Benzin Lekesi ve İzi Nasıl Temizlenir?

  Benzin lekesi sürekli olarak benzin ile içli dışlı bir mesleğe sahip değilseniz asla başınıza gelmeyecek bir kirlenme durumu gibi görülür. Oysa sandığın..

Benzin lekesi sürekli olarak benzin ile içli dışlı bir mesleğe sahip değilseniz asla başınıza gelmeyecek bir kirlenme durumu gibi görülür. Oysa sandığınızdan çok daha kolay bir biçimde üzerinizde yer edinebilir. Aracınıza benzin aldıktan sonra kapağını kapatırken elinize bulaşan benzini fark etmeye bilirsiniz. Ancak bir anda elinizi pantolonunuza sürdüğünüzde temizlenmesi neredeyse imkânsız bir kimyasal lekeyle karşı karşıya kalırsınız. Kumaştan benzin lekesi çıkarmak gerçekten çok zordur. Ancak bunu sağlayabilecek bir yöntemde yok değil. Kolayca benzin lekesini arındıracak olan bir yöntemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uygulamayı doğru yaptığınız sürece hem beyazlarda hem de renklilerde sorunsuz bir biçimde bu kalıntıları yok edebilirsiniz.

Benzin Lekesi Nasıl Silinir?

Örneğin motor sürücülerinin en büyük sorunları benzin lekeleridir. Benzinliklerde pompanın depoya tam oturmaması sonucunda benzin deposu üzerindeki lekeler kalıcılık kazanmaya başlar. Çünkü her seferinde buraya sıçrayan ya da taşan benzin görülse dahi müdahale edilemez. Aslında anında yapılan bezle silme eylemi temizlendiğini düşünmenize yol açar. Fakat izleri sabit olarak kalır. Çünkü ne su ile ne de temizlik malzemeleriyle arınmayacak bir kimyasal içeriğe sahiptir. Dolayısıyla benzin lekesini temizlemenin yolları arasında birçok farklı yöntem olduğunu düşünenler, bu yöntemlerin hiçbirinin işe yaramadığını bir türlü görmezler.

Kumaştan Benzin İzi Nasıl Çıkar?

Benzin bir şekilde pantolonunuza, gömleğinize, ceketinize bulaşmış olabilir. Bunun için en çok rastlanan durum yukarıda örneğini verdiğimiz benzinlik anılarıdır. Böyle bir durumda eve gittiğinizde ıslak ya da deterjanlı bezle silmeye kalkabilirsiniz. Bu lekenin daha fazla yayılmasına, asla arınmamasına rağmen kokusunun yinelenmesine yol açacaktır. Peki ya benzin kokusu nasıl çıkar? Bunu başarabilmek için ilk olarak yapmanız gereken şey ütü kullanmaktır. Ütüyü kumaş üzerinde kullanırken engel olmak adına yüksek ısıyı bir havlu ya da tülbent ile kesebilirsiniz. Eğer lekeli kısma yayacağınız tülbent üzerinden su buharını püskürterek uygularsanız benzin lekesinin kendiliğinden çözülebildiğine şahit olabilirsiniz. O silme denemelerinden, farklı temizlik malzemelerinden ve kumaşa zarar veren maddelerden daha etkin olan bu yöntemi yalnızca biliyorsanız uygularsınız.

Katı Yüzeyden Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Katı yüzeylerde benzin lekesi çok çabuk oluşabilir. Buna motorun benzin deposu üstünde yer alan lekeler en güzel örnek olarak gösterilebilir. Bu aşamada benzin lekesini temizlemek için yine su buharına ihtiyacımız olacak. Ütüyle bu ihtiyacımızı giderebiliriz. Fakat ütü yoksa buna alternatif yöntemler geliştirildiğini görebiliyoruz. Nemli havlular uzun süre sıcakta tutulduktan sonra bu amaç için kullanılabiliyor. Fakat direkt olarak su buharının temasıyla çözüldüğü gibi bir etki göremeyebilirsiniz. Böylelikle benzin kokusu arınacak ve lekeden yana size hiçbir şey kalmayacaktır. 28630