Berat Gecesi Yasin Okumanın Fazileti! Kandillerde Neden Yasin Okunuyor?

Berat gecesi Müslümanlar için çok önemli bir zamandır. Direkt olarak Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) mahsus olan bir gece olmasından ötürü İslam alemi için fazlaca önemsenmiştir.

Mübarek üç ayların ikincisine tekabül eden Şaban ayının en mühim günü olarak görülür. Bu gece yapılan ibadetlerin, edilen duaların ve Allah’a yönelmenin çok daha faziletli olduğu bilinir. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatına baktığımızda da Şaban ayı boyunca oruç tuttuğunu, asla ibadetlerini aksatmadığını ve aynı zamanda bu süreç boyunca sürekli Allah’a yöneldiğini görmek mümkündür. Günümüzde de bunun üzerine pek çok soru işareti doğabiliyor. Berat kandilinde neden Yasin okunuyor ya da Berat kandili neden bu kadar önemli gibi pek çok kıstastan söz etmek mümkündür.

Berat gecesi yaklaştığında peygamber efendimizin nafile oruç tuttuğunu bilen Müslümanlar bunu sürdürmeye devam ediyorlar. Aynı zamanda Berat gecesine özel olarak Yasin-i şerif okunması yine Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından bize müjdelenen ve Berat gecesinin önemine vurgu yaptığı hadislerle alakalıdır. ‘’Şaban ayında, berat gecesinde amellerin tümü âlemlerin Rabbine gider. Bu yüzden oruç tutarım ki amellerim Allah’ın nezdinde böyle olsun’’ diyerek nafile ibadet olarak ne kadar mühim olduğunu vurgulamıştır. 

Tabii ki Müslümanlar için berat gecesinde ya da şaban ayında özel olarak farz kılınmış bir ibadet yok. Ancak Kuran-ı Kerim baz alındığında Yasin-i Şerif’in aslında ne kadar önemli olduğunu anlamak zor değil. Hatta pek çok ilahiyatçıya göre Kuran’ın kalbi Yasin’dir. Dolayısıyla farz olmasa bile bir nafile ibadet olarak berat gecesi oruç ve Yasin okunması iyi sonuçlar doğurur. Müslümanlar için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından sarf edilmiş hadis-i şeriflerden birisinde ‘’Her kim ki Kuran’ın kalbi olan Yasin-i Şerifi içten, samimi ve Allah’a bağlı bir biçimde okursa, o kişinin geçmişte işlediği tüm günahlar affedilmektedir. Ölmüşlerin ruhuna dahi işlemektedir’’ buyurmuştur. Yasin suresi toplam 83 ayettir ve berat geceleri mutlaka okunmalıdır. 

Berat Kandilinde Yasin-i Şerif’in Faziletleri 

Yalnızca berat kandili özelinde değil tüm kandil gecelerinde Yasin-i şerif okunur. Bu farz olmamakla beraber aslında Müslümanların Allah’a yöneldiği en özel geceleri temsil eder. Günümüzde bunu pek çok farklı şekilde ifade ediyor olsak bile berat kandilinde Yasin okumak bu ifade biçiminin en öz halidir. 

Ayrıca berat kandilinde 4 kez Yasin-i Şerif okumanın çok daha faziletli olduğuna inanılır. Burada dört kez okunmasının ise direkt olarak dört farklı talebin Allah’a arz edilmesinden kaynaklandığını vurgulamak gerekiyor.

  • Sağlıkla geçen, ibadetin aksatılmadığı uzunca bir ömür 
  • Helal kazanılmış ve hayırlara vesile olan bol rızık 
  • Her türlü bela, musibet ve kazadan korunmak 
  • Beratların sağ tarafta olması 

Her kim ki berat gecesinde Yasin-i Şerif okursa onun için Salih amellerine bir yenisi daha eklenmiş olacaktır. Geçmiş günahlarından arınmak ve Allah’a yönelmek için berat gecesi çok özel bir fırsattır. Diğer kandil gecelerinde de bunu sürdürülebilir kılmak bir Müslüman için keyif aldığı, Allah’a daha yakın hissettiği ve nafile ibadetini gerçekleştirdiği anlamına gelir. Tıpkı Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) gibi Allah’a amellerinizi en uygun şekilde arz edebilmenizin yolu Kuran’ın kalbi Yasin suresinden geçmektedir. 

83692