Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmak için Tavsiyeler

Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmak için Tavsiyeler. Üst solunum yolu enfeksiyonları şikayetleri, genelde soğuk havalarda çoğalır. Soğuk havalar, omurgamız için de tehlike oluşturan bir durumdur. bel, boyun ve sırt ağrıları özellikle soğuk havaların etkisi ile çoğalabilen ağrılardır.

Bu ağrıların şiddetlenmesi, omurgaya destek görevi yapan tendonların soğuk havalarda gerilmeleri ile meydana gelmektedir. Bu gerilmeler de sinirlere baskı yapınca ortaya çeşitli ağrılar çıkıyor ve sağlık sorunları artabiliyor.

Eğer sizde; Bel ve boyun ağrıları yaşıyorsanız, sizin için bazı tavsiyelerimiz bulunuyor.

Peki özellikle soğuk havalarda şiddetlenen bu ağrılara engel olmak için neler yapabilirsiniz?

Terli Terli Soğuk Hava Çıkmayın

Terli Terli Soğuk Hava Çıkmayın

Halk arasında oldukça sıkça kullanılan bir tabir olan “Terli terli dışarı çıkma” lafı gerçekten de çok doğrudur. Vücut ısınızda ani değişikliklere yol açabilecek hareketlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Soğuk havalarda kol ve bacaklara giden kan miktarı azalır; kanın çoğu hayati önem taşıyan kalp, akciğer, bağırsak ve beyin gibi organlara gidiyor. Omurgayı destekleyen dokularda kan miktarı azaldığı için o dokular gerilir. Kaslarda krampların oluşması ve bel, boyun veya sırtta ağrın meydana gelmesi ise bu durumda kaçınılmaz oluyor.

Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmak için Spordan Uzak Kalmayın

Özellikle soğuk havalarda, ağrıların önüne geçilmesi için en geçerli seçenek düzenli spor yapmaktır. Çünkü hareketsiz kalmak, omurgayı zayıflatıyor. Spor sayesinde vücudun esnekliği söz konusu oluyor ve bu sayede küçük darbelerden etkilenme riski azalarak, dayanıklılığı artıyor.

Ayakkabı Seçimi Çok Önemli

Sert bir darbe ya da düşüş sonrası kırık, kaslarda ve tendonlarda yırtık ya da bel fıtığı gibi sorunlarla karşılaşılması olası bir durumdur. Soğuk havalarda ayakkabı ve boy seçimine ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Kayıp düşme riskini en aza indirgeyecek modelleri tercih ederek, bu gibi riskler almaktan kaçınabilirsiniz.

Bel ve Boyun Ağrısı için Bu Kısım Masa Başı Çalışanlara!

Bel ve Boyun Ağrısı için Bu Kısım Masa Başı Çalışanlara!

Aynı pozisyonda, uzun süre hareketsiz çalışmak, kaslarda gerginliğe sebep oluyor. Bu yüzden saatte bir 5 dakika kısa yürüyüşler yapabilir ve basit esneme egzersizleriyle vücudunuzu esneterek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca oturduğunuz koltuğun bel desteği de çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Otururken sırtınız da eğik değil dik pozisyonda olmalı ki bu tarz sağlık problemleri yaşamayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap