Bench ile Daha Sağlam Basmak için Altın Değerinde 5 Tüyo

Bench ile Daha Sağlam Basmak için Altın Değerinde 5 Tüyo. Dünyaca tanınmış en kuvvetli “bench” ustalarından Mark Bell, tüyolarıyla yardımınıza geldiğini söyleyebiliriz.

Çalışma tekniğinin mekaniğini biliyor ve doğru yapıyorsanız, göğüs kaslarını daha iyi geliştiren başka bir hareket olmadığını belirtelim. Mekaniğiniz yeterli değilse, basma ve çekmelerde kullanmaya mecbur olduğunuz zaman omuz ekleminizi riske atıyor olduğunu söyleyelim. Mark Bell, “Bench press omuzlarınızı ziyadesiyle zorlayan bir harekettir” diyeek bahsediyor. Mark, bu egzersizde en sık gördüğü eksikleri ve çözümlerini şöyle özetliyor:

Larsen Press Yapın

Larsen Press Yapın

Bacaklar, basma hareketlerinin temel oyuncularındandır. Bacakların havaya kaldırılıp dizlerin bükülerek yapıldığı Larsen Press hareketiyle bacakları hareketin denkleminden eleyebilirseniz, üst vücudunuzu normal bench press’e nispeten daha çok güçlendirirsiniz.

Bench

Bench’te Kavramınızı Çeşitlendirin

Dar bir tutuşla çalışmak triceps kaslarınızı güçlendirip, hareket aralığını yükseltilmesini sağlamaktadır. Geniş tutuş ise dengenizi zorlayıp göğüs kaslarınızı hedeflediğinden önemlidir. Bell, iki kavrama stilini de çalışmanızı tavsiye ediyor.

Biceps Kaslarınızı Sıkın

Omuzlarınızda oluşan baskıyı azaltıp kontrolünüzü güçlendirmek için Bell’in “kolun frenleri” dediği biceps kaslarınızı sıkmayı denemenizde yarar var. Bir daha ki bench press uygulamanızda barı çekerken sert bir şekilde biceps kaslarınızı sıkmaya yoğunlaşmanız gerekiyor. Böylece kontrollü çalıştığınızı sizde fark edebileceksiniz.

Doğru Yerden Güç Alın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bacak bench press’te önemli bir güç kaynağı çalışmasıdır. Bell: “Bacak ve kalça kaslarınızı hareketin tamamında sıkmanız lazım. Dizlerinizi dışa ittirip ayaklarınızdan güç alın. Hareketin sonunda kalçalarınızın sıkılmaktan ağrıyor olması gerekiyor.”

Bench için Alıştırma Yapın

Belki de bunu belirtmemize bile gerek yok ancak çoğu kişinin vücudunu alıştırmadan harekete giriştiğini gözlemliyoruz. Bell: “Bench press’te ustalaşmak istiyorsanız bu hareketi sık sık yapmanız ve farklı açılardan deneyerek kendinizi sınamanız gerekiyor. Kusursuzluk, pratik gerektirir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap