Benmari Yöntemi Nasıl Yapılır?

Çikolata yapımı ile çikolata soslarının hazırlanmasında kullanılan benmari usulü, çok eski bir pişirme yöntemi olarak bilinmektedir. Eski Mısır’da keşfedilen b..

Çikolata yapımı ile çikolata soslarının hazırlanmasında kullanılan benmari usulü, çok eski bir pişirme yöntemi olarak bilinmektedir. Eski Mısır’da keşfedilen bu yöntemle ilk olarak altın eritilirmiş. Şimdilerde ise çikolata ve peynir gibi malzemelerin eritilmesinde kullanılmaktadır. Isı ile direkt temas ettiğinde zarar görme olasılığı yüksek olan besinlerin eritilmesinde kullanılmaktadır. Benmari usulü ile yapılan eritme yönteminde, besinin yanması ve içindeki minerallerin yok olması gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Yemekler ve tatlılar üzerinde kullanılacak sosların daha lezzetli hazırlanması için iyi bir pişirme veya eritme yöntemdir.

Benmari Yöntemi Nasıl Yapılır?

Benmari usulü eritme yöntemini kullanmak için ilk olarak geniş bir tencere içine su doldurulup ocağın üzerine konulur. Eritilecek malzeme ise cam bir kap içine eklenerek, tencerede kaynayan suyun içine konulur. Su kaynadıkça, cam kap içindeki malzemede erimeye başlayacaktır. Bu şekilde pişirme ve eritme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Benmari usulü pişirme yöntemi genellikle çikolata ve peynir soslarının hazırlanması için kullanılmaktadır. Bununla birlikte fırın sütlaç yapımı ve kristalleşmiş bal ile şekerin açılması için de kullanılır.

Benmari Yönteminin Püf Noktaları

Benmari yöntemini kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli nokta, kullanılacak metaryelin seçimidir. Ocak üzerine koyacağınız tencere ile tencere içine konulacak kabın seçimine dikkat etmelisiniz. Bu iki kap birbiri içine geçecek şekilde olmalıdır. Tencere içinde kaynayan suyun buharı ile pişireceğiniz malzemenin cam kap içinde olması daha uygun olacaktır. Cam her zaman daha sağlıklı bir tercihtir. Tencere üzerine plastik kap koymayı tercih edecekseniz, sıcaklıktan etkilenmeyen özel plastikten yapılmış bir kap olması gerekmektedir. Biz size cam kullanmanızı öneriyoruz. Derin bir tencere ve kap kullanmanızı öneriyoruz. Su ile kabın aynı hizada olmaması gerekiyor. Su miktarından daha yüksek bir kap daha iyi pişip erime işlemi yapılmasını sağlamaktadır. Suyun sıcaklık seviyesinin yüksek olması, daha iyi verim almanızı sağlamaktadır. Kaynama durumunu içinde pişirilecek malzemeye göre ayarlayabilirsiniz. Çikolata ve peynir eritmek için tam kaynamadan sıcaklığını koruyan bir ısı tercih edebilirsiniz. Bal ve şeker gibi ürünlerin eritilmesi için suyun kaynaması önerilmektedir. 84699