Baş Ağrısını Geçiren Dua ve Anlamı! Şiddetli Ağrılar Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, herkesin yaşamında mutlaka karşılaştığı bir durumdur. Bu ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki bütün gününüz mahvolur ve hiçbir iş yapamazsınız. Günümüzde haplarla tedavisi vardır ama her şey için kimyasal kullanmaya gerek yok. Baş ağrısını geçiren dualar ile bu dertten kurtulabilirsiniz. Ağrıları dindiren ve çabuk etki eden dualar ile Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in başı ağrıdığı zaman okuduğu duayı sizler için hazırladık. 

Baş ağrısının genel nedenlerine baktığımızda; yoğun iş temposu, şehrin kalabalığı, gürültü, stres, sinirlilik hali, aklınızı kemiren düşünceler, çevre kirliliği… Bu örnekler artırılabilir. Bazen bu ağrılar kronik hale gelir. Her uyandığınızda ya da ilerleyen vakitlerde başınız ağrır. Hal böyle olunca çare düzenli olarak ilaç kullanmaya kadar giriyor. Bu da belirli bir süre sonra bağımlılık haline geliyor. O ilaç da işe yaramaz hale geliyor, sonra ilaç değiştiriyorsunuz, bu döngü sürekli devam ediyor. Tabii, ciğerlerinize ve böbreklerinize verilen hasar da cabası. Onun için, özellikle manevi nedenlerle kaynaklanan baş ağrısının geçmesi için dualar yeterli gelecektir. Bu gibi durumlarda ALLAH’ın Resulü de farklı yollar uygulardı. 

Şüphesiz ki her şey için dua edebiliriz. Yaradan Rabbimizin gideremeyeceği hiçbir sorun yoktur. Lakin ALLAh, tıbbın gelişmesine de vesile olacak birçok mucizevi bitkiyi yaratmıştır. Bundan da bazen bitkisel bazen de kimyasal ilaçlar üretiliyor. Onun için, eğer sorun fiziksel kaynaklıysa tedavi olmanız gerekir, aynı zamanda da dua edebilirsiniz. Eğer durum psikolojikse; endişeler, uyuyamama, depresiflik, her şey hakkında kötü düşünme gibi durumlarda dua baş ağrısını geçirmek için etkili olacaktır. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Baş Ağrısı için Hangi Duaları Ederdi?

ALLAH’ın Resulü, bizim Liderimiz Hz. Muhammed (s.a.v) başında veya vücudunun diğer bölgelerinden ağrılar ve ateşlenme için ümmetine dua önermiştir. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Baş Ağrısı Duası Arapça Latince Okunuşu

Bismillahir kebiri neuzubillahil azimi min şerri ırkın neaarin ve min şşerrin harrin-narin.” 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Baş Ağrısı Duası Türkçe Meali

Yüce, ulu ve büyük Rabbimin ismiyle! Ağrıyan, titreyen her bir damarın kötülüğünden ve cehennemin o sıcaklığının da kötülüğünden yalnızca Rabbimize sığınırız. 

Baş Ağrısını Geçiren Dua ve Anlamı! Şiddetli Ağrılar Nasıl Geçer?
Baş Ağrısını Geçiren Dua ve Anlamı! Şiddetli Ağrılar Nasıl Geçer?

Baş Ağrısına En Etkili Dua HAŞR Suresi 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Hz. Ali’ye şu şekilde söylediği rivayet edilir: 

Ne zaman ki başına ağrı çöktü, sağ elini ağrıyan noktaya koy, ardından HAŞR Suresinin Lev enzelnâ’dan başlayan kısmı ile bitimine kadar oku. Öyle ki bu ölüm dışındaki birçok rahatsızlığa sağlıktır. 

HAŞR Suresi 21-22-23-24 Lev Enzelna Baş Ağrısı için Okunacak Bölümün Arapça Latince Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim.

Lev enzelnâ hâzel kur’âne alâ cebelil-leraeytehû khâşian(m)-mütesaddian(m)-min haşyetillâh. 

Ve tilkel emsâlü nadribuhâ linnâsi leallehum yetefekkerûn.

Hüvallâhüllezî lâ ilâhe illâ hû. âlimül ğaybi veş-şehâdeti hüver-Rahmân-ür-Rahîm.

Hüvallâhüllezî lâ ilâhe illâ hû.

 El Melik’ül Guddûs-üs-Selâmü’l Mü’minül Müheyminül Azîzül Cebbârül Mütekebbir.

Sübhânallâhi ammâ yüşrikûn.

Hüvallâhül khâligul bâriül musavviru lehul esmâül hüsnâ. 

Yüsebbihû lehû mâ fis-semâvâti vel’ard. Ve hüvel Azîzul Hakîm.

HAŞR Suresi 21-22-23-24 Lev Enzelna Baş Ağrısı için Okunacak Bölümün Türkçe Meali

Biz bu Kur’an-ı bir dağa indirseydik, şüphesiz onu Allah’tan korkarak baş eğmiş ve parçalanmış görürdün. Biz insanlar için böyle karşılaştırmalar yapıyoruz ki düşünsünler. 

O Allah’tır; O’ndan başka ibadete layık ilah yoktur: Görüneni ve görülmeyeni bilendir. O, en merhametlidir, En bağışlayandır. 

 O Allah’tır O’ndan başka ilah yoktur: Hükümdar, en mukaddes, her şeye kadir, huzur kaynağı, her şeyin gözcüsü, kudretli yüce, görkemli. Allah, onların ortak koştuklarından yücedir.

O Allah’tır: Yaratan, Mucit, Şekillendiren. Yalnız O En Güzel İsimlere Sahiptir. Göklerde ve yerde ne varsa, O’nu daima tesbih ederiz. Ve O, Aziz’dir, Hâkim’dir.

Baş Ağrısı Neden Olur? Türleri Nelerdir?

Birçok kişinin baş ağrısı çektiğini düşünürsek tek bir tür ağrı çeşidi olmadığını bilmemiz gerekir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan ağrıların en sık rastlanılanlarını derledik. 

Sinüzit

Özellikle üşüttüğümüz, soğuğa maruz kaldığımız zaman kendini gösterir. Gözlerin etrafından, alnımızda zonklamalara neden olur. Vücudun sıvı ihtiyacının tamamlanması ve C vitamini alınması gereklidir. Tarhana, mercimek gibi sağlıklı çorbaların içerisinde zencefil ilave ederek sıcak içerseniz iyi gelir. Diyetlerde kullanılan yeşil çayı limonlu tüketmek de fayda sağlar. 

Migren

Migren genetik olabileceği gibi çevresel de olabilir. Yirmi beşli yaşlarda görülmeye başlayabilir. Bazen öyle şiddetli olur ki kişi kafasını hissetmez olur. Bazen görme problemleri ortaya çıkar. Mide bulantısı ve istifra gibi şeyler görülebilir. B12 içeren besinler ve magnezyum yarar sağlayabilir. 

Küme baş ağrısı nedir?

Bu ağrı çeşidi en enteresanıdır diyebiliriz. Öyle ki turp gibiyken birden kafanız zonklar. Hatta uykunuzdan bile fırlatabilir. Günde sadece bir defa değil, 3-5 defa da yaşanabilir. Bazı kişilerde birkaç gün sürerken bazılarından birkaç ay devam edebilir. Sonra kurtuldum dersiniz, bir süre gelmez, sonra tekrar gelir. Tıbbi olarak henüz sebebi bulunamasa da bazı tahminler üzerinde duruluyor. Serotonin-histamin aşırı ve hızlı şekilde vücuda salgılanmasından kaynaklanıyor olabilir. 

Spot ya da daha kuvvetli ışıklar, uçakta yolculuk etmek, hava sıcaklığının artması, egzersiz yapmak gibi durumlar bu ağrı çeşidinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Ergenlikte Yaşanan Ağrının Nedeni Nedir?

Ergenlik dönemi, gençlerdeki hormonların en üst seviyelere çıktığı zamanlardır. Hal böyle olunca huyda da fiziksel olarak da değişimler yaşanır. Ergenlikte olanlar arasında yapılan bir araştırmada: Gerilim ve migren türü ağrılar gözlemlenmiştir. Hormondaki oynaklıklar ruhsal rahatsızlıkla birleşince ağrı artıyor. Bu çağ sona erdikten sonra mevcut ağrıların da sona ermesi muhtemeldir. Sakin kalmaya çalışın. 

37187