendirilebilir.

Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır?

Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır?

Bıldırcın dolması temel anlamda fırında bıldırcın yapmakla benzer bir pişirme tekniğinin uygulanmasıdır. Yalnızca tıpkı restoranlarda yediğiniz gibi leziz olması için bazı püf noktaları vardır. Bunlara uyarak pişirildiğinde eti ağzınıza attığınız gibi lezzet deryasına girmiş olursunuz.

Yine 180 derecelik bir fırın ısısına ihtiyaç duyulan bıldırcın dolmasında asıl önemli olan nokta öncesinde yapılan işlemlerdir.

Tereyağı ile hazırladığınız tavada etleri 2-3 dakika çevirerek mühürlemeniz gerekiyor. Sonrasında soğan, pirinç ve tereyağı ile beraber baharatları ekleyerek pilav kısmının hazırlığına başlayabilirsiniz. Su ekleyip altını kısıp dinlendirdikten sonra dolma içi hazır olacaktır.

Bıldırcınlar kenarda mühürlü şekilde bekledikten sonra içerisine hazırladığınız bu harcı doldurarak dik pozisyonda fırın tepsisine yerleştirin. Ardından ısısı 180 derece olan fırında pişirme işlemine başlayın.

64956