Belinay İsminin Anlamı

Belinay İsminin Anlamı

Belinay İsminin Anlamı İsimlerin anlamları konusu oldukça önemlidir. Bebeğe verilecek olan isim onun kişiliğini de yansıtacaktır. O yüzden de anne baba adayları büyük bir titizlikle isim arayışına girmektedir. Bebeklere isim belirleme ebeveynler haricinde aile büyüklerini de heyecanlandırmaktadır. Belinay ismi çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Favori isimler arasında yer almaktadır. Belinay isminin anlamı nedir? Konusunda merak ettikleriniz varsa yazımızı okuyabilirsiniz.

Belinay işaret ve iz anlamını taşımaktadır. Ayın göl yüzeyine yansımasından ortaya çıkan güzelliğe verilen isimdir. Peygamber çiçeği anlamını da taşımaktadır. Belinay isminin sözcük anlamı, güzelliği ile şaşkınlık yaratan demektir. “Belin” bölün anlamını taşımaktadır. Yani “bölünen ay, ay gibi bölün, ay gibi belin” anlamlarına gelmektedir.

Belinay kız bebekler için tercih edilmektedir. Türkçe kökenli bir isimdir. Belinay Kur’an da geçiyor mu? Diye merak edenler için Kur’an da geçmediğini söyleyebiliriz. Ama birçok kişinin tercih ettiği isimler arasında yer almaktadır.

İsme göre kişilerin olumlu ve olumsuz özellikleri de analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Belinay isminin analizi yapılacak olunursa; bu isimde olanların iradesinin güçlü olduğuna rastlanır. Çevresini motive eden kişilerdir. Detayları sevmezler. Biraz bencil huyları olsa da kendine güveni yüksek olan cesaretli kişilerdir. Para kazanmayı ve harcamayı severler. Kıskanç yapıları vardır. Partnerini kıskanır ve sahiplenirler.

Olumlu yönleri; kendine güveni olan, rekabetten korkmayan, cesur tavırlara sahip olmalarıyla bilinirler. Açık sözlü, girişimci, mert, önderlikten hoşlanan, maceracı, samimi, güçlü, cömert ve lider oldukları söylenebilir.

Olumsuz yönleri arasında karamsar olmaları, disiplinden hoşlanmamaları, kırılgan bir yapıda olmaları ilk sıralarda yer alır. Kolay etki altında kalırlar. Yönlerini çabuk değiştirebilirler.

Fiziksel özellikleri; uzun boylu ve atletik bir yapıdadırlar. Omuzları geniştir. Gözler iri, dudaklar ince, alnı geniş, saçları gür ve dalgalıdır. Ses tonları etkileyici ve kararlıdır.

Belinay ismi oldukça fazla tercih edilir. Türkiye’de 40.791 kişi bu ismi taşımaktadır. En çok kullanılan isim sıralamasında 409’uncu dur. Kız isimleri arasında en çok kullanılan 217’inci isimdir. Son bir yıldaki artış sayısı ise 1.951 kişidir.

Kişilik analizi ile bu ismi taşıyan kişilerin karakterleri de ortaya çıkmaktadır. Belinay isminin kişilik analizi konusunda şunlar söylenebilir; bu isme sahip olan kişiler girdikleri ortama pozitif enerji yayar. Herkes tarafından sevilirler. Neşeli ve esprili kişiliği ile herkesi etrafında toplayabilir. Yardımsever kişilerdir. Ayrıca giyimine ve kıyafetine dikkat ederler. İş hayatında bıkıp usanmadan çalışıp didinirler. Böylelikle kolay yükselebilirler. Partner seçimine titizlikle yaklaşırlar. Kendileri gibi olan kişileri ararlar.

belinay-isminin-anlami-55071
Belinay İsminin Anlamı

Bu isme benzer ve uyumlu olan farklı isimleri de merak ediyor olabilirsiniz. Belinay ismine benzer kız isimleri şunlardır: Beliz, Belin, Belik, Belgin, Belma, Belçim, Belen, Belde, Selinay, Celinay, Tülinay, Melinay, Binay, Sevilay, Esinay, Şenay, Gülay, Günay, Betülay, Begümay, Biray, Başay. Benzer erkek isimleri için ise; Tekinay, Sezginay, Erginay, Belen, Belcan gibi örnekleri vermek mümkündür. 

İsimlerin caiz olup olmadığı konusu da merak edilir. Belinay ismi caiz midir araştırmasında bu ismin sakıncalı olmadığı görülmektedir.

Ülkemizde yaşayan ve farklı alanlarda kendini ispatlayan Belinay isminde tanınmış kişiler de bulunmaktadır. Belinay ismine sahip olan ünlüler arasında oyuncu Belinay Sandıkçı yer alır. Artist birçok dizide rol almıştır, judocu Belinay Beyza Gökkaya, yazar Belinay Özaydın akıllara gelen ilk isimler arasında yer almaktadır. Sizler de kız bebek bekliyorsanız ve anlamlı bir isim arayışında iseniz Belinay ismini kızınız için düşünebilirsiniz.

Belinay isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İşaret Ve İz
  • 2 – Ayın gölün yüzeyine yansıması, Peygamber Çiçeği
  • 3 – Güzelliğiyle şaşkınlık yaratan.
  • 4 – Çok parlak ve nurlu.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Belinay ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Belinay ismini kullanan 40.791 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Belinay ismini kullanan 6.482 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Belinay ismini kullanan 3.253 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Belinay ismini kullanan 1.705 kişi bulunmaktadır.

Belinay isminin Türkiye sıralaması

Belinay en çok kullanılan 409. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 217. isimdir.

Belinay ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.951 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Belinay isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Belinay isminin Harf Analizi

Kişiye Belinay ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Belinay İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Belinay ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Belinay isminin anlamını gözden geçirin!

Belinay İsminin Numerolojisi

Belinay isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
L: on beş
İ: on iki
N: on yedi
A: bir
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 81

Belinay ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte Belinay ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Belinay Özübek: Türk oyuncu. “Paramparça” ve “Hercai” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Belinay Döner: Türk atlet. Uzun atlama dalında başarılar elde etmiş ve Türkiye’yi ulusal ve uluslararası arenada temsil etmiştir.

Bu listedeki kişiler, Belinay ismini taşıyan ünlü örneklerdir.

30838