Berra İsminin Anlamı

Berra

Berra İsminin Anlamı Yeni doğan bebeklere isim belirlemek aileler için zorlu bir süreçtir. Günümüzde pek çok anne ve baba adayı, “Berra isminin anlamı nedir?” sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Berra; doğru sözlü, hayır işleyen, keskin, bereketli ve sütten kesme anlamlarına gelir. Günümüzde hem erkek hem de kız çocuklarına Berra ismi verilebilmektedir.

Türk Dil Kurumu’na göre Berra isminin anlamı doğru sözlü ve hayır işleyen kimse olarak belirtilmiştir. Genellikle kız çocuklarına verilen bu ismin kökeni ise Arapçadır. Bu nedenle yalnızca Türk toplumlarında değil Arap toplumlarında da Berra ismine sıkça rastlamak mümkündür.

Yeni doğan bebeklerine İslam dinine uygun bir isim vermek isteyen ailelerin “Berra ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu yönelttikleri ve cevap aradıkları görülür. Berra ismi, Kuran-ı Kerim’de yer alan Ahzab Suresi 69. ayette geçmektedir. Yani Berra ismi, Kuran-ı Kerim’de geçen caiz isimler arasında yer alır.

Berra isminin Türkiye’de sıkça kullanılan isimlerden bir tanesi olduğundan bahsetmiştik. 2022 verilerine göre Türkiye sınırları içerisinde toplamda 22.456 kişinin Berra ismine sahip olduğu bilinir. Bu kişilerin 5 bine yakını İstanbul ilinde ikamet eder. Ayrıca Berra ismine sahip olan kişilerin sayısı geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında büyük bir artış göstermiştir.

Günümüzde pek çok ismin analizini yapmak ve bu analizler ile kişinin karakter özelliklerini ortaya çıkartmak mümkündür. Bu bağlamda Berra isminin analizi yapılacak olursa bu isme sahip olan kişilerin; neşeli, enerjik, dışa dönük, hırslı, kendinden emin, cömert ve dürüst olduklarını söyleyebiliriz. Ancak bu kişilerin tutucu, etkiye açık, hassas ve alıngan olma gibi olumsuz özellikleri de bulunur.

Berra ismini taşıyan kişilerin düzgün bir görünüşe sahip oldukların söylemek mümkündür. Bu kişiler; uzun ve dolgun yüz yapısı, açık kestane rengi saçlar, uzun ve ince boyun, uyumlu yüz hatları, uzun boy ve ince çene yapısına sahiptirler. Ayrıca bu ismin rengi mordur.

Bir ismin sahip olduğu harfler, karakter analizi yapabilmek için yeterli olabilir. Berra isminin harf analizine bakacak olursak B harfinin kuvvetli önseziyi, E harfinin mücadeleciliği, R harfinin tereddüdü, A harfinin ise enerjikliği çağrıştırdığı söylenebilir. Bu nedenle Berra ismine sahip olan kişilerin önsezilerinin kuvvetli olduğu, mücadeleci oldukları, olaylara tereddütle yaklaştıkları ve enerjisiyle çevresindekileri etkiledikleri bilinmektedir.

Berra ismini taşıyan kişilerin yetenekli ve pratik oldukları bilinir. Bu kişiler bir şeyi başarmak istediklerinde hiç kimse onları tutamaz. Ancak iş hayatına bu kadar bağlı olmak, bu kişilerin özel hayatlarında birtakım olumsuzluklar yaşamasına neden olabilir.

Yeni doğacak bebeğinize isim verirken, söz konusu ismi hangi ünlülerin taşıdığını merak edebilirsiniz. Günümüzde Berra ismine sahip ünlüler arasında Berra Eren bulunur. Berra Eren, Aydın Büyükşehir Belediyespor kulübünde forma giyen Türk voleybolcudur. Ayrıca dizilerde ve filmlerde rol adı Berra olan pek çok oyuncu ile karşılaşmanız mümkündür.

berra-isminin-anlami-94217
Berra İsminin Anlamı

Eğer Berra ismini ikinci bir isim olarak düşünüyorsanız veya Berra ismini taşıyan bir çocuğunuz varsa, Berra ismine benzer isimler sizleri yakından ilgilendirecektir. Afra, Dilara, Berna, Esra, Azra, Kübra ve Meyra isimleri Berra ismi ile benzerlik gösterir. Ayrıca Ayşe, Bulut, Deniz, Ece ve Eda isimleri de Berra ismi ile uyumluluk gösterir. Bebeğinize isim verirken bu isimleri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sonuç olarak Berra isminin doğru sözlü ve hayır işleyen kimse anlamına geldiği, Kuran-ı Kerim’de geçtiği ve güzel huylu insanı yansıttığı söylenebilir. Sizler de bu anlamları ve analizleri inceleyerek yeni doğacak olan bebeğinize Berra ismini vermeyi düşünebilirsiniz.

Berra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğru Sözlü, Hayır İşleyen Kimse. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Keskin, kesici
  • 3 – Sütten Kesme / Aslı Fatima
  • 4 – Bereketli olan.
  • 5 – [Bakınız: Berre]
  • 6 – İtalya’da bir yerleşim yerinin adı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Berra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Berra ismini kullanan 22.456 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Berra ismini kullanan 4.701 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Berra ismini kullanan 1.554 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Berra ismini kullanan 759 kişi bulunmaktadır.

Berra isminin Türkiye sıralaması

Berra en çok kullanılan 660. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 341. isimdir.

Berra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 755 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Berra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Berra isminin Harf Analizi

Kişiye Berra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Berra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Berra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Berra isminin anlamını gözden geçirin!

Berra İsminin Numerolojisi

Berra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
R: yirmi bir
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 51

Berra ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte Berra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Berra Sertel: Türk televizyon sunucusu ve spor spikeri. Birçok spor etkinliğinde sunuculuk yapmıştır.
  2. Berra Öztürk: Türk oyuncu. “Aşk-ı Memnu” ve “Benim Adım Gültepe” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  3. Berra Yılmaz: Türk milli futbolcu. Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı’nda forma giymiş ve Türkiye milli takımında yer almıştır.

Bu listedeki kişiler, Berra ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Türkiye’de daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Berra ismini taşıyabilir.

16866