Baş Arkası Curl Hareketi Nedir Nasıl Çalışır?

Curl Yani Baş arkasından yapılan çeşidiyle biceps kaslarınızdaki baskıyı asla gevşetmeden ve hile yapmadan çalışın ve kollarınızı dolu dolu geliştirin.

Gedikli sporcuların kollarını daha da büyütebilmesi için farklı şeyler denemesi gerekiyor. Bu yollardan biri de nedense ihmal edilen baş arkasından yapılan biceps hareketi!

Bu hareketin özellikle işe yaramasının sebebi kasınızı içine aldığı özel pozisyon oluyor. Kablo istasyonunun önünde durup ağırlığı arkanızdan çekmek biceps kaslarınızı gererek daha yüksek bir baskı altına alıyor. Gerilme ne kadar uzarsa kas da o kadar baskı altında kalır ki doğal olarak bu da büyümeyi tetikliyor.

Bu hareketi rutininizin sonunda yapın çünkü düşük bir ağırlıkla yapılıyor. Kol başına 15 – 20 tekrarlı 2 ila 3 set tamamlayın.

“Baş arkası curl hareketinin kilit noktası doğru pozisyondur. Kablo istasyonun önüne geçip ağırlığı arkanızda bırakın. Biceps kaslarınız gerildikçe kabloda baskı oluşacaktır.”

Baş Arkası Curl Hareketinin Yapılışı

  1. Kablo istasyonunda ağırlığı en alta alıp D kulp takın. Kulpu sağ elinizle kavrayıp kabloda baskı oluşana ve kolunuz hafifçe arkanıza gelene kadar ileri adım atın (makineden uzaklaşın).
  2. Sol bacağınızı öne attıktan sonra kolunuzu kilitlemek için kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın.
  3. Biceps kaslarınızı sıktıktan sonra kulpu omzunuza doğru bükerken dirseğinizin öne kaymasına izin vermeyin. Kasılmayı 1-2 saniye koruduktan sonra ağırlığı yavaşça alçaltın.
Baş Arkası Curl Hareketinin Yapılışı
Baş Arkası Curl Hareketinin Yapılışı
74330