Beyza İsminin Anlamı

Beyza İsminin Anlamı

Beyza İsminin Anlamı İsimler ve anlamları son dönemlerde merak edilen konulardan biridir. Kız isimlerinden Beyza isminin anlamı nedir? Sorusunun cevabına bakalım.

Beyza isminin anlamı; sevilen el üstünde tutulan, cennetteki altıncı bahçenin adı, beyaz, daha beyaz, çok temiz ve parlak anlamlarının yanında günahsız, günahtan kaçınmış, günahla kirlenmemiş anlamlarına da gelir. Osmanlı zamanlarında sık kullanılan bir isimdir.

Beyza isminin anlamı özelinde Beyza kız çocuklarına verilen isimlerdendir. Arapça kökenli olan isim Kuran-ı Kerimde geçmektedir. Buradaki anlamı ise beyazdır. Kuran’da geçtiği ayetler; Araf 108 ve Neml 12. ayetleridir. Ayrıca Beyza ismi İran’ın Fars eyaletinde bir şehrin adıdır. Beyza TDK’deki anlamı incelendiğinde, Çok beyaz, daha ak; çok temiz, lekesiz anlamlarına geldiği görülür.

Türkiye genelinde 86.921 kişi bu isme sahiptir. Türkiye’de en çok kullanılan isimler arasında 166. sırada yer alır. Kız isimleri içerisinde ise 80. sırada yer alır. Son bir yılda bu ismi kullananların sayısı 1964 kişi kadar artmıştır.

Beyza isminin analizi yapılacak olursa; romantizme düşkün, ince fikirli ve zarif kimselerdir. Dost canlısıdırlar. Arkadaş edinmekte zorlanmazlar. Güzel konuşurlar. Maddiyattan çok maneviyata önem verdikleri bilinir. Eleştirilmeyi ve eleştirmeyi sevmezler. Aşkı severler. Kalpleri herkese açıktır. Gezmeyi ve eğlenmeyi çok sevdikleri için keyiflerine de düşkündürler.

Olumlu yönleri ise; sessiz, sakin, merhametlidirler. Yumuşak başlı yoğun duygulara sahip, gizemli, yaratıcı, hassas, şefkatli, yalnızlığı seven, uyumlu, empati kuran, hayal gücü yüksek, fedakar, inancı yüksek, esnek ve romantiktir.

Beyza isminin anlamı ve olumsuz yönleri ise; beklenmedik kararlar alan, öngörülemeyen, duygusu olmayan, marjinal, sabit fikirli.

Beyza isminin anlamı ve fiziksel özellikleri ise; geniş omuzlu, gamzeli, kalın dudaklı, yuvarlak ve koyu renkli gözler, yüz hatları orantılı ve zariftir, kalın telli ve dalgalı saçları vardır. Belirgin elmacık kemikleri, köşeli çene hatlarına, tatlı bir gülümseye sahip, alın yapısı düz ve geniş, kemerli burunları vardır. Ses tonu kalındır.

İsimlerden kişilik analizleri yapılmaktadır. Beyza isminin kişilik analizi bakacak olursak; isme sahip kişiler detaycıdırlar. Detay içinde kaybolurlar. Mükemmeliyetçidirler. Her şey de mükemmellik ararlar. Mizah ve espri anlayışı gelişmiştir. Eleştirilmeye hiç gelemezler fakat başkalarını ve her şeyi eleştirebilirler. Düzen ve disiplin yaşamlarında vazgeçemediklerindendir. İkili ilişkilerinde çok seçicidirler. Partnerlerinin kendilerine yakışmasını ve şık, temiz olmasını isterler.

İsimlerin benzerleri ve yanına yakışan isimlerde merak edilir. Beyza ismine benzer isimler incelenecek olursa; Beyza Nur, Elif Beyza, Ayşe Beyza, Beyaz, Duygu Beyza, Beyzagül, Beyzan, Gülbeyaz içinde Beyza ismi geçen isimlerdendir. Beyza ismiyle uyumlu diğer kız isimleri; Beyhan, Beyda, Beysun, Beylan, Beylem, Beytiye, Meyza, İleyza, Ayza, Feyza iken, uygun erkek isimler ise; Beyzade, Beycan, Beyazıt, Buğra, Beyler, Bora, Bera, Beyan, Baha, Beyzavi, Beytullah, Baba isimleridir.

İsimler konulmadan önce anlamları ve özellikleri araştırılmalıdır. Beyza ismi caiz mi sorusuna bakıldığında Kuran-ı Kerimde beyaz anlamında geçmektedir. Sakıncalı ve caiz olmayan isim listesinde geçmemektedir. Her zaman her ne isim olursa olsun koyulmadan önce araştırılması önerilir.

Beyza isminde ünlü kişiler de vardır. Beyza ismine sahip olan ünlüler; Beyza Durmaz Türk pop müziği sanatçısıdır. Beyza Şekerci Türk oyuncular arasındadır. Bu ve buna benzer Beyza ismini taşıyan ünlü mühendisler, doktorlar, sanatçılar vardır.

beyza-isminin-anlami-20161
Beyza İsminin Anlamı

Beyza isminin anlamı özelinde dizi severlerin beğenerek izlediği Beyza’nın Kadınları dizisini Mustafa Altıoklar yönetmiştir. Levent Üzümcü, Tamer Karadağlı, Demet Evgar’ın başrollerini oynadığı dizi çok sevilmiştir. Ayrıca son dönemlerin gözdesi olan Akıncı dizisinde Beyza karakteri Akıncı Fatih’in kardeşidir. Dizide Beyza rolünü Selin Çuhadaroğlu canlandırmaktadır.

Beyza isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sevilen, el üstünde tutulan
  • 2 – Cennetteki altıncı bahçenin adı
  • 3 – Beyaz, daha Beyaz. Çok temiz, parlak, günahsız.
  • 4 – Günahtan kaçınmış. Günahla kirlenmemiş.
  • 5 – Çok beyaz, daha ak; çok temiz, lekesiz.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: beyza:
Kuran ‘da geçiyor.

Beyza ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Beyza ismini kullanan 86.921 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Beyza ismini kullanan 17.387 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Beyza ismini kullanan 6.696 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Beyza ismini kullanan 3.787 kişi bulunmaktadır.

Beyza isminin Türkiye sıralaması

Beyza en çok kullanılan 166. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 80. isimdir.

Beyza ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.964 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Beyza isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Beyza isminin Harf Analizi

Kişiye Beyza ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Beyza İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Beyza ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Beyza isminin anlamını gözden geçirin!

Beyza İsminin Numerolojisi

Beyza isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
Y: yirmi sekiz
Z: yirmi dokuz
A: bir
TOPLAM: 66

Beyza ismi Türkiye’de oldukça yaygın bir isim olmakla birlikte, birkaç ünlü Beyza’ya örnek vermek mümkündür. İşte bazı ünlü Beyza’lar:

  1. Beyza Şekerci: Türk oyuncu ve manken. “Arka Sokaklar” dizisindeki rolüyle tanınmıştır.
  2. Beyza Durmaz: Türk şarkıcı ve oyuncu. “Kalbim Ege’de Kaldı” ve “İçimdeki Fırtına” gibi dizilerde rol almıştır.
  3. Beyza Uygur: Türk güzellik kraliçesi. 2018 Miss Turkey güzellik yarışmasında birinci seçilmiştir.
  4. Beyza Nur Özmen: Türk milli güreşçi. Türkiye şampiyonlukları ve uluslararası müsabakalardaki başarılarıyla tanınmıştır.
  5. Beyza Şahin: Türk oyuncu. “Bir Umut Yeter” ve “Babamın Günahları” gibi dizilerde rol almıştır.

Yukarıda belirtilen kişiler, Beyza ismini taşıyan bazı ünlü kişilerdir.

33114