Bayburt Hava Durumu Hemen Keşfet Gör!

Bayburt Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Bayburt hava durumu, bu küçük ama etkileyici Doğu Karadeniz kenti için oldukça önemli bir bilgidir. İster yerel halk isterse şehri ziyaret edenler, Bayburt hava durumu tahminlerine dikkat etmelidirler. Bu tahminler, Bayburt hava koşullarının nasıl şekilleneceği konusunda önemli bilgiler sağlar.

Bayburt saatlik hava durumu ise, özellikle seyahat planları yaparken veya dışarıdaki etkinlikleri düzenlerken çok değerli bir kaynaktır. Saatlik tahminler, bir gün boyunca hava durumunun nasıl değişebileceğine dair anlık bilgiler sağlar ve bu da kişinin programını ve aktivitelerini buna göre ayarlamasına yardımcı olur.

Bayburt Hava Durumu Hemen Keşfet Gör!

Bayburt hava durumunun doğru ve güncel olması, bu şirin şehirdeki yaşam kalitesi ve konforu büyük ölçüde etkiler. Gerek günlük yaşamda gerekse seyahat etmek veya doğayla iç içe olmak gibi aktivitelerde, Bayburt hava tahminleri her zaman dikkate alınmalıdır. Yani Bayburt hava durumu, bu güzel şehrin yaşam ritmini ve atmosferini doğrudan etkiler.

Sonuç olarak, Bayburt hava durumu, bu şirin şehrin halkı ve ziyaretçileri için hayati önem taşır. Çünkü doğru ve güncel hava durumu bilgisi, günlük yaşamın ve planlanan etkinliklerin rahat ve sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar. Bu nedenle, hava durumu Bayburt için her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Bayburt Hava Durumu Tahmini

Bayburt için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

BAYBURT

Bayburt için 5 Günlük Hava Tahmini

BAYBURT

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Bayburt

Bayburt tarihi boyunca birkaç kez farklı bir statüde bulunmuş olan şehirlerimiz arasındadır. Karadeniz bölgesinde yer alan ilin cumhuriyetin ilanından sonra 1927 yılına kadar Erzurum’a ait bir ilçe olduğunu söyleyebiliriz. Akabinde ise 1989 yılına kadar Gümüşhane’ye bağlı bir ilçe olarak statü kazanmıştır. Şehir statüsüne geçişi ise 1989 yılında gerçekleşmiştir. Güncel olarak Türkiye’nin en düşük nüfusuna sahip ilidir. 

2022 verilerine göre şehrin toplam nüfusu 81.910’dur. Şehirde yaşayanların 39.908’i kadın iken, 42.002’si ise erkektir. Bayburt plaka kodu 69 olup, telefon alan kodu olarak ise 0458 kullanılmaktadır. Bayburt’un Karadeniz’in doğu kesiminde kaldığını ve toplamda sadece 3 ilçesi olduğunu söylemek gerek. Zaten yüzölçümü olarak da çok büyük olmayan il nüfus yoğunluğu bakımından da bir hayli düşük bir orana sahiptir. 

Bayburt Coğrafi Konum

Bayburt’un konum olarak doğusunda ve güneydoğusunda Erzurum ili bulunmaktadır. Erzurum bu kesimleri çevrelemiştir. Şehir olmadan önce dahil olduğu Gümüşhane ise şehrin batısında yer almaktadır. Kuzeyinde Rize ve Trabzon ile sınır komşusu olan şehir güneyden ise Erzincan ile çevrili durumdadır. Denize kıyısı olmayan ve Karadeniz’in iç kesiminde kalan şehir Çoruh nehri yatağına yakın bir noktada kurulmuştur.

Dağların kapladığı alan toplam 3.652 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Bayburt’un %45’ine tekabül etmektedir. Nüfusunun çok düşük olması sebebiyle şehirde kilometrekareye düşen kişi sayısı verisi sadece 22’dir. Merkez ilçede dahi bu sayı yalnızca 25’e kadar yükselmektedir. 

Bayburt Hava Koşulları

Bayburt her ne kadar doğu Karadeniz’de bulunsa da bazı şartlar gereği iklim koşulları farklılaşmıştır. %45’inin dağlarla kaplı olması, Karadeniz’e kıyısının bulunmaması ve iç kesimlerde yer alması sebebiyle Bayburt hava şartları geçiş iklimine tabiidir. Bu geçiş ikliminde karakteristik olarak var olan iklim türleri ise doğu Karadeniz iklimi ile doğu Anadolu iklimidir. Yani bir bakıma karasal iklim her ölçekte ağır basmaktadır.

Yaz aylarının sabit bir biçimde kurak geçmesi, sıcaklığın yüksek olması kaçınılmaz bir hal almıştır. Kış aylarında da soğuk bir hava hakimdir. Kent genelinde yağışlı bir iklimin gözlemlenmesi ise Karadeniz’de olmasının başlıca sonuçlarından birisidir. Yağışlı günlerin sayısı yıl içerisinde ortalama 100 civarıdır. 

Bayburt Tarihi ve Kültürü 

Tarihte Khaltlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bölgeye çok farklı medeniyetler zamanla göç etmiştir. Khaltlar’ın içerisine karışan bu medeniyetlerin bölgeye verdikleri isim ise Bagbartu olarak bilinmektedir. Bagbartu zaman ile birlikte Bayburt’a kadar evrilmiştir. Tarihi kökenine bakıldığında M.Ö 7.yüzyıl civarlarında Kimmer, İskitler, Roma İmparatorluğu ve Malazgirt ile birlikte Türklerin egemenliğine girmiştir. 

Cumhuriyet döneminde Erzurum’a, sonrasında Gümüşhane’ye ve son olarak 1989 yılındaki genelgeyle şehir statüsüne geçerek karşımıza çıkmıştır. Tabii ki kültürel mirasları bu yönden bakıldığında bir hayli zengindir. Aydıntepe yer altı şehri, Bayburt kalesi ve Bayburt saat kulesi tarihi yapılar arasında öne çıkmaktadır. Çımağıl mağarasının haricinde kültürel açıdan ehram öne çıkmaktadır. Ayrıca ehram ürünleri halen daha bulunmaktadır. 

Bayburt Mutfağı

Bayburt mutfağı için yöresel yiyeceklerin arasında Bayburt lor dolması ayrı bir yere sahiptir. Yine yalnızca yöreye ait pek çok tat vardır. Galacoş, yalancı dolma, ekşi lahana ve süt böreği bunlar arasında önemlidir. Geleneksel mutfağını oluşturan temel taşlardan birisi ise tatlı çorbadır. 

Tel helvası denildiğinde de akla ilk olarak Bayburt gelmektedir. Kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğasıyla, mutfağıyla ve sıcak insanlarıyla da turistik destinasyonlardan birisi olmayı hak ediyor. Ki Bayburt balı şu sıralar Türkiye’de en çok tercih edilen doğal ballar arasında sayılmaktadır. 

bayburt hava durumu, hava durumu bayburt, bayburt hava, bayburt saatlik hava durumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap