Betül İsminin Anlamı

Betül İsminin Anlamı

Betül İsminin Anlamı İsimler ve anlamları hep merak edilen konular arasında yer almıştır. Özellikle çocuk sahibi olma yolunda ilerleyenler için cinsiyete göre kız ve erkek isimleri araştırılan konular arasındadır. Betül isminin anlamı nedir? hangi manalara gelir birlikte inceleyelim…

Betül, erkeklerden uzak duran, çekingen olan, namuslu ve temiz kadın demektir. Osmanlı şehzadelerine verilen ortak isim anlamına da gelir. Diğer anlamlarına da hemen bakalım; bakire olan kadın, Hz. Meryem’e söylenen lakap, Peygamberimizin kızı Fatma’nın lakabı, Allah’ın emri, ağaçtan ayrılarak kök salan fidan anlamlarına da gelmektedir. Bütül kelimesinin sözcük anlamı ise; huzur, sevgi ve muhabbet olmaktadır.

Betül, kız isimleri içinde yer almaktadır. Arapça kökenlidir. Arapçada “bal” anlamına gelmektedir. İnsanlara şifalı olan baldan söz edilmektedir. Kur’an da geçiyor mu diye merak edenler için şunu söyleyebiliriz: Betül ismi Kur’an da geçmemektedir. Betül TDK’deki anlamı incelenecek olunursa: Namuslu, iffetli kadın anlamına geldiğine rastlanır.

Türkiye geneline bakacak olunursa 123.286 kişide Betül ismine rastlanmaktadır. Ayrıca Betül en çok kullanılan isimler arasında 90’ıncı sırada yer almaktadır. Kız isimleri arasında 44’üncü sırada bulunmaktadır. Bu ismi kullananların sayısı ise bir yılda 2048 kişi artmıştır.

Betül isminin analizi yapılacak olunursa; herkesle dost olmayı başarabilen, eğlenceli ve sıcak kanlı olduğu söylenebilir. İnsanların kalbini kazanabilen dost canlısı kişilerdir. Samimi olarak görünseler de çok fazla samimiyeti de sevmezler. Sabit fikirli olmayan bir karaktere sahiptirler. Kararlarını değiştirme özelliği kendilerinde bulunur. Muhabbeti sevmelerine rağmen bazen kırıcı da olabilirler.

Olumlu yönleri; arkadaş canlısı, dışa dönük, sıcak kanlı, sevecen, sempatik, canlı, şakayı seven, küçük şeylerle mutlu olmayı bilen, değişimlere sıcak bakan, kendini geliştirebilen, hedefleri peşinde koşan.

Olumsuz yönleri; kolay kırılabilen, ince yapıda, hassas olmaları, kuşkucu ve aşırı duygulara sahip bir yapıda olmaları, asla vazgeçmeyen huya sahip olmaları.

Fiziksel özellikleri; sağlıklı bir yapıda, geniş yüzlü, geniş alınlı, genellikle kalın ve gür saçlı, büyük yuvarlak gözlü, eğri kaşlı, dik duruşa sahip kişilerdir.

İsimlerde kişilik analizi de önemli bir konudur. Betül isminin kişilik analizi yapılacak olunursa; acele iş yapmayı sevmeyen ve yaptıkları işi vaktinden önce bitiren bir yapıya sahiptirler. Hoşgörülü tavırları onlarda görebilmek mümkündür. Yeni insanlar tanımak ve onlarla iletişime geçmekten uzak durabilirler. Başkalarına lider olma ya da onları kontrol altına alma huyları yoktur. İç dünyalarındaki fikirleri onlar için önemlidir.

İsimlerin benzerleri de araştırılan konular içinde bulunur. Betül ismine benzer isimler nelerdir diye inceleyecek olursak; Fatma Betül, Betülay, Betigül, Bengül, Birgül, Aytül, Betül Sena gibi kız isimlerini görebiliriz. Erkek isimleri olarak benzerleri ise; Battal, Birdal, Behlül, Betin, Birol, Bedrettin, Batu isimlerine rastlamaktayız.

İsimlerin anlamı ve özellikleri incelenerek bebeklere isim konulması gerekir. Betül ismi caiz mi konusu bu bakımdan önem taşımaktadır. Betül konulmaması gereken sakıncalı ya da sıkıntılı isimler arasında geçmez. Özelliklerini inceleyerek bu isim bebeklere verilebilir.

Betül ismini taşıyan birçok ünlü kişi de bulunmaktadır. Bunlar farklı dallarda çalışmalarını sürdürmektedir. Betül ismine sahip olan ünlüler: Şarkıcı Betül Demir, yazar ve fenomen Betül Yıldırım, şair Betül Tarıman- Betül Dünder, oyuncu Betül Arım- Betül Şahin- Betül Aşçıoğlu, Türk mühendis, doktor, siyasetçi Fatma Betül Sayan’dır.

Dizi seven kişiler “Bir Zamanlar Çukurova” dizisindeki Betül karakterini de hatırlarlar. Bu dizide Betül karakterini İlayda Çevik canlandırmıştır. “Kalp Yarası” dizisindeki Betül karakterini de Zehra Yılmaz canlandırmıştır.

betul-isminin-anlami-1229
Betül İsminin Anlamı

Betül isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 12 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Osmanlı Şehzadelerinin Ortak Adı.
 • 2 – Erkeklerden Kaçınan, Çekinen, Namuslu Kadın.
 • 3 – Bakire.
 • 4 – Erkekten Çekinen, Erkeklere Yaklaşmayan Namuslu Kadın.
 • 5 – Hz. Meryemin Lakabı.
 • 6 – Hz. Muhammed (S.A.S)İn Kızı Hz. Fatımanın Lakabı.
 • 7 – Namuslu, temiz kadın.
 • 8 – Allah’ın emri.
 • 9 – Hazreti Meryem’in ve Hazreti Fatma’nın lakapları.
 • 10 – Ana ağaçtan ayrılıp, ayrı kök salan fidan.
 • 11 – Hazreti Meryem’in (s.a) lakabı.
 • 12 – Hz. Muhammed (s.a.a)’in kızı Hz. Fatma‘nın (s.a) lakapları.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Betül ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Betül ismini kullanan 123.286 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Betül ismini kullanan 25.390 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Betül ismini kullanan 9.141 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Betül ismini kullanan 5.001 kişi bulunmaktadır.

Betül isminin Türkiye sıralaması

Betül en çok kullanılan 90. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 44. isimdir.

Betül ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.048 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Betül isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Betül isminin Harf Analizi

Kişiye Betül ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Betül İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Betül ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Betül isminin anlamını gözden geçirin!

Betül İsminin Numerolojisi

Betül isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
T: yirmi dört
Ü: yirmi altı
L: on beş
TOPLAM: 73

Betül ismi Türkçe kökenli ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte Betül ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Betül Demir: Türk şarkıcı. “Aşk Kitabı” ve “Kıyamam” gibi hit şarkıları bulunmaktadır.
 2. Betül Mardin: Türk piyanist, besteci ve müzik eğitimcisi. Ünlü müzik yapımcısı Arif Mardin’in kızıdır.
 3. Betül Cemre Yılmaz: Türk milli atlet. Engelli koşularda ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarılar elde etmiştir.
 4. Betül Durmaz: Türk televizyon sunucusu ve oyuncu. “Rüzgarın Kalbi” ve “Yuvamdaki Düşman” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listedeki kişiler, Betül ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Türkiye’de daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Betül ismini taşıyabilir.

71310