Beyin Temizliği için Mental ve Fiziksel Aktiviteler

Beyin Temizliği için Mental ve Fiziksel Aktiviteler. Sağlıklı düşünebilme yetisi ve fiziksel dinçlik sağlayan beyin, hayati önem taşıyan bir organdır. Beyin; gerek zihinsel olarak, gerekse yapı bakımından bir takım yorgunluklar yaşayabiliyor. İnsan beyni, gıda desteği ile fiziksel temizlik yaşayabileceği gibi, dinlendirici aktiviteler ile mental yorgunluğunu da atabiliyor.

Beynin yorgun olması; dikkat eksikliği, algı bozukluğu, durgunluk, hafıza zayıflığına neden olabildiğinden, önemli sağlık sorunu sayılmaktadır. Yorgunluğun sebebi ise gıda yetersizliği başta olmak üzere stresli yaşam, elektronik cihazlar, yoğun çalışma temposu, metabolizma sorunları, radyasyon, kendine vakit ayırmama gibi pek çok farklı durumdan kaynaklanabiliyor.

Beyin Temizlemede Beslenme;
Beyin Temizliği Nedir?

Beyin Temizlemede Beslenme;

  1. Omega 3 Desteği… Vitamin bakımından zengin balık yağı kapsülleri her yerde karşımıza çıkıyor. EPA ve DHA adı verilen Omega 3 yağ asitleri en doğal yapıya sahip; beynin işleyişinde ve beynin beslenmesinde önemli bir rolü bulunan maddelerdir. Beyinde oluşabilecek herhangi bir sorun ve hasar riskini en aza indirmektedirler. Beyin sağlığımız için düzenli olarak Omega 3 içeren besinler tüketmeye, ihtiyaç duyulması halinde takviye almaya gerek önem verilmelidir.
  2. Fındık ve Ceviz… Yorgun beyninizi dinlendirmek ya da beynin yorulmasını önlemek için fındık ve ceviz düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor. Özellikle zihinsel yorgunluk sonucu meydana gelen unutkanlık sorunu yaşıyorsanız, fındık ve cevizi öğünlerinize mutlaka eklemelisiniz.
  3. Damarlı Yeşil Sebzeler… Yeşil yapraklı sebzelerin, sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmez ancak beyin üzerinde de olumlu etkiler bıraktıklarını unutmamalıyız. Ayrıca B, E ve C vitaminlerinin yanı sıra zeytinyağını da beyin temizli için sıkça tüketmemiz gerekiyor.
  4. Kafeini Kontrollü Tüketin… Uyarıcı içecekler grubunda yer alan ve içerisinde yüksek oranda kafein barındıran kahve, kontrolsüz tüketildiğinde beyin yorgunluğuna neden olabiliyor. Kahve başta olmak üzere, yapısında kafein bulunan tüm içeceklerden olabildiğince uzak durmanızda yarar var.
  5. Taze Meyveler Yiyin… Her biri birbirinden yararlı meyve grubunda ise tercihinizi özellikle taze meyvelerden yana kullanmalısınız ki; içerdikleri amino asit, vitamin ve mineraller beyin sağlığınıza katkıda bulunabilsin. Zihinsel süreçte önemli etkiye sahip olan amino asitlere, en doğal ve en yüksek miktarda meyve tüketerek ulaşabilirsiniz.
Beyin Temizleyen Diğer Yöntemler
Beyin Temizlemede Beslenme

Beyin Temizleyen Diğer Yöntemler

  • Evde yapılmış doğal yani organik sirke ile balı ya da tercihinize göre ince çekilmiş çörek otunu karıştırın. Bu uygulamaları yaptığınız esnada, her akşam ense çukurunuza kantaron yağı ile defne yağını karıştırarak sürmeye dikkat etmelisiniz. Sirke ile yapılan karışımı ise her sabah burnunuza çekmeniz gerekiyor.
  • Çıplak ayaklarınız ile toprağa basmak, beynin mental olarak yorgunluğunu alan bir diğer kanıtlanmış temizleme yöntemidir. Bedeninizde barındığınız enerjinin nötr hale gelmesini sağlayan bu çalışma ile beyin temizliğinizi kolayca yapabilir, kendinizi çok daha zinde hissedebilirsiniz.
  • Bol su tüketmek de beyin temizliği için oldukça önemli bir diğer seçenek. %70’ini suyun oluşturduğu beynimizi düşünürsek, dokusu için suyun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Fazla su tüketmek aynı zamanda metabolizma hızını arttıracağı için beyin üzerinde etkilidir.
  • Yoga ve Meditasyon yaparak, beyninizi zihinsel kirlilikten kurtarabilirsiniz. Beyin yorgunluğuna neden olan maddeler arasında sıraladığımız kendinize vakit ayırmamak kısmı bu maddede daha anlaşılır hale gelmiş olsa gerek. Stres faktörlerinden uzaklaşmak ve mental dinginliği sağlamak için meditasyon ve yoga son derece etkili bir yöntemdir.
  • Müzik dinlemek ise beyin temizliğinde size yardımcı olabilecek bir diğer alternatif. Müzik, ruhun gıdasıdır sözünden de anlayabileceğiniz gibi mental rahatlama sağlayarak, beyni temizleyen belki de en kolay seçenektir diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap