Beyin Güçlendiren Bu Besinlerin Faydasına İnanamayacaksınız!

Beyin Güçlendiren Bu Besinlerin Faydasına İnanamayacaksınız! Sağlık beslenmek bilişsel ve ruhsal gelişimimizi doğrudan etkileyen, bizi diğer tüm canlılardan ayıran beynimiz için büyük önem taşıyor. Şehir yaşamının yoruculuğu ve iş hayatı gibi durumlar, beyinde fazla stres oluşmasına neden olurken; zamanla zayıflayan hafızalara yerini bırakıyor.

Beyin ve sinir sistemi direkt olarak insan vücudunu etkilediğinden, dikkat etmemiz gereken önemli konular arasında yer alıyor. Oysa sağlıklı ve bilinçli beslenerek; beyinde oluşan gereksiz stresi yok etmek, beynin kendini yenilemesini sağlamak da mümkün.

Beyin güçlendiren, hafıza kuvvetlendiren bazı efsane besinler var ki; bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları azımsanmayacak kadar fazla…  Tüm işlevlerini doğru bir şekilde yapabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyan beynimizin, sağlığını korumak adına doğru besinleri tüketmemiz gerekiyor.

Beyin Güçlendirmede Faydalı Yiyecekler;

Beyin Güçlendirmede Faydalı Yiyecekler;

 • Yer Fıstığı… Alerjik özelliği bulunduğundan dikkatli tüketilmesi gereken yer fıstığı, beyin sağlığı açısından önemli bir besindir. Ancak sahip olduğu yüksek kalori nedeniyle günde maksimum 15-20 adetten fazla olmayacak şekilde, kontrollü olarak tüketilmelidir.
 • Yumurta… Hayvansal proteinler içerisinde en çok tercih edilen yumurta, içerdiği amino asitler ile zihinsel ve nörolojik bozukları önleme de oldukça yararlı. Ayrıca beynin yeni hücreler üretmesine katkıda bulunan kolin de içerdiğinden, beyin sağlığı için efsaneler yaratan besinler arasında yer alıyor.
 • Avokado… Tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini içeren avokado, beyin sağlığını destekleyen gıdalar arasında bulunuyor. Mutfakta farklı alternatifler içerisinde kullanabileceğiniz en sağlıklı meyve olan avokadonun, yüksek kaloriye sahip olduğundan, adetli tüketilmesi gereken besinler grubunda olduğunu da hatırlatalım.
 • Ceviz… Şekil itibari ile beyine benzetildiğini sıkça duyduğumuz ceviz; omega 3 ve 6 yağ asitleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi sağlığımız için oldukça önemli bileşenleri içerisinde barındığından son derece faydalıdır. Zihinsel fonksiyonları arttıran ceviz beyni güçlendirmeye katkı sağlamasının beraberinde, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına da iyi geliyor.
 • Balık… Beyin ve sağlık kelimelerini bir arada duyduysanız, aklınıza mutlaka gelmesi gereken bir diğer efsanevi besin balık olmalı. Zengin omega 3 barındıran balık, haftalık olarak mutlaka beslenme programınızda yer alması gerekenler besinler arasında bulunuyor. Çeşidine göre içerisinde yüksek yağ oranı bulunan istavrit, hamsi ve lüfer gibi bazı türleri ise kontrollü olarak tüketmenizde yarar var.
 • Tam Tahıllar… Sinir hücreleri üzerinde oldukça etkili olduğundan, Alzheimer gibi hafıza problemlerinin de önüne geçen tam tahılları sıkça tüketmek gerekiyor. Hafıza ve beyin sağlığını koruyan tam tahıllar; içerdikleri B6, B12 ve folik asitler sayesinde kandaki homosistein maddesinin yükselmesine de engel oluyor.
 • Balkabağı… Yüksek lif oranı ile diyetlerde de tercih edilen balkabağı, beyin ve kalp sağlığı için oldukça önemli. İçerisinde turuncu pigmentlerde bulunan antioksidanlar ile efsane besinler grubunda yer alıyor. Üstelik düşük kaloriye sahip olduğundan, gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz besinlerdendir.
 • Yoğurt… Uzmanlar tarafından günde en az 2 kez tüketilmesi gerektiği belirtilen yoğurt, içerisinde barındırdığı tirozin ile mucizeler yaratıyor. Kalsiyum deposu olarak tanıdığımız yoğurt, beyin sağlığına olduğu kadar hafızayı güçlendirmeye de destek oluyor.
Beyin ve Hafızaya Destek Olan Bitkiler;

Beyin ve Hafızaya Destek Olan Bitkiler;

 1. Gingko Biloba: BDNF proteinlerini aktif hale getirerek, beyin sağlığına katkı sağlayan gingko bilobayı, çay halinde demleyerek tüketebilirsiniz.
 2. Cezayir Menekşesi: Kanı sulandırmaya, hafızayı güçlendirmeye, beyne kan ve oksijen akışını hızlandırmaya yarayan Cezayir menekşesini, ılık suda bekleterek içebilirsiniz.
 3. Reyhan: Beyindeki kan akışını hızlandırmaya yardımcı olmasının yanı sıra hafıza ve stres oluşumunu engellemede etkili olan reyhanı kurutarak yemeklerinize ekleyebilir ya da sos haline getirerek tüketebilirsiniz.
 4. Adaçayı: Asetilkolin maddesini koruyarak, hafıza üzerinde son derece etkili olan adaçayı; beyini güçlendirmeye de yardımcı oluyor. Adaçayını sos olarak kullanabilir ya da çay haline getirerek tüketebilirsiniz.
 5. Biberiye: Bilişsel işlevleri arttırmada etkili olan biberiye, aynı zamanda yüksek orandaki antioksidan içeriyor. Sabahları uyandığınızda biberiye çayı içebilir ya da yemek ve salatalarınıza ekleyerek aromatik kokusundan da yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap